dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Norský hudební nářez: Trio Hurra Torpedo zahraje v Akropoli na kuchyňské spotřebiče
Každý koncert Hurra Torpedo je zábavnou show. Foto: Michal Hradecký

Norský hudební nářez: Trio Hurra Torpedo zahraje v Akropoli na kuchyňské spotřebiče

Hudba se dá hrát prakticky na cokoliv a norské trio Hurra Torpedo je důkazem, že nejlepší arzenál hudebních nástrojů má každý přímo doma v kuchyni. Ledničky, sporáky, pračky, mikrovlnky, mrazáky nebo toastery -  na tyto a další instrumenty skupina Hurra Torpedo svým neopakovatelným způsobem zahraje v žižkovském Paláci Akropolis  ve čtvrtek 28. dubna od 19:30 hodin hity Lady Gaga, Bonnie Tyler, Robyn, Pixies a mnoha dalších. Hurra Torpedo se vracejí do Prahy a vzkazují: „We are not dead, (we just smell bad)"! 

Aby organizátoři vyhověli skutečně netypickým požadavkům kapely, bylo potřeba opět zaangažovat do projektu organizaci Elektrowin, která zabezpečuje zpětný odběr, recyklaci a likvidaci elektro odpadu. Ta dodá na místo činu kromě jiného mrazák s vrchním otevíráním, tři sporáky, pračku s vrchním plněním, sušičku a další technické vymoženosti.

Hurra Torpedo, trio performerů ve stylových teplákových soupravách se do širšího povědomí dostalo před několika lety, kdy milióny lidí na internetu shlédly jejich klip s kuchyňskou coververzí hitu Total Eclipse Of The Heart. Záznam norské televize udělal z kapely přes noc internetový fenomén.

Hurra Torpedo se představili také v kontroverzních reklamách na obchod s elektronikou, které vysílali v rámci vánoční kampaně české i slovenské televize. Seveřani tam na spotřebičích zahráli a zazpívali koledy Pásli ovce valaši a Poďme bratia do Betléma.

Trio vzniklo na začátku devadesátých let jako součást uměleckého kolektivu Duplex s cílem přehrávat na kuchyňské spotřebiče osmdesátkové popové hity. V roce 1995 si vysloužili pozvánku do norské televizní show Lille lørdag (Malá sobota), v níž divákům předvedli fantastickou předělávku Total Eclipse Of The Heart od zpěvačky Bonnie Tyler pro elektrickou kytaru, tři pračky a sporák.

Po deseti letech by asi vystoupení zůstalo dávnou minulostí, kdyby ho kdosi nenahrál na internet. Tři fousáči v sepraných teplákových soupravách mučí s vážnou tváří na pódiu elektrické spotřebiče do rytmů osmdesátkového cajdáku, jehož slova zpěvák deklamuje s bizarním norským přízvukem – to je přesně materiál, z něhož se rodí internetové fenomény.

Klip se začal po síti šířit jako lavina a brzy ho shlédl milion lidí. Hurra Torpedo ke svému překvapení začali dostávat nabídky na vystoupení, skladbu promptně vydali na singlu, stali se součástí reklamní kampaně jedné automobilky a poté se vypravili na americké turné, kde vznikl fiktivní dokument The Crushing Blow.

hurratorpedo-press-high-res-nahled

V roce 2006 natočili novou desku Kolossus Of Makedonia, na níž se jejich brutálního kuchyňského remixu dočkal i hit Toxic of Briney nebo klasika Pixies Where Is My Mind. Na albu je ale i několik jejich vlastních písní – hravých hříček, které dokazují, že mluvit o nich jako o obskurnosti na jedno použití není spravedlivé.

Hurra Torpedo jsou projektem, jež vtipně atakuje naše představy o hudbě a o tom, kde jsou její hranice. Osvobozující spontánní energie, s níž ničí přímo na pódiu kuchyňské spotřebiče a s nimi i popové hity, je ironickou pomstou konzumní kultuře. Především je to ale královská zábava.

Vstupenky na koncert v žižkovském Paláci Akropolis lze koupit zde: http://www.palacakropolis.cz/work/33298?event_id=22498&page_id=33824


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Další články
Nahoru