dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Norská inspirace pro Vítkov: Mezinárodní konference bude hledat novu tvář pro návrší
Vrch Vítkov. Foto: Octopus moldavicus / Wikimedia Commons

Norská inspirace pro Vítkov: Mezinárodní konference bude hledat novu tvář pro návrší

Mezinárodní konferenci s názvem Vrch Vítkov – krajina umění? se uskuteční v pondělí 14. března v prostoru Památníku na Vítkově. Konference, která se bude věnovat krajině a veřejnému prostoru obecně i řešení lokality Vítkova, je součástí projektu s dlouhým názvem Artscape Norway/ přesahy výtvarných aspektů do veřejného prostoru a krajiny v Norsku jako inspirace pro Českou republiku.

Konference se bude snažit najít recept na to, jak si poradit s revitalizací Vítkova, kterým kráčela historie českého národa. Zúčastní se přední experti z Norska i od nás (mimo jiné Henrik der Minassian, Sixten Rahlff, Kurt Gebauer či Vladimír Sitta).

„Vítkov je místo poznamenané během dějin, a my se budeme snažit najít způsob, jak jej více vrátit Pražanům i návštěvníkům metropole, jak skloubit patos s potřebami každodenního života. Za účasti všech, kteří k tomu mají co říci,” sděluje jeden z moderátorů konference Dan Merta.

Konference je určena zejména pro studenty, absolventy a pedagogy, ale také pro všechny spolky, instituce, organizace, odborníky a publicisty z oblasti umění a jeho teorie, designu, architektury či krajinářské architektury, představitele veřejné správy a zástupce turistického ruchu.

Účastníci se seznámí s norskými přístupy v oblasti integrace současné architektury, designu a výtvarného umění do krajiny a veřejného prostoru, bude se diskutovat o zapojení veřejné správy do odborného dialogu, estetické kvalitě jako nástroji rozvoje cestovního ruchu, podpoře mladé generace architektů, umělců a designérů, spolupráci s odborným školstvím.

Jako experti, lektoři a přednášející se akcí za norskou stranu zúčastní Henrik der Minassian, kurátor a ředitel Gallery ROM, Sixten Rahlff, architekt a prorektor soukromé vysoké architektonické školy BAS v Bergenu, multimediální umělkyně Inghild Karlsen, Per Ritzler z Norwegian Tourist Routes a Kristoffer Dolmen za sochařský park Artscape Nordland.

Českou stranu budou reprezentovat například historik architektury Petr Kratochvíl (AVČR, FA FUA TUL), sochař Kurt Gebauer (VŠUP), architekti Vít Šimek (H3T), Jan Šépka (VŠUP) a Vladimír Sitta (Krajinářská tvorba FA ČVUT) a další.

Vstup je zdarma, je však nutná předchozí registrace na základě potvrzení na emailu rezervace@gjf.cz, kapacita je omezena. Konference bude simultánně tlumočena. 

V úterý 15. a ve čtvrtek 16. března se uskuteční tamtéž bilaterální workshop, určený zejména pro studenty urbanismu a krajinářství na FA ČVUT a designu či sochařství na VŠUP, jehož tématem bude estetizace Vrchu Vítkov v rámci jeho budoucí revitalizace.

Bude zahrnovat prohlídku, analýzu současného stavu, diskuzi a hledání vhodných alternativ s ohledem na komplexní propojení s okolními lokalitami v širším kontextu a napojení na infrastrukturu dotčených městských částí.

Součástí workshopu bude problematika umístění drobné užitkové architektury (veřejné toalety, infosystém, občerstvovací zařízení), možnosti trvalé instalace plastik – vzniku sochařského parku, rozmístění nového mobiliáře či nové krajinářské úpravy v rámci budoucího rozvoje.


Další články
Nahoru