dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Noc sokoloven ukáže nejstarší bazén v Praze, loutkoherce i historické kroje. A bude se cvičit
Původní Fügnerův sál. Foto: sokolprazsky.cz

Noc sokoloven ukáže nejstarší bazén v Praze, loutkoherce i historické kroje. A bude se cvičit

V pátek 23. září můžete zavítat na Noc sokoloven. Připraveny jsou komentované prohlídky staveb, které jsou mnohem zajímavější než prosté tělocvičny s šatnami. Sokolovny se stavěly od 60. let 19. století do zániku Sokola po druhé světové válce a zachovaly nám v podobě svých budov nejen kus sokolské a regionální historie, ale také záznam o vývoji českých, nejen sportovních, architektonických stylů v průběhu dekád. V sokolovnách si můžete vyzkoušet nejrůznější sportovní disciplíny nebo začít víkend kulturním programem.

Každá sokolovna si vytváří vlastní večerní program. Těšit se můžete na přehlídky sportovní činnosti, ale i na bohatý kulturní program, kdy se vám představí sokolská divadla, loutkáři, hudební soubory.

Tyršův dům na Újezdu nabídne zajímavé workshopy, s dětmi si můžete zaskákat na velké trampolíně, uvidíte ukázku historického šermu. Zájemci si budou moci zaplavat v nejstarším pražském bazénu, který byl postaven v roce 1925 a je napájen vodou z Petřína. Přichystán je také výstup na střechu tělocvičny, odkud je nádherný výhled na Prahu.

Sokol Pražský umožní prohlédnout si jak původní Fügnerův sál s lunetou Vítězství myšlenky sokolské Jana Preislera z roku 1895 a Tyršův sál v objektu přistaveném v roce 1912, ve kterém je umístěna luneta Sokolský slib od Františka Ženíška, tak i další postupně dobudovávané sály. V 18 hodin sokolští loutkoherci odehrají jedno ze svých představení.

Sokol Spořilov ukáže cvičení jógy, pro děti míčový trojboj, nebo hrátky se švihadly.

Libušská sokolovna bude otevřena od 18:30 do 8 hodin ráno a její program je pro celou rodinu: prohlídka sokolovny, výstavka archivních dokumentů, hledání pokladu, táborák, zábavné cvičení a soutěže pro děti, stolní tenis, loutkové představení (pohádka nebo marionetový příběh), čtení na dobrou noc a přespání v sokolovně. Vstup zdarma.

V Břevnově si zacvičí maminky s dětmi a všichni si mohou zahrát stolní tenis.

Ve Vršovicích zvou na prohlídku sokolovny, na ukázky cvičení oddílů a na večerní posezení s muzikou.

„Jedním z cílů této akce je pozvání mladých lidí do sokoloven, aby našli chuť cvičit. A také zároveň ukázat veřejnosti zákulisí činnosti Sokola, protože jde o náročnou dobrovolnickou práci,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který je už téměř dvacet let členem České obce sokolské.


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru