Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - polojasno -1°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražská kultura

Noc literatury bude letos křtěná Vltavou

Ve středu 22. září od 18 do 23 hodin ožije Praha literaturou. Lépe řečeno – jedna z jejích městských částí: „Čtyřka“. Populární literární festival se tentokráte odehraje v Praze 4 – Braníku a Podolí s podtématem Voda a život v městské přírodě. Noc literatury představí 20 knih z 19 zemí, počtvrté se bude číst romská literatura, potřetí ukrajinská.  

Jeden z partnerů Noci literatury, Stálé zastoupení Evropské komise v Praze, představí nezávislou běloruskou literaturu. Slovenský úryvek zazní v originále. K projektu se každoročně připojují i regionální knihovny, letos v úctyhodném počtu 75. Noc literatury se koná také v zahraničí, také zde ji organizují Česká centra. 

Současní autoři, netradiční místa a známé osobnosti: to je tvář série veřejných čtení – Noc literatury. Projekt organizují Česká centra ve spolupráci s EUNIC Praha (Asociace národních kulturních institutů zemí EU), zahraničními ambasádami v České republice, dále se Zastoupením Evropské komise v Praze, nakladatelstvím Labyrint, pražským magistrátem a Městskou částí Praha 4. 

Noc literatury se koná pod záštitou pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a starostky Prahy 4 Ireny Michalcové (ANO).

„Noc literatury otevírá dveře hledání různých možností vícestranné spolupráce na mnoha úrovních. To se podařilo třeba v případě spolupráce se zahraničními instituty v Praze, nebo v nastavení témat, kterými je možné zaujmout co nejširší veřejnost. Jsem rád, že Noc literatury nápor pandemie v loňském roce zkrátka ustála – a že se tato akce drží na kulturní mapě hlavního města už poctivých 15 let. Navíc se jedná o projekt, který vhodně zapadá do debat o úloze kultury v Evropské unii, to jsou z mého pohledu pro Noc literatury další nezpochybnitelné plusové body,“ uvedl primátor Hřib. 

Cílem Noci literatury je zvýšit zájem veřejnosti o současnou evropskou literaturu a její myšlenkové a tvůrčí proudy. Rovněž poukazuje na význam multilingvismu a překladů z velkých i malých jazyků. 

„Literaturu s radostí podporuji, protože čtení vnímám jako jednu z velice podstatných dovedností a literaturu jedním z největších darů. Na ‚Čtyřce‘ máme sedm ‚knihobudek‘, přičemž síť chceme dále rozšiřovat. Noc literatury pro nás představuje příležitost podpořit literaturu a čtení, vnímáme ji také jako chvályhodnou snahu připomenout veřejnosti význam knih pro současnost,“ sdělila starostka Michalcová.

Na „Čtyřku“ dopadá Noc literatury vlastně již podruhé. Poprvé v roce 2017, když se na pouhých pět hodin otevírala tajemná místa Michle a Nuslí. Letos se čtenářská obec přesouvá do nevšedních míst doslova křtěných Vltavou, a to do Podolí a Braníka. 

„Tak jako řeka spojuje protilehlé břehy a vzdálená místa, umožňují knihy svým čtenářům poznávat tvorbu a myšlení autorů z jiných zemí a mají schopnost lidi propojovat. To je také jedním ze záměrů celého projektu, který je ve svém rozsahu v českém kulturním životě ojedinělý a jeho ‚evropská‘ přidaná hodnota zcela nezpochybnitelná. Užijme si společně bohatost a mnohovrstevnatost současné evropské literatury v odlesku vltavských vod,“ uvedl generální Ředitel Českých Center Ondřej Černý. 

„Pro letošní ročník jsme oslovili herce, kteří se účastnili Noci literatury v minulém roce. Situace byla tehdy velmi nejistá. Noc literatury byla poslední veřejnou akcí v Praze před lockdownem, a přesto žádný z herců účast neodmítl. I díky nim měl celý večer výjimečnou atmosféru. Letos bude možné slyšet a vidět nejen řadu z nich, ale i další známé tváře,“ sdělila vedoucí projektu Adriana Krásová. 

Návštěvníci se mohou těšit také na setkání s celou plejádou skvělých herců: Úryvky světových literatur zazní v podání Ivana Luptáka, Zdeňka Piškuly, Ondřeje Pavelky, Ivany Uhlířové, číst bude také Marek Adamczyk, Marta Dancingerová, Josef Trojan.

Stejně jako v minulosti, i letos si organizátoři tak trochu pohráli s čísly: 22. (září), 2021 (rok), 20 (hereckých osobností) a 20 (knih), 19 (překladů; slovenská kniha se totiž čte v originále) a začátek – v 18 (hodin). Všech 20 titulů letošní Noci literatury  představila Česká centra formou facebookové kampaně, pro kterou vytvořili videospoty studenti Fakulty umění a designu Jaroslava Sutnara v Plzni. 

Více informací a seznam dvaceti míst, kde se bude v Praze číst, je zde: www.nocliteratury.cz.

Na všech místech se čte vždy současně, a to v 15 minutových intervalech.  Začátky čtení jsou na všech místech stejné: 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00, 20.30, 21.00, 21.30, 22.00, 22.30. Za jednu hodinu se tedy čte na každém místě jedna ukázka dvakrát a vymění se dvě skupiny diváků.


Autor: TZ, red

Poutnice v díle malíře Petra Pavlíka na výstavě v bazilice sv. Ludmily

Dnes v 17:15

Do baziliky sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze 2 můžete přijít obdivovat nejen interiér novogotického kostela, ale i výstavy soudobých umělců.

Bezruký hornista vystoupí v Obecním domě

Dnes v 15:33

Felix Klieser zahraje 8. a 9. února v Obecním domě Koncert pro lesní roh Richarda Strausse. Bude se jednat o pražský debut s orchestrem tohoto světově uznávaného hornisty, jehož hra je o to obdivuhodnější, že nástroj ovládá prsty levé nohy. Do své 88. sezony ho přizval Symfonický orchestr hl. m....

Výstava: Václav Benedikt v Galerii 9

Včera v 09:34

Výstavu Václava Benedikta najdete od dnešního dne v Galerii 9 na vysočanské radnici.

Dakh Daughters v Městských divadlech pražských

Včera v 07:49

V rámci Měsíce Ukrajiny, který proběhne od 24. února do 24. března na jevištích Městských divadel pražských, vystoupí 14. března v divadle Komedie šestičlenná ženská hudebně divadelní skupina Dakh Daughters s kabaretem reagujícím na současné dění Danse Macabre.

Divadlo Na zábradlí chystá několik premiér

31. ledna 2023 v 18:21

Ve druhé polovině jubilejní 65. sezony nabídne Divadlo Na zábradlí návštěvníkům bohatý program. Kromě tří premiér a jedné předpremiéry chystá i nespočet doprovodných akcí, jako jsou výstavy či bonusové uvedení nejnovější inscenace.

Hudba na hradbách 2023: Petr Dvorský Trio

31. ledna 2023 v 11:32

Komorní projekt předních evropských interpretů – Petra Dvorského, Osiana Robertse (Wales) a Stanislava Máchy uslyšíte v úterý 21. února.

Martin Němec zve na koncert a na vernisáž výstavy

31. ledna 2023 v 10:36

Martin Němec, výtvarník a hudebník zve na koncert své kapely Lili Marlene v Malostranské besedě v pondělí 6. února a hned v následujícím dni 7. února na vernisáž výstavy jeho děl v Cafe Jericho.

Čtyři studenti FAMU na cenách Český lev

31. ledna 2023 v 06:23

Na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film v rámci filmových cen Český lev jsou každoročně nominováni studenti filmových škol, mezi kterými je i pražská FAMU. O tom, že do světa pouští skutečné talenty, svědčí i počet letošních nominací. Čtyři z pěti nominovaných tvůrců jsou právě „famáci“, dva...

Vernisáž výstavy Město

29. ledna 2023 v 19:11

Praha 1 zve na vernisáž výstavy Město autorů Michaela Třeštíka, Norberta Tapperta a Petra Holuba.  Vernisáž proběhne v Galerii 1 ve čtvrtek 2. února od 18 hodin. Výstava bude probíhat do 25. února.

Dostavbu okolí nové radnice představí výstava

27. ledna 2023 ve 22:04

Praha 12 a ateliér tvorby katedry architektury ČVUT zvou na výstavu studentských architektonických prací s názvem Dostavba okolí nové radnice.

Sian Evans s Kosheen letos zahraje čtyřikrát

26. ledna 2023 v 07:06

Britská zpěvačka Sian Evans & Kosheen po velkém úspěchu s Resist 20th Anniversary Tour opět přijede potěšit české fanoušky a vystoupí ve třech městech, v Praze hned dvakrát. V rámci českého turné, které je naplánováno na začátek června, se na tuto koncertní sestavu můžete těšit v Praze,...

Koncertní cyklus Atria na Žižkově a Akademie MenART

24. ledna 2023 ve 13:38

Stipendijní akademie uměleckého vzdělávání MenART a Atrium na Žižkově vstupují do letošního roku s novým koncertním cyklem Hudební Odyssea. Během každého večera se představí přední hudebníci působící v Akademii i jejich žáci ve společně sestaveném programu. Večerem provede redaktor ČRo Vltava...

Další články
Nahoru