Noc literatury bude letos křtěná Vltavou
21. září 2021 21:17
Jeden z partnerů Noci literatury, Stálé zastoupení Evropské komise v Praze, představí nezávislou běloruskou literaturu. Slovenský úryvek zazní v originále. K projektu se každoročně připojují i regionální knihovny, letos v úctyhodném počtu 75. Noc literatury se koná také v zahraničí, také zde ji organizují Česká centra.
Současní autoři, netradiční místa a známé osobnosti: to je tvář série veřejných čtení – Noc literatury. Projekt organizují Česká centra ve spolupráci s EUNIC Praha (Asociace národních kulturních institutů zemí EU), zahraničními ambasádami v České republice, dále se Zastoupením Evropské komise v Praze, nakladatelstvím Labyrint, pražským magistrátem a Městskou částí Praha 4.
Noc literatury se koná pod záštitou pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a starostky Prahy 4 Ireny Michalcové (ANO).
„Noc literatury otevírá dveře hledání různých možností vícestranné spolupráce na mnoha úrovních. To se podařilo třeba v případě spolupráce se zahraničními instituty v Praze, nebo v nastavení témat, kterými je možné zaujmout co nejširší veřejnost. Jsem rád, že Noc literatury nápor pandemie v loňském roce zkrátka ustála – a že se tato akce drží na kulturní mapě hlavního města už poctivých 15 let. Navíc se jedná o projekt, který vhodně zapadá do debat o úloze kultury v Evropské unii, to jsou z mého pohledu pro Noc literatury další nezpochybnitelné plusové body,“ uvedl primátor Hřib.
Cílem Noci literatury je zvýšit zájem veřejnosti o současnou evropskou literaturu a její myšlenkové a tvůrčí proudy. Rovněž poukazuje na význam multilingvismu a překladů z velkých i malých jazyků.
„Literaturu s radostí podporuji, protože čtení vnímám jako jednu z velice podstatných dovedností a literaturu jedním z největších darů. Na ‚Čtyřce‘ máme sedm ‚knihobudek‘, přičemž síť chceme dále rozšiřovat. Noc literatury pro nás představuje příležitost podpořit literaturu a čtení, vnímáme ji také jako chvályhodnou snahu připomenout veřejnosti význam knih pro současnost,“ sdělila starostka Michalcová.
Na „Čtyřku“ dopadá Noc literatury vlastně již podruhé. Poprvé v roce 2017, když se na pouhých pět hodin otevírala tajemná místa Michle a Nuslí. Letos se čtenářská obec přesouvá do nevšedních míst doslova křtěných Vltavou, a to do Podolí a Braníka.
„Tak jako řeka spojuje protilehlé břehy a vzdálená místa, umožňují knihy svým čtenářům poznávat tvorbu a myšlení autorů z jiných zemí a mají schopnost lidi propojovat. To je také jedním ze záměrů celého projektu, který je ve svém rozsahu v českém kulturním životě ojedinělý a jeho ‚evropská‘ přidaná hodnota zcela nezpochybnitelná. Užijme si společně bohatost a mnohovrstevnatost současné evropské literatury v odlesku vltavských vod,“ uvedl generální Ředitel Českých Center Ondřej Černý.
„Pro letošní ročník jsme oslovili herce, kteří se účastnili Noci literatury v minulém roce. Situace byla tehdy velmi nejistá. Noc literatury byla poslední veřejnou akcí v Praze před lockdownem, a přesto žádný z herců účast neodmítl. I díky nim měl celý večer výjimečnou atmosféru. Letos bude možné slyšet a vidět nejen řadu z nich, ale i další známé tváře,“ sdělila vedoucí projektu Adriana Krásová.
Návštěvníci se mohou těšit také na setkání s celou plejádou skvělých herců: Úryvky světových literatur zazní v podání Ivana Luptáka, Zdeňka Piškuly, Ondřeje Pavelky, Ivany Uhlířové, číst bude také Marek Adamczyk, Marta Dancingerová, Josef Trojan.
Stejně jako v minulosti, i letos si organizátoři tak trochu pohráli s čísly: 22. (září), 2021 (rok), 20 (hereckých osobností) a 20 (knih), 19 (překladů; slovenská kniha se totiž čte v originále) a začátek – v 18 (hodin). Všech 20 titulů letošní Noci literatury představila Česká centra formou facebookové kampaně, pro kterou vytvořili videospoty studenti Fakulty umění a designu Jaroslava Sutnara v Plzni.
Více informací a seznam dvaceti míst, kde se bude v Praze číst, je zde: www.nocliteratury.cz.
Na všech místech se čte vždy současně, a to v 15 minutových intervalech. Začátky čtení jsou na všech místech stejné: 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00, 20.30, 21.00, 21.30, 22.00, 22.30. Za jednu hodinu se tedy čte na každém místě jedna ukázka dvakrát a vymění se dvě skupiny diváků.