Dnes Středa - mlha 6°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 2°C
Středa 27. 10. 2021
Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražská kultura

Noc literatury bude letos křtěná Vltavou

Ve středu 22. září od 18 do 23 hodin ožije Praha literaturou. Lépe řečeno – jedna z jejích městských částí: „Čtyřka“. Populární literární festival se tentokráte odehraje v Praze 4 – Braníku a Podolí s podtématem Voda a život v městské přírodě. Noc literatury představí 20 knih z 19 zemí, počtvrté se bude číst romská literatura, potřetí ukrajinská.  

Jeden z partnerů Noci literatury, Stálé zastoupení Evropské komise v Praze, představí nezávislou běloruskou literaturu. Slovenský úryvek zazní v originále. K projektu se každoročně připojují i regionální knihovny, letos v úctyhodném počtu 75. Noc literatury se koná také v zahraničí, také zde ji organizují Česká centra. 

Současní autoři, netradiční místa a známé osobnosti: to je tvář série veřejných čtení – Noc literatury. Projekt organizují Česká centra ve spolupráci s EUNIC Praha (Asociace národních kulturních institutů zemí EU), zahraničními ambasádami v České republice, dále se Zastoupením Evropské komise v Praze, nakladatelstvím Labyrint, pražským magistrátem a Městskou částí Praha 4. 

Noc literatury se koná pod záštitou pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a starostky Prahy 4 Ireny Michalcové (ANO).

„Noc literatury otevírá dveře hledání různých možností vícestranné spolupráce na mnoha úrovních. To se podařilo třeba v případě spolupráce se zahraničními instituty v Praze, nebo v nastavení témat, kterými je možné zaujmout co nejširší veřejnost. Jsem rád, že Noc literatury nápor pandemie v loňském roce zkrátka ustála – a že se tato akce drží na kulturní mapě hlavního města už poctivých 15 let. Navíc se jedná o projekt, který vhodně zapadá do debat o úloze kultury v Evropské unii, to jsou z mého pohledu pro Noc literatury další nezpochybnitelné plusové body,“ uvedl primátor Hřib. 

Cílem Noci literatury je zvýšit zájem veřejnosti o současnou evropskou literaturu a její myšlenkové a tvůrčí proudy. Rovněž poukazuje na význam multilingvismu a překladů z velkých i malých jazyků. 

„Literaturu s radostí podporuji, protože čtení vnímám jako jednu z velice podstatných dovedností a literaturu jedním z největších darů. Na ‚Čtyřce‘ máme sedm ‚knihobudek‘, přičemž síť chceme dále rozšiřovat. Noc literatury pro nás představuje příležitost podpořit literaturu a čtení, vnímáme ji také jako chvályhodnou snahu připomenout veřejnosti význam knih pro současnost,“ sdělila starostka Michalcová.

Na „Čtyřku“ dopadá Noc literatury vlastně již podruhé. Poprvé v roce 2017, když se na pouhých pět hodin otevírala tajemná místa Michle a Nuslí. Letos se čtenářská obec přesouvá do nevšedních míst doslova křtěných Vltavou, a to do Podolí a Braníka. 

„Tak jako řeka spojuje protilehlé břehy a vzdálená místa, umožňují knihy svým čtenářům poznávat tvorbu a myšlení autorů z jiných zemí a mají schopnost lidi propojovat. To je také jedním ze záměrů celého projektu, který je ve svém rozsahu v českém kulturním životě ojedinělý a jeho ‚evropská‘ přidaná hodnota zcela nezpochybnitelná. Užijme si společně bohatost a mnohovrstevnatost současné evropské literatury v odlesku vltavských vod,“ uvedl generální Ředitel Českých Center Ondřej Černý. 

„Pro letošní ročník jsme oslovili herce, kteří se účastnili Noci literatury v minulém roce. Situace byla tehdy velmi nejistá. Noc literatury byla poslední veřejnou akcí v Praze před lockdownem, a přesto žádný z herců účast neodmítl. I díky nim měl celý večer výjimečnou atmosféru. Letos bude možné slyšet a vidět nejen řadu z nich, ale i další známé tváře,“ sdělila vedoucí projektu Adriana Krásová. 

Návštěvníci se mohou těšit také na setkání s celou plejádou skvělých herců: Úryvky světových literatur zazní v podání Ivana Luptáka, Zdeňka Piškuly, Ondřeje Pavelky, Ivany Uhlířové, číst bude také Marek Adamczyk, Marta Dancingerová, Josef Trojan.

Stejně jako v minulosti, i letos si organizátoři tak trochu pohráli s čísly: 22. (září), 2021 (rok), 20 (hereckých osobností) a 20 (knih), 19 (překladů; slovenská kniha se totiž čte v originále) a začátek – v 18 (hodin). Všech 20 titulů letošní Noci literatury  představila Česká centra formou facebookové kampaně, pro kterou vytvořili videospoty studenti Fakulty umění a designu Jaroslava Sutnara v Plzni. 

Více informací a seznam dvaceti míst, kde se bude v Praze číst, je zde: www.nocliteratury.cz.

Na všech místech se čte vždy současně, a to v 15 minutových intervalech.  Začátky čtení jsou na všech místech stejné: 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00, 20.30, 21.00, 21.30, 22.00, 22.30. Za jednu hodinu se tedy čte na každém místě jedna ukázka dvakrát a vymění se dvě skupiny diváků.


Autor: TZ, red

Výstava světelných instalací ve sklepení Domu U Kamenného zvonu

Dnes v 07:50

Prostory středověkého sklepení Domu U Kamenného zvonu budou tentokrát věnovány výstavě audiovizuálních a hudebně světelných instalací na téma klubové kultury a osobních úkrytů. Výstavy se zúčastní audiovizuální umělci Radek Brousil a Oliver Torr, umělecké uskupení BCAA system a dvojice Pavla...

Dušičkový koncert Prahy 6: Requiem

Dnes v 07:42

U příležitosti Svátku zesnulých zve Praha 6 na tradiční dušičkový koncert. Uslyšíte Requiem W. A. Mozarta.

FOK oslaví státní svátek Koncertem pro republiku

25. října 2021 v 11:28

Symfonický orchestr hl m. Prahy FOK odehraje v Den vzniku samostatného československého státu Koncert pro Republiku.

Od Rusalky k Libuši. Koncert v obřadní síni vysočanské radnice

21. října 2021 v 07:08

Praha 9 zve dnes, 21. října, do obřadní síně vysočanské radnice. Pokračuje zde cyklus koncertů, který začne v 19 hodin programem Od Rusalky k Libuši, v podání Elišky Weissové /dramatický soprán/ a Ladislavy Kaspříkové /klavír/.

Večer portugalské hudby v podání Loucas no Fado v Praze 5

20. října 2021 v 09:17

Koncert portugalského šansonu vznikl ve spolupráci portugalských zastupitelských úřadů Portugalska, Kobky 9ítka a firmy Likor. Cílem je seznámit širší veřejnost s portugalským hudebním stylem „fado“ a portugalskými víny.

Začíná festival Tóny nad městy

20. října 2021 v 05:42

Praha 9 zve ve středu 20. října od 19 hodin na zahajovací koncert XX. ročníku mezinárodního hudebního festivalu „Tóny nad městy“. V obřadní síni vysočanské radnice Prahy 9 se setkáte s vynikajícím duem, složeným z mezzosopranistky Edity Randové a klavíristy Stanislava...

S Vánočním koncertem se Michal Prokop vrací do Lucerny

19. října 2021 ve 14:21

Zpěvák a skladatel Michal Prokop se svou skupinou Framus Five a řadou hostů zve na Vánoční koncert ve Velkém sále pražské Lucerny 21. prosince.

Fotografie Fridy Kahlo objevené v roce 2003 jsou poprvé představeny v Praze

19. října 2021 v 08:47

Výstava Frida Kahlo – Fotografie otevírá nový pohled na bouřlivý život jedné z nejtajemnějších a zároveň nejviditelnějších postav umění Latinské Ameriky. V Galerii hlavního města Prahy jí najdete do 16. ledna 2022.

ZUŠ Open propojí mladé umělce z různých škol

19. října 2021 v 08:33

Žáci a pedagogové základních uměleckých škol hlavního města Prahy, Školy J. Ježka pro nevidomé, Konzervatoře J. Deyla a Dívčí katolické školy připravili unikátní koncert Po stopách sv. Anežky České, jehož program vznikl ve vzájemné spolupráci. Hudba mladých umělců se rozezní v úterý 19. října...

Benefiční koncert Jaroslava Svěceného

19. října 2021 v 08:25

Benefiční koncert Jaroslava Svěceného na podporu Nadačního fondu Umění doprovázet, se koná v pondělí 29. listopadu od 19 hodin v Tereziánském sále Břevnovského kláštera.

Koncert pro republiku

19. října 2021 v 07:22

Koncert se koná v kostele Církve československé husitské ve středu 27. října v 19 hodin. Na programu koncertu věnovanému významnému svátku ČR jsou skladby B. Martinů, I. Kurze, J. Myslivečka a A. Dvořáka.

Na Novoměstské radnici v Praze 2 najdete originál sochy Neptuna

16. října 2021 v 08:58

Vždy v úterý, v době od 14 do 16 hodin, si můžete prohlédnout na Novoměstské radnici v Praze 2 originál sochy Neptuna, která je zde umístěna od roku 2015. Prohlídka je zdarma.

Další články
Nahoru