Noc kostelů zpřístupní po celé Praze 159 míst
Šestnáctý ročník se na území Arcidiecéze pražské odehraje na 371 místech a z toho 11 kostelů se zapojí poprvé. Mezi poprvé připojenými je kaple Poslanecké sněmovny ve Šternberském paláci nebo kostel v Nesvačilech, odkud pochází vzácná gotická pieta, která je dnes uložena v Národní galerii.
Otevřené kostely mnohdy doplní kulturní program, na území Arcidiecéze pražské zazní více než dvě stovky hudebních vystoupení, chystají se dílny pro děti, výstavy, přednášky a diskuse. Noc kostelů letos také poprvé nabídne lanové aktivity nebo skládání z Lega.
Tématem letošního ročníku Noci kostelů je srdce. „Ať v umění či v pohledu na prožívání víry nebo způsobu přemýšlení o světě je víra spojena velmi úzce se srdcem. Na to reaguje například výstava dětských výrobků na téma srdce v kostele svatého Stanislava na Mořině v blízkosti Karlštejna a mnoho dalších míst," uvedlo arcibiskupství.
V Arcidiecézi pražské se například otevře jeden z nejstarších kostelů v Praze sv. Vavřinec v Jinonicích nebo čistě barokní kostel sv. Rocha spojený s Olšanskými hřbitovy. Veřejnosti se zpřístupní i Chrám Nejsvětější Trojice ve Smečně s nejstaršími varhanami ve střední Evropě nebo kostel Narození Panny Marie v Radějovicích-Oleškách, kde byly objeveny malby ze 14. století.
Celkově farnosti a dobrovolníci připravili přes 6500 programových bodů, na území Arcidiecéze pražské je to 1600 programů. Zahrnují od prostého otevření kostela, přes možnost slyšet výklad o historii od průvodců, až po koncerty, přednášky odborníků či divadelní představení. Kromě souborů ze základních uměleckých škol vystoupí například písničkář Oldřich Janota v kostele sv. Štěpána v obci Pavlíkov nebo Jaroslav Hutka v nymburském Husově sboru.
Při Noci kostelů je večer a v noci možné nejen vstoupit do stovek prostor, které běžně slouží bohoslužbám, ale také potkat členy místní církevní komunity, získat informace o daném místě a životě v něm. Program zájemci najdou na webu www.nockostelu.cz nebo v mobilní aplikaci Noc kostelů.