Dnes Středa - zatazeno 17°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Noc kostelů zpřístupní po celé Praze 159 míst
7 červen
Prohlídky
Do letošního ročníku akce se zapojí i kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměsí Jiřího z Poděbrad. Foto: archiv PCT

Noc kostelů zpřístupní po celé Praze 159 míst

7. 6. 2024
Při Noci kostelů se 7. června otevře 1757 kostelů, modliteben, chrámů a kaplí spravovaných křesťanskými církvemi. Na území Prahy bude možné vstoupit do 159 kostelů. Noc kostelů široké veřejnosti každoročně zpřístupňuje místa, která se otevírají výjimečně nebo slouží pouze k bohoslužbám. V kostelích k tomu farnosti a církevní sbory připravují koncerty, přednášky nebo výstavy. Arcibiskupství pražské o tom informovalo na svém webu. Loni příležitost k návštěvě chrámů využilo 454 000 lidí, před pandemií covidu-19 to bylo bezmála půl milionu.

Šestnáctý ročník se na území Arcidiecéze pražské odehraje na 371 místech a z toho 11 kostelů se zapojí poprvé. Mezi poprvé připojenými je kaple Poslanecké sněmovny ve Šternberském paláci nebo kostel v Nesvačilech, odkud pochází vzácná gotická pieta, která je dnes uložena v Národní galerii.

Otevřené kostely mnohdy doplní kulturní program, na území Arcidiecéze pražské zazní více než dvě stovky hudebních vystoupení, chystají se dílny pro děti, výstavy, přednášky a diskuse. Noc kostelů letos také poprvé nabídne lanové aktivity nebo skládání z Lega.

Tématem letošního ročníku Noci kostelů je srdce. „Ať v umění či v pohledu na prožívání víry nebo způsobu přemýšlení o světě je víra spojena velmi úzce se srdcem. Na to reaguje například výstava dětských výrobků na téma srdce v kostele svatého Stanislava na Mořině v blízkosti Karlštejna a mnoho dalších míst," uvedlo arcibiskupství.

V Arcidiecézi pražské se například otevře jeden z nejstarších kostelů v Praze sv. Vavřinec v Jinonicích nebo čistě barokní kostel sv. Rocha spojený s Olšanskými hřbitovy. Veřejnosti se zpřístupní i Chrám Nejsvětější Trojice ve Smečně s nejstaršími varhanami ve střední Evropě nebo kostel Narození Panny Marie v Radějovicích-Oleškách, kde byly objeveny malby ze 14. století.

Celkově farnosti a dobrovolníci připravili přes 6500 programových bodů, na území Arcidiecéze pražské je to 1600 programů. Zahrnují od prostého otevření kostela, přes možnost slyšet výklad o historii od průvodců, až po koncerty, přednášky odborníků či divadelní představení. Kromě souborů ze základních uměleckých škol vystoupí například písničkář Oldřich Janota v kostele sv. Štěpána v obci Pavlíkov nebo Jaroslav Hutka v nymburském Husově sboru.

Při Noci kostelů je večer a v noci možné nejen vstoupit do stovek prostor, které běžně slouží bohoslužbám, ale také potkat členy místní církevní komunity, získat informace o daném místě a životě v něm. Program zájemci najdou na webu www.nockostelu.cz nebo v mobilní aplikaci Noc kostelů.


Autor: ČTK

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Prohlídka: Slavia Museum a stadion Fortuna Arena

19. července 2024 v 07:41

Nasát fotbalovou atmosféru můžete 24. července na komentované prohlídce Slavia Musea a stadionu.

Červencová procházka Ďáblickým hřbitovem

18. července 2024 v 08:40

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V úterý 23. července se...

Poznejte petřínské kvítí

16. července 2024 v 07:02

Exkurze pro děti i dospělé se koná ve čtvrtek 18. července v16 hodin.

Performativní přednáška s antropologem Matinem Soukupem

16. července 2024 v 06:43

Pragovka Gallery zve 18. července od 18 hodin na doprovodný program k aktuální výstavě Šárky Koudelové a Gideona Horvátha Broken femur.

Komentované prohlídky Slavia Musea a stadionu Fortuna Arena

11. července 2024 v 07:07

Nasát fotbalovou atmosféru můžete 17. a 24. července na komentovaných prohlídkách Slavia Musea a stadionu.

Vycházka: Malostranské šlechtické zahrady

11. července 2024 v 06:44

Putování po malostranských zahradách započne v neděli 14. července v 9:30 v jedné z těch nejkrásnějších, Valdštejnské, další kroky povedou do vzájemně propojených zahrad na jižním svahu pod Pražským hradem. Tvoří je celkem pět honosných zahrad – Ledeburská, Malá a Velká Pálffyovská, Kolowratská a...

Komentovaná prohlídka výstavy Antonín Dvořák: Můj život a dílo

9. července 2024 v 11:04

Přijďte si 18. července prohlédnout výstavu, kterou vás provede jedna z jejích kurátorek. Začíná se v 16 hodin.

V sobotu se můžete ochladit v krytu Folimanka

9. července 2024 v 07:55

Kryt Folimanka je v největší podzemní stavbou na území Prahy 2. Rozloha krytu je 1332 m2 a ukrýt se v něm může 1300 osob. Kryt je udržovaný, osvětlený, vytápěný a v případě potřeby plně funkční.

Praha 15: Do Toulcova dvora s průvodcem

8. července 2024 v 11:15

Pokud se chcete dozvědět něco více o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, přijďte 20. července na sobotní prohlídku. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti...

Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 19. a 20. století

8. července 2024 v 08:27

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V sobotu 13. července se v 13:30...

Červencová procházka Vinohradským hřbitovem

6. července 2024 v 08:22

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V sobotu 13. července se v 10:30...

Komentovaná prohlídka Vyšehradského hřbitova

5. července 2024 v 07:55

Prohlídka 16. července začíná před hlavním vstupem baziliky sv. Petra a Pavla. Připomene počátky i současnost našeho národního pohřebiště, nejvýznamnější osobnosti zde pochované a všimneme si i umělecké výzdoby, kterou tvořili ti nejvýznamnější sochaři a architekti své doby – od 19. století do...

Komentovaná prohlídka: Pražské Židovské město

4. července 2024 v 08:02

Židovské muzeum v Praze nabízí každou neděli všem individuálním návštěvám i skupinám výhodné prohlídky s akreditovaným průvodcem či průvodkyní. Okruh pražské Židovské město nabízí ve spolupráci s Židovskou obcí v Praze.

Další články
Nahoru