dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Noc kostelů se blíží! Láká na koncerty, divadla, mše a prohlídky běžně nepřístupných míst
Do Noci kostelů se tradičně zapojí i kostel sv. Ignáce z Loyoly na Karlově náměstí. Foto: Jan Puci

Noc kostelů se blíží! Láká na koncerty, divadla, mše a prohlídky běžně nepřístupných míst

Tradiční Noc kostelů, během které se na území Prahy otevřou desítky kostelů a modliteben, lákajíce na zajímavý program, se koná již nadcházející pátek. Návštěvníci Noci kostelů se mohou těšit na komentované prohlídky, koncerty, workshopy, mše, recitační vystoupení, či divadelní představení.

Začalo to v Rakousku

První Noc kostelů (Lange Nacht der Kirchen) proběhla v roce 2005 ve Vídni a během čtyř let se spontánně rozšířila do celého Rakouska.

V roce 2009 „překročila hranice“ a zapojily se do ní kostely v Brně a Plzni. 

V loňském roce se do Noci kostelů zapojilo v České republice více než 1200 kostelů. 

O zájmu veřejnosti svědčí i více než 400 000 návštěvníků.

Lidé se budou moci podívat do některých veřejnosti běžně nepřístupných částí kostelů. Například si prohlédnou varhanní kůry, sakristie, věže, krypty nebo klášterní zahrady. Čas začátku programu je u jednotlivých kostelů různý. Někde se začíná již v 16 hodin. V 18 hodin už poběží Noc kostelů naplno. Program končí ve většině kostelů o půlnoci. Někde však trochu dříve, jinde se protáhne až do druhé hodiny ranní.

Organizátoři chtějí zdůraznit, že význam této akce není pouze společenský a kulturní, ale i náboženský. „Otevřením našich kostelů a modliteben, stejně jako vzájemnou spoluprací při organizaci Noci kostelů totiž můžeme symbolicky ukázat otevřenost našich církví a křesťanských sborů pro dialog se světem a zároveň ochotu všech křesťanů o sjednocení nejen mluvit, ale něco společně také podniknout,“ říká žižkovský farář P. Miloš Szabo, který je hlavním koordinátorem Noci kostelů v pražské arcidiecézi.

Řada novinek

Mezi novinky lze zařadit nové vydání pexesa. Oproti loňské verzi je větší a na tvrdším papíře. Děti i dospělí najdou v této hře 11 mimopražských a 21 pražských chrámů, 11 kostelů či modliteben církví zastoupených v Ekumenické radě církví a 21 katolických kostelů. Pro rok 2014 se již nyní připravuje další sada kostelů a kaplí.

kostel-karlak-nahled Úplnou novinkou jsou magnetky s logem Noci kostelů a s nočním záběrem na kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí a katedrály sv. Václava, Vojtěcha a Víta na Hradčanech.

Od loňského roku je pro uživatele chytrých telefonů k dispozici také zdarma dostupná aplikace iKostel, díky níž budou moci v pátek 24. června poznávat krásy a bohatství kostelů, modliteben a sborů bez tištěné brožury, navíc s přímou navigací k nejbližšímu otevřenému kostelu. Pro návštěvníky je připraven průvodce s programem jednotlivých kostelů, k dispozici budou také další informační materiály.

Naplánovat si trasu během Noci kostelů a připravit si tak plán navštívených míst mohou zájemci na webových stránkách http://www.nockostelu.cz/.


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru