dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
pozítří
Pátek - polojasno
4°C
NKÚ: magistrát nám nepřísluší kontrolovat. Demolici domu na Václaváku úřad nehodlá řešit
Vizualizace plánovaného Květinového domu na Václavském náměstí č. p. 47. Zdroj: Flow East

NKÚ: magistrát nám nepřísluší kontrolovat. Demolici domu na Václaváku úřad nehodlá řešit

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) nebude řešit demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Výzvu senátního kulturního výboru odmítlo kolegium NKÚ, rozhodnutí zdůvodnilo tím, že mu kontrola pražského magistrátu nepřísluší.

ČTK to dnes sdělil prezident NKÚ Miloslav Kala. NKÚ ke kontrole vyzval senátní kulturní výbor na začátku října, podle výboru by úřad měl přezkoumat zpochybňované rozhodnutí památkového odboru magistrátu, na jehož základě byla demolice domu v neoklasicistním slohu umožněna.

Demolici i územní povolení stavební úřad Prahy 1 vydal v září. Kvůli odvoláním ale dosud obě povolení nenabyla právní platnosti. Proti plánovanému bourání domu protestuje část odborníků i veřejnosti.

„Podle zákona o NKÚ vykonává Nejvyšší kontrolní úřad kontrolu u organizačních složek státu a u právnických a fyzických osob. Vzhledem k tomu, že Magistrát hlavního města Prahy není organizační složkou státu, ani právnickou či fyzickou osobou, NKÚ nepřísluší ho kontrolovat. Proto se podnětem senátního výboru pro vzdělání, vědu, kulturu lidská práva a petice NKÚ nemůže a nebude zabývat," uvedl Kala.

Úřad již zaslal předsedovi kulturního výboru Marcelu Chládkovi oficiální dopis se zdůvodněním svého rozhodnutí. Píše v něm, že NKÚ není oprávněn kontrolovat rozhodnutí státní správy nebo samosprávy. Zabývat by se mohl pouze například kontrolou hospodaření hlavního města se státním majetkem.

Firma vlastní dům už skoro dvacet let

dum-vaclavske-namesti-nahled

Diskutovaný dům na Václavském náměstí

Investor, kterým je společnost Flow East, chce místo rohového domu, bývalé tiskárny v Opletalově ulici a velkého pozemku ve vnitrobloku postavit objekt s devíti nadzemními podlažími. Měl by tak být o dvě patra vyšší než sousední objekty. Dvě horní patra mají ustupovat do pozadí.

Kolem projektu se už řadu měsíců vedou debaty a proti bourání se několikrát demonstrovalo. V červenci ale ministryně kultury v demisi Alena Hanáková rozhodla, že dům nebude památkově chráněn, což otevřelo cestu k žádosti o jeho demolici.

Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt včetně nákupu pozemku a budovy prý dosahují miliardy korun; druhou miliardu má stát nová stavba. Záměr investora kritizuje posledních několik let řada odborníků. Na konci října bylo zbouráno torzo bývalé tiskárny v Opletalově ulici. Demolici nařídil stavební úřad Prahy 1 kvůli havarijnímu stavu budovy.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru