Dnes Čtvrtek - skorojasno 11°C
Zítra Pátek - polojasno 11°C
Čtvrtek 22. 4. 2021
Svátek má Evženie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Nižší ceny privatizací bytů nájemníci na Žižkově neprosadili
Plán privatizace bytů aktuálně diskutovanými prodeji neskončí. Připravuje se rekonstrukce a následný odprodej bytů v domech v Blahoslavově ulici. Dům není v dobrém stavu. Foto: Facebook TOP 09 Praha 3

Nižší ceny privatizací bytů nájemníci na Žižkově neprosadili

Nájemníci městských bytů v panelových domech v Roháčově a Ostromečské ulici na Žižkově, určených k privatizaci, protestují proti zvýšení prodejní ceny oproti původním odhadům. Zastupitelé Prahy 3 v úterý projednali petici, kterou petenti požadovali návrat k původním podmínkám, což však neprosadili. Podle dřívějších informací se nové ceny privatizací pohybují kolem 40 000 korun za metr čtvereční, prodeje zastupitelé schválili v lednu.

Privatizace se týká zhruba stovky bytů. Schválení prodeje předcházela kompletní rekonstrukce domů za více než 120 milionů korun. Petenti uvedli, že schválené zvýšení cen oproti původním odhadům cenu třípokojového bytu o velikosti 72 metrů čtverečních zvedlo zhruba o milion korun. Současná koalice TOP 09 a STAN, Pirátů a Zelených podle nich má v programu, že privatizaci dokončí podle původních podmínek. Zpochybnili také metodu vytvoření nového znaleckého posudku.

V petici, která má přes 600 podpisů, nájemníci a jejich podporovatelé požadovali, aby radnice cenu vypočítala podle předchozí vyhlášky o oceňování, kterou se řídila u předchozích privatizací v sousední Jeseniově ulici.

Zároveň chtěli, aby se zvýšila sleva z ceny bytů, kterou dostanou za to, že se zavážou byt šest let po zakoupení neprodat. Ta je nyní 25 procent, petenti ji chtěli zvýšit na 30 se závazkem byt neprodávat po dobu deseti let. Nájemníky podpořili zastupitelé opozičních ODS, ANO a KDU-ČSL.

Radní Pavel Dobeš (za STAN) řekl, že Praha 3 má 76 000 obyvatel a radnice se musí rozhodovat tak, aby její kroky nebyly výhodné jen pro ty, kteří budou privatizovat byty, ale i pro většinu ostatních. Přítomný autor znaleckého posudku uvedl, že ho městská část nijak v určení ceny neovlivňovala a že jej zpracoval podle svého odborného odhadu a stavu bytů.

Místostarosta Ondřej Rut (Zelení) dodal, že změnu pravidel privatizací vedení radnice neudělalo proto, že by chtělo zvýšit jejich cenu, ale kvůli riziku spekulací s byty. Kvůli podobné spekulaci, které padl za oběť jeden z nájemců v důchodovém věku, podle něj padlo i trestní oznámení.

Plán privatizace bytů v Praze 3 těmito prodeji neskončí. Připravuje se rekonstrukce a následný odprodej dalších stovek bytů v domech v Blahoslavově, Ondříčkově, Kubelíkově a Táboritské ulici. Celkové investice radnice do rekonstrukce domů jsou ve stovkách milionů korun.

Pokračování privatizace bytů je tématem i na magistrátu, kde v koalici Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) dvě prvně zmíněná uskupení prosazovala jejich úplné zastavení. Proti se však postavily Spojené síly a opoziční ANO a ODS, podle kterých by to bylo nespravedlivé k nájemníkům, kterým již město odprodej přislíbilo. Nakonec zastupitelstvo odhlasovalo, že magistrát dokončí prodej alespoň u těch domů, kde již byl proces zahájen.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí, danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Obecní byty v Praze má ve správě buď magistrát, nebo jednotlivé městské části, rozhodují o nich samostatně.

Je jich celkem asi 31 500, z toho 7700 má magistrát. Po roce 1991 přešlo do vlastnictví města asi 194 000 bytů, následovaly privatizace, které městský fond zredukovaly o více než 80 procent. Byty jsou využívány pro sociální účely a také k zajištění bydlení pro klíčové profese, jako jsou zdravotníci, hasiči, policisté či učitelé.

Průměrné tržní ceny bytů podle analýzy společnosti Deloitte v posledním čtvrtletí loňského roku dosáhly hodnoty 86 200 korun za metr čtvereční.


Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Dnes v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Dnes v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Dnes v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Dnes v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

Včera ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

Včera v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

Včera v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

20. dubna 2021 ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

20. dubna 2021 ve 20:25

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Další články
Nahoru