dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
8°C
pozítří
Pátek - snih-dest
3°C
Nizozemci nabízí Praze: za práva k Opencard zaplatíte méně, když do projektu pustíte investory
Ilustrační foto: archiv MHMP

Nizozemci nabízí Praze: za práva k Opencard zaplatíte méně, když do projektu pustíte investory

Vlastník práv k systému Opencard, nizozemská firma eMoneyServices, navrhuje vstup soukromých investorů do projektu. Šlo by o takzvaný projekt PPP, tedy partnerství veřejného a soukromého sektoru. Praha by za práva k Opencard zaplatila 85 milionů korun. O budoucí zisk by se dělila s EMS a investory.

Novinářům to dnes na nizozemském velvyslanectví řekli zástupci EMS. Praha se podle zástupců operátora, který Opencard spravuje, musí s možným novým řešením seznámit.

Vedení města se už řadu měsíců zatím neúspěšně zabývá tím, jak s projektem naložit dál. Vázáno je údajně nevýhodnými smlouvami z minulosti. Část smluv vypršela v dubnu a provoz karet je ohrožen.

Praha tvrdí, že se snaží s EMS vyjednat odkup práv a problematický projekt provozovat sama. Firma údajně žádala 500 milionů korun, což město považuje za nepřijatelné. EMS ale uvedla, že chtěla 370 milionů. Cenu považuje za seriózní a přiměřenou.

Podle nového návrhu, který dnes předložila EMS, by Praha celou částku platit nemusela. EMS nabízí, že sežene investory, kteří by zaplatili další rozvoj karty. O výdělek by se pak všechny strany dělily.

Karta Opencard Prahu stála 1,35 miliardy korun. Dosud si ji vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. Skutečných uživatelů je kolem milionu. Radní včetně primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) za prodloužení smluv s EMS z roku 2012 čelí trestnímu stíhání. Nedávno kvůli tomu navíc Praha dostala pokutu od antimonopolního úřadu.

V souvislosti s Opencard, která pochází z doby primátora Pavla Béma (ODS), bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu. Občanské iniciativy i média upozorňují, že skuteční strůjci kontroverzního projektu zůstávají nepotrestáni.


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru