Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - jasno 3°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský životPřednáškyVycházky

Nízkoprahové kluby přiblíží projevy chudoby v Praze

Chudoba a tíživá situace nejsou jen problémem okrajů republiky, ale týká se i Prahy a dalších velkých měst. Nízkoprahové kluby v Praze se proto v rámci letošního ročníku Týdne nízkoprahových klubů pořádaného Českou asociací streetwork společně zaměří na téma projevů chudoby ve velkém městě. Přiblíží ho prostřednictvím komentovaných procházek po chudých lokalitách, workshopů pro děti i dospělé i veřejných debat.

Týden nízkoprahových klubů bude v celé republice probíhat ve dnech 19. až 23. září. Část pražských nízkoprahových klubů poprvé připravila sérii programů zastřešených jedním společným tématem.

„V rámci Týdne nízkoprahových klubů chceme představit práci sociálních služeb i podporu, kterou mladým lidem poskytují v tak náročných situacích, které nás provází prakticky celý letošní rok. Pražské programy chtějí navíc připomenout, že chudoba a nedostatek jsou ve velkoměstě mnohdy méně viditelné, přesto jsou přítomné i zde a nezmizí, když před nimi zavřeme oči,“ vysvětluje Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork (ČAS).

Program pražské části Týdne nízkoprahových klubů zahájí v pondělí 19. září veřejná diskuze na téma „Projevy chudoby ve velkých městech“. Ta se uskuteční od 17 hodin v Sále architektů na Staroměstské radnici. Mezi panelisty budou ředitel Centra sociálních služeb Praha Martin Šimáček, socioložka Lucie Trlifajová, Jan Klusáček z iniciativy Za bydlení a Martina Zikmundová. Budou hovořit o tom, jaké dopady na nejchudší obyvatele má zhoršená ekonomická situace i opakované pandemie, i o tom, na jaká témata by se v této oblasti mělo zaměřit nové vedení Prahy.

V následujících dnech se na několika místech Prahy uskuteční komentované procházky po místech, ve kterých se v Praze koncentruje chudoba, vedené sociálními pracovníky z jednotlivých nízkoprahových klubů. Ty se budou konat například v Běchovicích (středa 21.9.), ve Stodůlkách (středa 21.9.) a ve Vršovicích (čtvrtek 22.9.).

Nízkoprahový klub Pacific v úterý 20. září pořádá od 15 do 18 hodin workshopy pro rodiče a děti nazvaný „Jak se žije v těžkých časech“. „Ti, kdo přijdou, si na jednotlivých stanovištích budou moci vyzkoušet, jak náročné je zažádat o příspěvek na bydlení, zda by v Praze uměli vyžít s minimální mzdou, a kam se můžou obrátit o pomoc, když se dostanou do nepříznivé sociální situace,“ vysvětluje Tereza Kvapil Baudišová z Komunitního centra Motýlek, které Klub Pacific provozuje.

Mezi dalšími programy najdete i oslavu sedmých narozenin Nízkoprahového klubu Beztíže², který sídlí na Folimance a nebo debatu se sociálním pracovníkem a psycholožkou O dospívání v nedostatku pořádanou klubem R-Mosty na Praze 3.

Přehled programů pořádaných v rámci Týdne nízkoprahových klubů 2022 najdete na webové stránce www.streetwork.cz.
Autor: Hla

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

Dnes v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

Dnes v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

Dnes v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

Včera v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

Včera ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

Včera v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

Včera v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

Včera v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Radnice Prahy 13 vypsala výběrová řízení na další pracovní pozice

21. února 2024 v 15:18

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.  

Praha 2 pomáhá s bydlením mladým rodinám, samoživitelům i sociálně potřebným

21. února 2024 v 10:58

Nová Pravidla sociální bytové politiky radnice Praha 2 reagují jak na vývoj situace na trhu s bydlením, tak i na změny v sociální politice. Cílí zejména na případy, kde selhává či nedostačuje státní podpora. Adresná a sociálně citlivá podpora se tak dostane těm, kteří ji opravdu potřebují,...

Praha 14: Přihlaste se na festival Antifetfest 2024

21. února 2024 v 08:18

Další ročník soutěžního festivalu Antifetfest je již tradiční přehlídkou žákovských a studentských filmů, které se zaměřují na palčivá témata dnešní doby – kriminalitu, drogy, šikanu, domácí násilí, záškoláctví a další patologické jevy.

Další články
Nahoru