Dnes Úterý - jasno 10°C
Zítra Středa - polojasno 8°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský životPřednáškyVycházky

Nízkoprahové kluby přiblíží projevy chudoby v Praze

Chudoba a tíživá situace nejsou jen problémem okrajů republiky, ale týká se i Prahy a dalších velkých měst. Nízkoprahové kluby v Praze se proto v rámci letošního ročníku Týdne nízkoprahových klubů pořádaného Českou asociací streetwork společně zaměří na téma projevů chudoby ve velkém městě. Přiblíží ho prostřednictvím komentovaných procházek po chudých lokalitách, workshopů pro děti i dospělé i veřejných debat.

Týden nízkoprahových klubů bude v celé republice probíhat ve dnech 19. až 23. září. Část pražských nízkoprahových klubů poprvé připravila sérii programů zastřešených jedním společným tématem.

„V rámci Týdne nízkoprahových klubů chceme představit práci sociálních služeb i podporu, kterou mladým lidem poskytují v tak náročných situacích, které nás provází prakticky celý letošní rok. Pražské programy chtějí navíc připomenout, že chudoba a nedostatek jsou ve velkoměstě mnohdy méně viditelné, přesto jsou přítomné i zde a nezmizí, když před nimi zavřeme oči,“ vysvětluje Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork (ČAS).

Program pražské části Týdne nízkoprahových klubů zahájí v pondělí 19. září veřejná diskuze na téma „Projevy chudoby ve velkých městech“. Ta se uskuteční od 17 hodin v Sále architektů na Staroměstské radnici. Mezi panelisty budou ředitel Centra sociálních služeb Praha Martin Šimáček, socioložka Lucie Trlifajová, Jan Klusáček z iniciativy Za bydlení a Martina Zikmundová. Budou hovořit o tom, jaké dopady na nejchudší obyvatele má zhoršená ekonomická situace i opakované pandemie, i o tom, na jaká témata by se v této oblasti mělo zaměřit nové vedení Prahy.

V následujících dnech se na několika místech Prahy uskuteční komentované procházky po místech, ve kterých se v Praze koncentruje chudoba, vedené sociálními pracovníky z jednotlivých nízkoprahových klubů. Ty se budou konat například v Běchovicích (středa 21.9.), ve Stodůlkách (středa 21.9.) a ve Vršovicích (čtvrtek 22.9.).

Nízkoprahový klub Pacific v úterý 20. září pořádá od 15 do 18 hodin workshopy pro rodiče a děti nazvaný „Jak se žije v těžkých časech“. „Ti, kdo přijdou, si na jednotlivých stanovištích budou moci vyzkoušet, jak náročné je zažádat o příspěvek na bydlení, zda by v Praze uměli vyžít s minimální mzdou, a kam se můžou obrátit o pomoc, když se dostanou do nepříznivé sociální situace,“ vysvětluje Tereza Kvapil Baudišová z Komunitního centra Motýlek, které Klub Pacific provozuje.

Mezi dalšími programy najdete i oslavu sedmých narozenin Nízkoprahového klubu Beztíže², který sídlí na Folimance a nebo debatu se sociálním pracovníkem a psycholožkou O dospívání v nedostatku pořádanou klubem R-Mosty na Praze 3.

Přehled programů pořádaných v rámci Týdne nízkoprahových klubů 2022 najdete na webové stránce www.streetwork.cz.
Autor: Hla

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Dnes v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Dnes v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Dnes v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

Včera v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

Včera v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

Včera v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Praha 14: Retro Party na Plechárně

30. září 2022 v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Praha 2 podporuje recyklaci starých telefonů

30. září 2022 v 09:56

Radnice Prahy 2 se zapojuje do podzimní kampaně neziskového projektu REMOBIL s názvem 100 gramů pro přírodu. Staré a nepotřebné mobilní telefony budou moci občané od 3. do 21. října odevzdat jak v prostorách úřadu městské části, tak i v místní knihovně na Vinohradské...

Dobrobazar: Darujte druhý život nevyužitým věcem

30. září 2022 v 07:29

Výtěžek z prodeje podpoří komunitní život Dolních Měcholup a okolí, akce se koná 8. října.

Zbraslav ožije festivalem ZbrasLOVE

30. září 2022 v 07:17

Široké spektrum kulturních, kreativních a komunitních programů čeká již tento pátek 30. září na všechny obyvatele a návštěvníky pražské Zbraslavi, kde se vůbec poprvé uskuteční pouliční festival ZbrasLOVE. 

Další články
Nahoru