dnes
Pondělí - obcasny-dest
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Nightfall: apokalypsa odkrývá tvář v Rudolfinu
Výstava představuje díla více než dvaceti autorů. Foto: www.galerierudolfinum.cz

Nightfall: apokalypsa odkrývá tvář v Rudolfinu

Na výstavě Nightfall, kterou je od dneška možno navštívit v Galerii Rudolfinum, jsou představena díla více než dvaceti autorů z devíti zemí. Malíři zejména klužské a lipské školy se zabývají současnou figurativní malbou. Námět výstavy je inspirován povídkou Isaaca Asimova z roku 1941.

Nightfall / Soumrak

Kde: Galerie Rudolfinum, Alšovo nábřeží 12, Praha 1
Otevírací doba: út–st, pá–ne: 10–18 h, čt: 10–20 h, pondělí zavřeno
Vstupné: plné 120 korun, snížené: 70 korun

Základem povídky je otázka, co se stane s planetou a civilizací, když nastane zatmění Slunce a přijde soumrak. Výsledkem je zhroucení civilizace a šílenství obyvatel.

Tuto apokalyptickou předzvěst obsahují mnohé představované obrazy, charakteristické ponurými náměty, temnou atmosférou a snahou o změny nálady ve společnosti.

Mezi hlavní témata, která vystavující umělci zpracovávají, patří společenská krize a nejistota, osamělost, zmatenost, izolovanost člověka, vzrůstající tense mezi přírodou a civilizací, vnitřní i vnější boj s vlastním já a se společností.

Téma apokalypsy je v současné době velmi aktuální, intuitivní sklony k takovému uvažování můžeme chápat jako příznak změny chodu světa a nastavení kolektivní mysli.

Takto koncipovaná výstava interpretuje současnou figurativní malbu na základě společensko-politického kontextu.


Autor: Renata Rákosová

České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru