dnes
Čtvrtek - jasno
27°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
27°C
pozítří
Sobota - prehanky-dest
18°C
Nice v únoru láká na jeden z největších karnevalů světa
Karneval v Nice začíná 11. února v 18 hodin. Foto: archiv

Nice v únoru láká na jeden z největších karnevalů světa

Chcete zažít atmosféru pořádně divokého karnevalu? Vydejte se na Francouzskou riviéru, kde se od 11. do 26. února 2017 koná jedna z největších karnevalových oslav na světě. Miliony návštěvníků sem každoročně přijíždějí podívat se na průvod alegorických vozů, tanečníků, hudebníků, akrobatů, záplavy květin a gigantických postav. 

Karneval v Nice začíná 11. února přesně v 18 hodin tradičním příjezdem karnevalového krále na historické náměstí Place Masséna.

„Více než tisíc hudebníků a tanečníků vás tady v následujících dvou týdnech dostane do rytmu, a to ve dne i v noci. Na Promenade des Anglais nebude chybět velká květinová bitva, během níž tematicky oblečené dívky naházejí na diváky až sto tisíc čerstvě natrhaných mimóz, gerber, lilií a dalších květin,“ říká blogerka Kristýna Sojová z free-europe.elines.cz, která pro zájemce pořádá populární Free meet upy – návštěvy evropských měst se speciálním programem. Brzy se chystá i do Nice a zde je několik jejích tajných tipů, co tam dělat nejen o karnevalu, jehož vrcholem bude průvod, který vede 17 honosně ozdobených gigantických figur. Na to vše bude letos dohlížet vládce karnevalu – král energie, který na závěr slavnostně vypluje na moře za doprovodu velkolepého ohňostroje nad Andělským zálivem.

Měl karneval v Nice usmířit znepřátelené rody?
První zmínky o karnevalu pocházejí z roku 1294. Jedna legenda tvrdí, že si tady Karel II. dopřával bujaré oslavy, které se následně zvrhly v květinovou bitvu. Jiná ale říká, že šlo v prvé řadě o tuto květinovou bitvu, která měla za účel vybití energie příslušníků tehdy znepřátelených rodů a zamezení konfliktů mezi nimi. Slavnost postupně doplnily kostýmované průvody a pravidelně se konala až do Velké francouzské revoluce, kdy květiny nahradily zbraně. Karneval byl obnoven v roce 1830, kdy navštívil Nice sardinský král se svou chotí. Na jejich počest uspořádala městská rada slavnostní průvod, který pár nadšeně sledoval z balkonu paláce. Když se král nemohl v dalších letech akce účastnit, vytvořili místní jeho figurínu a tu umístili na balkon. V roce 1882 bylo rozhodnuto, že by měl být tento falešný panovník součástí průvodu, a tak se také stalo. Letos se vám tedy představí v podobě krále energie.

Využijte čas k prohlídce města
Ve volné chvíli si můžete odskočit z karnevalu do Starého města (Vieille Ville), které je bludištěm obchodů, restaurací, kaváren a také středobodem módních butiků. Obdivuhodná je také bazilika Notre-Dame de Nice, kterou si díky gotickému slohu, barevným sklům a reliéfu denně fotí stovky turistů. Při toulkách městem se také nezapomeňte zastavit u památníku aux Morts, který je zasazen do kamene a nachází se v těsné blízkosti Castle Hill, z jehož vrcholu budete mít nádherný výhled na celé město.

Každé pondělí se můžete na Antique Market vydat smlouvat cenu vytouženého zboží. Od úterý do neděle vás na tomto místě ohromí vůně čerstvého ovoce, zeleniny a také květin. Nezapomeňte se také zastavit u Palais de Justice, kde se můžete nechat unášet nočním životem.

Autobusy Eurolines se do Nice z Prahy dostanete 2× týdně a spojení je přímé. Navíc do 17. února koupíte jízdenky v akci 1 + 1, kdy jeden platí a druhý jede zdarma. Zpáteční jízdenky z Prahy do Nice pro 2 osoby stojí 3800 korun a cestovat můžete až do 31. března, více na www.eurolines.cz

Společně s jízdenkami si můžete na www.eurolines.cz vyhledat i ubytování – vybírat můžete z 1 033 000 hotelů, apartmánů a rodinných penzionů. Díky spolupráci s Booking.com je vše pohodlné a rychlé, protože vyhledávání je v češtině. Více na www.eurolines.cz


Do Křesla pro Fausta usedne MUDr. Pavel Klener

Včera v 08:50 | Aktualizováno v 09:25

Beseda z cyklu Křeslo pro Fausta se koná již tento čtvrtek 25. dubna v 17 hodin ve Fausťáku – Akademickém klubu 1. LF UK – Faustův dům, Karlovo nám. 40, Praha 2.

Balkon k nakousnutí. Workshop v Praze 8

Včera v 07:10

Praha 8 pořádá v Komunitním centru a zahradě Kotlaska workshop Balkon k nakousnutí aneb vytvořte si i ve městě malou zahrádku. 

Toto vážné onemocnění je bohužel na vzestupu, velmi vážnému průběhu loni čelily už stovky lidí

19. dubna 2019 ve 20:36

Těžký zápal plic, otrava krve, zánět mozkových blan či akutní zánět středního ucha. To jsou jen některá onemocnění dětí i dospělých, která může mít na svědomí pneumokok – bakterie Streptococcus pneumoniae. Velmi vážnému průběhu invazivní pneumokokové infekce (IPO) loni v České republice podle...

Saunia chystá speciální divadelní ceremoniály pod vedením saunových mistrů

8. dubna 2019 v 08:30

Tři pražské pobočky saunového světa Saunia chystají speciální divadelní ceremoniály na filmové motivy, které budou probíhat pod vedením těch nejlepších saunových mistrů z Česka a Slovenska, Ondřeje Sochůrky a Roberta Žídka.

Další články
Nahoru