dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Nezvěstní! V Praze se pátrá po stovce lidí
Do pátrání po pohřešované osobě jsou mnohdy nasazeny desítky policistů. Foto: archiv autora

Nezvěstní! V Praze se pátrá po stovce lidí

Přesný počet je 105 pohřešovaných dospělých osob v hlavním městě. K nim připočtěme ještě svěřence z ústavní výchovy, z nichž devět dětí je nezletilých, a čtyři jsou mladiství. Policejní pátrači tak mají plné ruce práce. Jejich spěšnost je podle statistik velká. Například v roce 2012 bylo vyhlášeno pátrání po celkem 550 osobách, z toho jich bylo vypátráno 541.

Pohřešovaní v Praze

Rok 2010 – 485 lidí
2011 – 555 lidí
2012 – 550 lidí

Zdroj: Policie ČR

Podle policejní mluvčí Evy Kropáčové počet pohřešovaných osob, alespoň za sledované období posledních tří let, nijak výrazně nekolísá. Dá se říci, že se drží na takřečeném standardu víceméně pěti set ztracených lidí ročně.

„Při pátrání po nich se používají standardní úkony, avšak každý jednotlivý případ je nutné řešit specificky podle dané situace,“ doplnila Kropáčová.

Jako důvod pohřešovaných nezletilců policie uvádí převážně špatné rodinné vztahy, zejména když je jeden z rodičů cizinec a dítě si odveze do své vlasti.

„Ve většině případů pohřešování blízké osoby lidé oznámí ze strachu a to jim nelze vyčítat. Když se ztratí dítě, vyrážíme do akce prakticky okamžitě, v případě dospělého, který se může někde zdržet, čekáme podle situace i čtyřiadvacet hodin. Pokud o sobě do této doby pohřešovaný nedá zprávu, musíme ho začít hledat," vysvětloval nejmenovaný detektiv z pátracího policejního týmu.

Opilce policie hledala dvakrát

Pátrání však mají někdy jak smutné tak úsměvnější konce. „Například jsme hledali muže z Karlína, který domů nikdy nepřišel pozdě a najednou o sobě čtyři dny nepodal zprávu. Ani v zaměstnání, natož manželce. Byli v tom kamarádi, se kterými kdesi notně popíjel,“ řekl detektiv.

Že z toho pohřešovaný bude mít malér, zjistil už na prvním rohu, kde visela jeho fotografie. „Přihlásil se na policii dobrovolně a za pár dní jsme ho hledali znovu,“ poznamenal detektiv s tím, že muže po návratu manželka z bytu ihned vyhodila.

Když o sobě opět nedal vědět, jako pohřešovaného svého chotě opět nahlásila. „Potuloval se už jako nezaměstnaný po celé republice zhruba ještě další měsíc, než ho identifikovala náhodná policejní hlídka,“ konstatoval policejní pátrač.

Jsou však i akce, které se dříve či později změní v planý poplach. Podle detektiva vede oznamovatele k těmto neuváženým smyšlenkám většinou osobní msta.

„Takový člověk si je dobře vědom, že pátrání po osobách vyžaduje nasazení mnoha lidí, kteří mohli být prospěšní jinde a jinak,“ poznamenal detektiv. Nezřídka totiž bývá do akce nasazen i vrtulník. Za hodinu letu policie zaplatí třicet tisíc.

„Požadovat zbytečně vynaložené peníze na akci mohou policisté pouze v případě, kdy se prokáže, že oznamovatel od počátku záměrně lhal,“ uzavřel detektiv. To je podle policie mnohdy jen velmi obtížné.

Pátrání s nejsmutnějším koncem

Pražané mají jistě v paměti případ pohřešované školačky Aničky Janatkové z Troji. Devítiletá dívenka byla pohřešována svými rodiči od 13. října 2010 a její zmizení vzbudilo u veřejnosti obrovský zájem.

Ostatky školačky byly 16. března 2011 nalezeny zakopané v téže čtvrti, kde bydlela a kde byla naposledy spatřena. Po nálezu těla policie obvinila podezřelého 41-letého Otakara T., z vraždy, znásilnění, krádeže a též ze 17 dalších případů majetkové trestné činnosti v Praze a ve středních Čechách.

Otakar T., se k vraždě dívky policistům nikdy nepřiznal a 21. března 2011 se v pankrácké věznici pokusil o sebevraždu oběšením. Z bezvědomí se již neprobral a krátce na to zemřel.


Autor: Petr Štrompf

Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru