Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Neznámá autorka oblepila Prahu samolepkami s desítkami básní
Samolepky se objevily třeba i na pozůstatcích nedávné předvolební kampaně. Zdroj foto: agentura 2media

Neznámá autorka oblepila Prahu samolepkami s desítkami básní

Na tramvajové zastávce, na dveřích kavárny, na sloupu veřejného osvětlení, víku popelnice, poštovní schránce. Ve skrytých zákoutích i na frekventovaných místech po celé Praze se začátkem října začaly objevovat desítky básní ve formě samolepek.

Každá z nich obsahuje QR kód odkazující na webovou stránku s několika osobními otázkami, které mají kolemjdoucí možnost zodpovědět. Během několika týdnů získali iniciátoři přes 2 000 různých výpovědí.

I z toho důvodu se rozhodli v projektu PRAHO! pokračovat a nadále oživovat veřejný prostor města. Informovala o tom Simona Andělová z agentury 2media, která projekt mediálně zastupuje.

Záhadné básně jsou romantické, vtipné, melancholické i zábavné. Všechny jsou dílem jediné autorky. „Svoji identitu zatím odhalovat nechci – domnívám se, že právě i tato skutečnost napomáhá lidem, kteří na básně reagují, cítit se bezpečně a sdílet vše, co mají na srdci,“ vysvětluje.

Primárním cílem podle ní bylo aktivovat náhodné kolemjdoucí přinejmenším k tomu, aby se zastavili, v lepším případě, aby se sami přidali a zapojili se svým slovem, myšlenkou, zážitkem, pocitem či příběhem. A to se podařilo.

„Začalo to nevinně, očekávali jsme, že na otázky na webu projektu zareaguje pouze několik desítek lidí, ale odpovědí přišlo přes 2 000. Některé odpovědi jsou velice niterné a citlivé, pozitivní, a naopak i velmi depresivní. Vzhledem k povaze některých výpovědí jsme navázali spolupráci s psychologickou poradnou, která nám pomáhá adekvátně reagovat,“ konstatují iniciátoři projektu.

Daří se podle nich naplňovat také další cíl, se kterým projekt PRAHO! Vznikal. A to dokázat, že umění ve veřejném prostoru funguje a má smysl. „Veřejný prostor je tady pro všechny. Toto téma je navíc v současnou chvíli, kdy nám opět díky pandemii hrozí uzavíraní kulturních míst, více než aktuální,“ dodávají.

Kam dál se výzva PRAHO! posouvá? Básní už je 26, některé jsou stvořeny přímo pro konkrétní místo, a určitě nejde o konečné číslo. QR kódy mají několik variant, každá báseň může respondenta dovést k jiným otázkám či jiné formě vyjádření – například pomocí fotek, zvukových nahrávek nebo sdílení vlastní tvorby.
K samolepkám přibyly plakáty, básně jsou k vidění nově třeba ve vagónech metra.


Autor: Karel Netolický

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

Včera ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

Včera v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru