Dnes Středa - oblacno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Neznámá autorka oblepila Prahu samolepkami s desítkami básní
Samolepky se objevily třeba i na pozůstatcích nedávné předvolební kampaně. Zdroj foto: agentura 2media

Neznámá autorka oblepila Prahu samolepkami s desítkami básní

Na tramvajové zastávce, na dveřích kavárny, na sloupu veřejného osvětlení, víku popelnice, poštovní schránce. Ve skrytých zákoutích i na frekventovaných místech po celé Praze se začátkem října začaly objevovat desítky básní ve formě samolepek.

Každá z nich obsahuje QR kód odkazující na webovou stránku s několika osobními otázkami, které mají kolemjdoucí možnost zodpovědět. Během několika týdnů získali iniciátoři přes 2 000 různých výpovědí.

I z toho důvodu se rozhodli v projektu PRAHO! pokračovat a nadále oživovat veřejný prostor města. Informovala o tom Simona Andělová z agentury 2media, která projekt mediálně zastupuje.

Záhadné básně jsou romantické, vtipné, melancholické i zábavné. Všechny jsou dílem jediné autorky. „Svoji identitu zatím odhalovat nechci – domnívám se, že právě i tato skutečnost napomáhá lidem, kteří na básně reagují, cítit se bezpečně a sdílet vše, co mají na srdci,“ vysvětluje.

Primárním cílem podle ní bylo aktivovat náhodné kolemjdoucí přinejmenším k tomu, aby se zastavili, v lepším případě, aby se sami přidali a zapojili se svým slovem, myšlenkou, zážitkem, pocitem či příběhem. A to se podařilo.

„Začalo to nevinně, očekávali jsme, že na otázky na webu projektu zareaguje pouze několik desítek lidí, ale odpovědí přišlo přes 2 000. Některé odpovědi jsou velice niterné a citlivé, pozitivní, a naopak i velmi depresivní. Vzhledem k povaze některých výpovědí jsme navázali spolupráci s psychologickou poradnou, která nám pomáhá adekvátně reagovat,“ konstatují iniciátoři projektu.

Daří se podle nich naplňovat také další cíl, se kterým projekt PRAHO! Vznikal. A to dokázat, že umění ve veřejném prostoru funguje a má smysl. „Veřejný prostor je tady pro všechny. Toto téma je navíc v současnou chvíli, kdy nám opět díky pandemii hrozí uzavíraní kulturních míst, více než aktuální,“ dodávají.

Kam dál se výzva PRAHO! posouvá? Básní už je 26, některé jsou stvořeny přímo pro konkrétní místo, a určitě nejde o konečné číslo. QR kódy mají několik variant, každá báseň může respondenta dovést k jiným otázkám či jiné formě vyjádření – například pomocí fotek, zvukových nahrávek nebo sdílení vlastní tvorby.
K samolepkám přibyly plakáty, básně jsou k vidění nově třeba ve vagónech metra.


Autor: Karel Netolický

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

Dnes ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru