dnes
Neděle - skorojasno
14°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Nezapomněli jste koblížek? Radnice nechala na chodník nastříkat psí exkrementy
Na chodnících se objevily vzkazy pro pejskaře. Foto: P3

Nezapomněli jste koblížek? Radnice nechala na chodník nastříkat psí exkrementy

V ulicích Prahy 3 se objevila kampaň upozorňující majitele psů, aby po svých domácích mazlíčcích nezapomínali uklízet. Na chodnících se objevily obrázky nastříkané dočasnou barvou a zobrazující psí exkrement s výzvou k úklidu.

Akce byla iniciována starostkou Prahy 3 Vladislavou Hujovou /TOP 09/. Ta se inspirovala ve Vídni a Londýně, kde obdobné kampaně probíhají, i když poněkud v striktnějším a přísnějším duchu. Ulice zde zdobí hesla „Máte to ve svých rukou!“ nebo „Nebuďte čuňata!“ a za neuklizený exkrement se platí pokuta mezi 50 eury a 1000 librami.

V Praze je pokuta od 100 do 1000 korun, jen při opakovaném prohřešku hrozí vyšší částka. Strážníci však většinou řeší tyto případy, pokud pejskaře „chytnou při činu“, domluvou. Pokut za neuklizení psích exkrementů je ročně v celé Praze jen pár stovek.

„Nechci, aby tato akce vyzněla nějak nepřátelsky vůči majitelům psů a jejich domácím mazlíčkům. Na druhou stranu není možné, abychom po chodnících kličkovali jako po překážkové dráze a báli se, kam šlápneme. Uklízet exkrementy po svém pejskovi nepovažuji za nic nenormálního nebo nadstandardního a byla bych ráda, aby si to všichni uvědomili,“ řekla starostka.
                                       
„Vedle obecného apelování je třeba přijmout další opatření a podpořit i prevenci. Případně zefektivnit úklidu v městské části. Radnice Prahy 3 ale koncepční přístup k veřejnému prostoru nemá. Nepodporuje komunitní veřejné akce, nebrání některým stavebním záměrům na Parukářce, oblíbeném to místě pro venčení psů,“ upozornila opoziční zastupitelka Lucia Zachariášová /Ž(n)S/.

Místostarosta Alexander Bellu /ODS/ neočekává od současné kampaně nějaký výrazný efekt. „Pozitivum vidím alespoň v tom, že se o tématu třeba bude více hovořit,“ uvedl Bellu.

Pozornost by podle něj měla být upřena na koše s papírovými sáčky na sběr exkrementů. Ty jsou sice skoro na každém rohu, ale podle místostarosty jsou neskladné a celkově problematické. „Když zaprší, navlhnou. Navíc se tím papírovým kartonkem exkrementy hůře sbírají. Například ve Švýcarsku jsou běžné rozložitelné sáčky, které jsou skladnější a mnohem praktičtější,“ dodal.

„V některých městech v zahraničí se využívají pouliční lampy, které ,svítí na psí exkrementy´. Pejskaři a pejskařky mohou exkrementy odhazovat do speciálních nádob, v nichž jsou recyklovány v elektrickou energii pro pouliční osvětlení,“ zmínila další možnost Lucia Zachariášová.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Včera v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru