dnes
Sobota - oblacno
21°C
zítra
Neděle - jasno
20°C
pozítří
Pondělí - jasno
18°C
Nezapomněli jste koblížek? Radnice nechala na chodník nastříkat psí exkrementy
Na chodnících se objevily vzkazy pro pejskaře. Foto: P3

Nezapomněli jste koblížek? Radnice nechala na chodník nastříkat psí exkrementy

V ulicích Prahy 3 se objevila kampaň upozorňující majitele psů, aby po svých domácích mazlíčcích nezapomínali uklízet. Na chodnících se objevily obrázky nastříkané dočasnou barvou a zobrazující psí exkrement s výzvou k úklidu.

Akce byla iniciována starostkou Prahy 3 Vladislavou Hujovou /TOP 09/. Ta se inspirovala ve Vídni a Londýně, kde obdobné kampaně probíhají, i když poněkud v striktnějším a přísnějším duchu. Ulice zde zdobí hesla „Máte to ve svých rukou!“ nebo „Nebuďte čuňata!“ a za neuklizený exkrement se platí pokuta mezi 50 eury a 1000 librami.

V Praze je pokuta od 100 do 1000 korun, jen při opakovaném prohřešku hrozí vyšší částka. Strážníci však většinou řeší tyto případy, pokud pejskaře „chytnou při činu“, domluvou. Pokut za neuklizení psích exkrementů je ročně v celé Praze jen pár stovek.

„Nechci, aby tato akce vyzněla nějak nepřátelsky vůči majitelům psů a jejich domácím mazlíčkům. Na druhou stranu není možné, abychom po chodnících kličkovali jako po překážkové dráze a báli se, kam šlápneme. Uklízet exkrementy po svém pejskovi nepovažuji za nic nenormálního nebo nadstandardního a byla bych ráda, aby si to všichni uvědomili,“ řekla starostka.
                                       
„Vedle obecného apelování je třeba přijmout další opatření a podpořit i prevenci. Případně zefektivnit úklidu v městské části. Radnice Prahy 3 ale koncepční přístup k veřejnému prostoru nemá. Nepodporuje komunitní veřejné akce, nebrání některým stavebním záměrům na Parukářce, oblíbeném to místě pro venčení psů,“ upozornila opoziční zastupitelka Lucia Zachariášová /Ž(n)S/.

Místostarosta Alexander Bellu /ODS/ neočekává od současné kampaně nějaký výrazný efekt. „Pozitivum vidím alespoň v tom, že se o tématu třeba bude více hovořit,“ uvedl Bellu.

Pozornost by podle něj měla být upřena na koše s papírovými sáčky na sběr exkrementů. Ty jsou sice skoro na každém rohu, ale podle místostarosty jsou neskladné a celkově problematické. „Když zaprší, navlhnou. Navíc se tím papírovým kartonkem exkrementy hůře sbírají. Například ve Švýcarsku jsou běžné rozložitelné sáčky, které jsou skladnější a mnohem praktičtější,“ dodal.

„V některých městech v zahraničí se využívají pouliční lampy, které ,svítí na psí exkrementy´. Pejskaři a pejskařky mohou exkrementy odhazovat do speciálních nádob, v nichž jsou recyklovány v elektrickou energii pro pouliční osvětlení,“ zmínila další možnost Lucia Zachariášová.


Praha 15: Občané se poprvé mohou zapojit do participativního rozpočtu

16. dubna 2019 v 07:24

Radnice patnácté městské části včera odstartovala první ročník participativního rozpočtování. Poprvé v historii tak budou občané sami navrhovat a svým hlasováním podporovat projekty, které radnice v letošním roce zrealizuje.

Další články
Nahoru