dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - zatazeno
3°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Nezapomněli jste koblížek? Radnice nechala na chodník nastříkat psí exkrementy
Na chodnících se objevily vzkazy pro pejskaře. Foto: P3

Nezapomněli jste koblížek? Radnice nechala na chodník nastříkat psí exkrementy

V ulicích Prahy 3 se objevila kampaň upozorňující majitele psů, aby po svých domácích mazlíčcích nezapomínali uklízet. Na chodnících se objevily obrázky nastříkané dočasnou barvou a zobrazující psí exkrement s výzvou k úklidu.

Akce byla iniciována starostkou Prahy 3 Vladislavou Hujovou /TOP 09/. Ta se inspirovala ve Vídni a Londýně, kde obdobné kampaně probíhají, i když poněkud v striktnějším a přísnějším duchu. Ulice zde zdobí hesla „Máte to ve svých rukou!“ nebo „Nebuďte čuňata!“ a za neuklizený exkrement se platí pokuta mezi 50 eury a 1000 librami.

V Praze je pokuta od 100 do 1000 korun, jen při opakovaném prohřešku hrozí vyšší částka. Strážníci však většinou řeší tyto případy, pokud pejskaře „chytnou při činu“, domluvou. Pokut za neuklizení psích exkrementů je ročně v celé Praze jen pár stovek.

„Nechci, aby tato akce vyzněla nějak nepřátelsky vůči majitelům psů a jejich domácím mazlíčkům. Na druhou stranu není možné, abychom po chodnících kličkovali jako po překážkové dráze a báli se, kam šlápneme. Uklízet exkrementy po svém pejskovi nepovažuji za nic nenormálního nebo nadstandardního a byla bych ráda, aby si to všichni uvědomili,“ řekla starostka.
                                       
„Vedle obecného apelování je třeba přijmout další opatření a podpořit i prevenci. Případně zefektivnit úklidu v městské části. Radnice Prahy 3 ale koncepční přístup k veřejnému prostoru nemá. Nepodporuje komunitní veřejné akce, nebrání některým stavebním záměrům na Parukářce, oblíbeném to místě pro venčení psů,“ upozornila opoziční zastupitelka Lucia Zachariášová /Ž(n)S/.

Místostarosta Alexander Bellu /ODS/ neočekává od současné kampaně nějaký výrazný efekt. „Pozitivum vidím alespoň v tom, že se o tématu třeba bude více hovořit,“ uvedl Bellu.

Pozornost by podle něj měla být upřena na koše s papírovými sáčky na sběr exkrementů. Ty jsou sice skoro na každém rohu, ale podle místostarosty jsou neskladné a celkově problematické. „Když zaprší, navlhnou. Navíc se tím papírovým kartonkem exkrementy hůře sbírají. Například ve Švýcarsku jsou běžné rozložitelné sáčky, které jsou skladnější a mnohem praktičtější,“ dodal.

„V některých městech v zahraničí se využívají pouliční lampy, které ,svítí na psí exkrementy´. Pejskaři a pejskařky mohou exkrementy odhazovat do speciálních nádob, v nichž jsou recyklovány v elektrickou energii pro pouliční osvětlení,“ zmínila další možnost Lucia Zachariášová.


Fotografická soutěž: Lípa – náš národní strom

Včera ve 14:19

Hlavní město Praha v letošním jubilejním 100. roce vzniku Československé republiky podpořilo fotografickou soutěž o nejkrásnější lípu. Soutěž organizuje web Pražské stromy ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a dalšími partnery. Je určena amatérským fotografům a jejím cílem je jednak...

V Praze 5 hořelo auto, příčinou požáru byla závada motoru

17. března 2018 ve 21:20

Požár osobního auta v Bošteckého ulici v Praze 5 likvidovali dnes hasiči ze smíchovské stanice pomocí tlakové vody a v dýchací technice. Požár, který způsobil škodu 20 000 korun, byl rychle lokalizován. „Příčinou byla technická závada v motorové části,“ uvedl mluvčí pražských hasičů...

Za web tlumočený pro neslyšící získala Praha 10 Zlatý erb

14. března 2018 v 19:34

Městská část Praha 10 každoročně získává ocenění v soutěži Zlatý erb, v rámci které porota hodnotí nejlepší elektronické služby krajů, měst a obcí. Desátá městská část letos získala dvojí ocenění – v kategorii „nejlepší elektronická služba“ si odnáší dokonce první místo, a to díky projektu pro...

Další články
Nahoru