Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - polojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nezaměstnanost v Praze v květnu zůstala na dubnových 3,6 procenta
Pobočka pracovního úřadu v Praze 10. Ilustrační foto: archiv

Nezaměstnanost v Praze v květnu zůstala na dubnových 3,6 procenta

Nezaměstnanost v hlavním městě v květnu stagnovala na dubnových 3,6 procenta. V evidenci úřadu práce bylo v hlavním městě ke konci května 32 808 uchazečů o práci, přibližně o 540 méně než v dubnu. Volných míst naopak přibylo zhruba o 1500 na 92 204. Vyplývá to z dnes zveřejněné statistiky Úřadu práce ČR. V meziročním srovnání je ale míra nezaměstnanosti v metropoli výrazně vyšší, loni v květnu činila 2,7 procenta.

Před rokem bylo bez práce na 25 400 lidí, zároveň však bylo i méně pracovních míst než nyní, pracovní úřady jich tehdy evidovaly zhruba 81 000.

Lidí, kteří mohli letos v květnu okamžitě nastoupit do práce, bylo v Praze 30 910, meziměsíčně o zhruba 530 méně. Vedle nich jsou v evidenci úřadu práce například lidé v pracovní neschopnosti, v rekvalifikačních kurzech, ženy na mateřské dovolené nebo uchazeči ve vazbě.

Na jedno nabízené pracovní místo v Praze nadále připadá v průměru 0,4 uchazeče. Méně je to jen v šesti okresech, přičemž statistiku vede středočeský okres Praha-východ, kde na každých deset volných míst připadá jeden nezaměstnaný.

Nejvyšší je tento poměr na Karvinsku s 9,8 uchazeče na jedno místo. Celorepublikový průměr v květnu činil 0,8 uchazeče na jednu pozici.

V celorepublikovém srovnání dříve patřilo hlavní město k regionům s dlouhodobě nejnižší nezaměstnaností v Česku. Loni na jaře, kdy vláda začala kvůli pandemii koronaviru omezovat obchod, služby, kulturu či turistiku, se jeho pozice zhoršila.

Nyní má nižší nezaměstnanost než Praha sedm krajů. Nejlépe je na tom Pardubický kraj, kde bylo v květnu bez práce 2,6 procenta lidí, naopak nejhůře Ústecký kraj s nezaměstnaností 5,8 procenta.

nezamestnanost-v-praze-kveten-2021

V celém Česku podíl nezaměstnaných v květnu klesl na 3,9 procenta z dubnových 4,1 procenta a počet uchazečů o práci v evidenci úřadu se meziměsíčně snížil zhruba o 12 100 na 285 822.


Autor: ČTK

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru