Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nezaměstnanost v Praze v květnu stagnovala na třech procentech
Ilustrační foto: archiv

Nezaměstnanost v Praze v květnu stagnovala na třech procentech

Nezaměstnanost v Praze v květnu byla stejně jako v dubnu na třech procentech. Od letošního ledna do března se držela na úrovni 3,1 procenta. Práci v metropoli hledalo v květnu 27 469 lidí, proti dubnu o 341 méně. Volných míst přibylo zhruba o 800. Úřady jich na konci měsíce evidovaly 79 846. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v květnu byla v Praze míra nezaměstnanosti 2,6 procenta.

Nižší nezaměstnanost než v hlavním městě je v šesti krajích, a to na Vysočině a v Jihočeském, Zlínském, Plzeňském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Shodná tříprocentní míra nezaměstnanosti je ve středních Čechách.

Praha patřila dříve k regionům s dlouhodobě nejnižší nezaměstnaností v ČR. Její pozice se ale zhoršila zejména kvůli pandemii koronaviru, kdy protiepidemická opatření výrazně omezila obchod, služby, kulturu či turistiku. Nejvyšší nezaměstnanost je nyní v Ústeckém kraji, kde je bez práce 5,3 procenta lidí.

Počet takzvaných dosažitelných nezaměstnaných, kteří by mohli okamžitě nastoupit do práce, v metropoli minulý měsíc klesl o zhruba 350 na 24 839. Vedle nich jsou v evidenci úřadu práce například lidé v pracovní neschopnosti, v rekvalifikačních kurzech, ženy na mateřské dovolené nebo uchazeči ve vazbě.

Na jedno volné místo připadalo v Praze v květnu 0,3 uchazeče, o měsíc dříve to bylo 0,4 uchazeče. Stejné je to v okrese Praha-západ. V okresech Mladá Boleslav a Praha – východ, pak na jedno volné místo připadalo 0,2 uchazeče. Za celou republiku je průměr 0,9. Výrazně nejhůře na tom je Karviná, kde je na jedno místo 10,3 uchazečů. Druhý nejhorší je Bruntál s bilancí 4,8 uchazeče na jedno místo.

Na celorepublikové úrovni nezaměstnanost v květnu dále klesala. Snížila se o desetinu procentního bodu na 3,5 procenta. Na konci minulého měsíce bylo bez práce téměř 254.000 lidí, o 7790 méně než v dubnu. Počet volných pracovních míst se naopak zvýšil o zhruba 1200 na 285 700. Pracovní trh ovlivňují s příchodem letního počasí sezonní práce.


Autor: ČTK

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru