dnes
Pátek - skorojasno
4°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - zatazeno
1°C
Nezaměstnanost v Praze v květnu klesla na dvě procenta
Ilustrační foto: archiv

Nezaměstnanost v Praze v květnu klesla na dvě procenta

Nezaměstnanost v Praze v květnu klesla meziměsíčně o další desetinu procentního bodu a dostala se tak na rovná dvě procenta. V evidenci úřadů bylo v metropoli 19 545 lidí bez práce, což je zhruba o 400 méně než v dubnu. Naopak volných míst opět přibylo, a to o téměř 3700 na 54 700. Vyplynulo to údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. To jsou například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Okamžitě tak mohlo nastoupit do práce 17 347 lidí ve věku od 15 do 64 let.

Na jedno volné místo v metropoli připadá stejně jako v dubnu přibližně 0,4 uchazeče, přičemž celostátní průměr je 0,8 uchazeče. Nejmenší poměr nezaměstnaných k volným místům byl v květnu na Pardubicku, kde na každých téměř sedm volných pozic připadá v průměru jediný uchazeč, a v okrese Tachov, Praha-východ a Plzeň-jih s jedním uchazečem na pět volných míst. Tradičně nejvíce lidí na jedno místo zůstává na Karvinsku, kde na jednu pozici v květnu připadlo téměř šest uchazečů.

Celorepubliková nezaměstnanost v květnu dosáhla na tři procenta, proti dubnu tak byla o dvě desetiny bodu nižší. Pražská z hlediska krajů dál patří k nejnižším, lepší výsledek ale vykázal Pardubický a Plzeňský kraj, kde nezaměstnanost shodně dosáhla 1,9 procenta.

Třetí nejlepší výsledek po Praze měly Jihočeský a Královéhradecký kraj s mírou nezaměstnanosti 2,1 procenta. Vedle toho nejvyššího čísla dosáhla nezaměstnanost v Moravskoslezský kraj s 4,8 procenta a v Ústeckém kraji s 4,7 procenta.

V meziročním srovnání nezaměstnanost v hlavním městě klesla o 0,9 bodu a počet lidí bez práce se snížil o více než 7000. Volných míst bylo však před rokem k dispozici o 21.000 méně než nyní.

Nezaměstnanost v Praze:

květen 2018

duben 2018

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu (v procentech)

2,0

2,1

Počet nezaměstnaných

19.545

19.917

Počet dosažitelných nezaměstnaných ve věku 15–64 let

17.347

17.718

Počet volných pracovních míst

54.700

51.023


Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

Včera ve 12:11

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě. „Vůz vždy zamíří na odstavné parkoviště, kde je bezplatně vydán majiteli....

Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

15. ledna 2019 v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Další články
Nahoru