Dnes Pátek - snih -3°C
Zítra Sobota - snih 0°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Nezaměstnanost v Praze v červnu klesla na 3,4 procenta
Úřad práce. Foto: archiv

Nezaměstnanost v Praze v červnu klesla na 3,4 procenta

Nezaměstnanost v Praze v červnu meziměsíčně klesla o dvě desetiny procentního bodu na 3,4 procenta. Bez práce bylo 31 905 lidí, přibližně o 900 méně než v květnu. Naopak volných pracovních míst přibylo a bylo jich zhruba třikrát více než nezaměstnaných v evidenci úřadů práce. Vyplynulo to z dnes zveřejněné statistiky Úřadu práce ČR.

Lidí, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce, bylo v červnu v Praze 29 994. Vedle nich jsou v evidenci úřadu práce například lidé v pracovní neschopnosti, v rekvalifikačních kurzech, ženy na mateřské dovolené nebo uchazeči ve vazbě. Volných míst v hlavním městě pracovní úřady evidovaly v červnu 96 081, meziměsíčně jich přibylo přibližně o 3900.

Na jedno nabízené pracovní místo v Praze nyní připadá v průměru 0,3 uchazeče stejně jako v Pardubicích. Méně je to v pěti okresech a statistiku vede středočeský okres Praha-východ, kde na každých deset volných míst připadá jeden nezaměstnaný. Nejvyšší poměr je na Karvinsku s deseti uchazeči na jedno místo. Celorepublikový průměr zůstal na 0,8 uchazeče na jednu pozici.

V celorepublikovém srovnání hlavní město dříve patřilo k regionům s dlouhodobě nejnižší nezaměstnaností v Česku. Loni na jaře, kdy vláda začala kvůli epidemii koronaviru omezovat obchod, služby, kulturu či turistiku, se jeho pozice zhoršila.

Proti loňskému červnu je míra nezaměstnanosti v metropoli o 0,4 procentního bodu vyšší a nezaměstnaných v evidenci úřadů je o 4500 více. Nicméně volných míst je více než před rokem, a to o 12 000.

Nižší nezaměstnanost než Praha má nyní sedm krajů. Nejlépe je na tom Pardubický kraj, kde bylo v červnu bez práce 2,4 procenta lidí, naopak nejhůře Ústecký kraj s nezaměstnaností 5,6 procenta.

Celorepublikový podíl nezaměstnaných klesl proti květnu stejně jako v Praze o dvě desetiny bodu, a to na 3,7 procenta. Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu se meziměsíčně snížil zhruba o 1 500 na 273 302.

Pracovní trh podle úřadu práce ovlivnily sezonní práce a uvolnění protikoronavirových restrikcí, díky kterému obnovili ekonomické aktivity i zaměstnavatelé v oborech, které měly při koronavirové epidemii značné hospodářské ztráty.


Autor: ČTK

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

Včera ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

Včera v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru