Dnes Sobota - polojasno 19°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 16°C
Sobota 31. 7. 2021
Svátek má Ignác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Nezaměstnanost v Praze v červnu klesla na 3,4 procenta
Úřad práce. Foto: archiv

Nezaměstnanost v Praze v červnu klesla na 3,4 procenta

Nezaměstnanost v Praze v červnu meziměsíčně klesla o dvě desetiny procentního bodu na 3,4 procenta. Bez práce bylo 31 905 lidí, přibližně o 900 méně než v květnu. Naopak volných pracovních míst přibylo a bylo jich zhruba třikrát více než nezaměstnaných v evidenci úřadů práce. Vyplynulo to z dnes zveřejněné statistiky Úřadu práce ČR.

Lidí, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce, bylo v červnu v Praze 29 994. Vedle nich jsou v evidenci úřadu práce například lidé v pracovní neschopnosti, v rekvalifikačních kurzech, ženy na mateřské dovolené nebo uchazeči ve vazbě. Volných míst v hlavním městě pracovní úřady evidovaly v červnu 96 081, meziměsíčně jich přibylo přibližně o 3900.

Na jedno nabízené pracovní místo v Praze nyní připadá v průměru 0,3 uchazeče stejně jako v Pardubicích. Méně je to v pěti okresech a statistiku vede středočeský okres Praha-východ, kde na každých deset volných míst připadá jeden nezaměstnaný. Nejvyšší poměr je na Karvinsku s deseti uchazeči na jedno místo. Celorepublikový průměr zůstal na 0,8 uchazeče na jednu pozici.

V celorepublikovém srovnání hlavní město dříve patřilo k regionům s dlouhodobě nejnižší nezaměstnaností v Česku. Loni na jaře, kdy vláda začala kvůli epidemii koronaviru omezovat obchod, služby, kulturu či turistiku, se jeho pozice zhoršila.

Proti loňskému červnu je míra nezaměstnanosti v metropoli o 0,4 procentního bodu vyšší a nezaměstnaných v evidenci úřadů je o 4500 více. Nicméně volných míst je více než před rokem, a to o 12 000.

Nižší nezaměstnanost než Praha má nyní sedm krajů. Nejlépe je na tom Pardubický kraj, kde bylo v červnu bez práce 2,4 procenta lidí, naopak nejhůře Ústecký kraj s nezaměstnaností 5,6 procenta.

Celorepublikový podíl nezaměstnaných klesl proti květnu stejně jako v Praze o dvě desetiny bodu, a to na 3,7 procenta. Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu se meziměsíčně snížil zhruba o 1 500 na 273 302.

Pracovní trh podle úřadu práce ovlivnily sezonní práce a uvolnění protikoronavirových restrikcí, díky kterému obnovili ekonomické aktivity i zaměstnavatelé v oborech, které měly při koronavirové epidemii značné hospodářské ztráty.


Praha 5 získala zpět budovu ZŠ Pod Žvahovem, chystá stavební úpravy

29. července 2021 ve 20:43

Tři roky trvaly soudní spory o výpověď z nájmu jedné z budov ZŠ Pod Žvahovem. Tu doposud užívalo Taneční centrum Praha. Městská část Praha 5 už převzala budovu do své správy a celý areál čeká plánovaná revitalizace.

Praha 2 rozdělí pět milionů v Participativním rozpočtu. Obyvatelé mohou zasílat návrhy

29. července 2021 ve 12:04

Radnice Prahy 2 vyhlašuje pilotní program participativního rozpočtu. Obyvatelé se mohou podílet na rozvoji své městské části, sami budou projekty navrhovat a o jejich podpoře rozhodovat hlasováním. Radnice na projekt vyčlenila prostředky v souhrnné výši až 5 milionů...

O kulturní dotace půjde zažádat prostřednictvím Portálu Pražana

28. července 2021 v 17:12

Od srpna letošního roku získá Portál Pražana další funkcionalitu. Nově zde bude v rámci pilotního projektu možné podávat žádosti o dotaci v oblasti kultury. Rozhodli o tom na mimořádném jednání městští radní. Portál Pražana bude možné využít bez předchozí registrace na Portálu finanční podpory....

Senát posvětil novelu notářského řádu

27. července 2021 v 18:04

Senát minulý týden schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera...

Další články
Nahoru