Dnes Středa - oblacno 13°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 12°C
Středa 12. 6. 2024
Svátek má Antonie
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nezaměstnanost v Praze v červnu dále stagnovala na třech procentech
Úřad práce. Foto: archiv

Nezaměstnanost v Praze v červnu dále stagnovala na třech procentech

Nižší nezaměstnanost než v hlavním městě je v šesti krajích, a to v Jihočeském, Plzeňském, Královéhradeckém, Pardubickém a Zlínském a také v Kraji Vysočina. Shodná tříprocentní míra nezaměstnanosti je ve středních Čechách. Praha patřila dříve k regionům s dlouhodobě nejnižší nezaměstnaností v ČR.

Její pozice se ale zhoršila zejména kvůli pandemii koronaviru, kdy protiepidemická opatření výrazně omezila obchod, služby, kulturu či turistiku. Nejvyšší nezaměstnanost je nyní v Ústeckém kraji, kde je bez práce 5,3 procenta lidí.

Počet takzvaných dosažitelných nezaměstnaných, kteří by mohli okamžitě nastoupit do práce, v metropoli minulý měsíc klesl asi o 330 na 24.511. Vedle nich jsou v evidenci úřadu práce například lidé v pracovní neschopnosti, v rekvalifikačních kurzech, ženy na mateřské dovolené nebo uchazeči ve vazbě.

Na jedno volné místo připadalo v Praze v červnu i nadále 0,3 uchazeče. Stejné je to v okresech Pelhřimov a Praha-západ. V okresech Mladá Boleslav a Praha-východ pak na jedno volné místo připadalo 0,2 uchazeče. Za celou republiku je průměr 0,9. Výrazně nejhůře na tom je Karviná, kde je na jedno místo 10,2 uchazeče. Druhý nejhorší je Bruntál s bilancí 4,9 uchazeče na jedno místo.

Na celorepublikové úrovni nezaměstnanost v červnu dále klesala. Snížila se o desetinu procentního bodu na 3,4 procenta. Na konci minulého měsíce bylo bez práce asi 249 800 lidí, o 4100 méně než v květnu. Počet volných pracovních míst vzrostl o tisícovku na 286 690. Pracovní trh ovlivňují s létem sezonní práce.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru