Dnes Středa - skorojasno 31°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nezaměstnanost v Praze stagnuje už třetí měsíc
Úřad práce. Foto: archiv

Nezaměstnanost v Praze stagnuje už třetí měsíc

Nezaměstnanost v Praze třetí měsíc po sobě stagnuje – v květnu činila 2,6 procenta, zůstala tak na stejné hodnotě jako v dubnu a březnu. Bez práce bylo ke konci května 23.728 lidí, o 300 méně než o měsíc dříve. Volných míst bylo skoro čtyřikrát víc, i když meziměsíčně jich mírně ubylo – úřady práce jich evidovaly 88.625, o 166 méně než na konci dubna. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Meziročně je míra nezaměstnanosti v Praze nižší. Loni v květnu činila 3,6 procenta, v evidenci úřadu práce bylo tehdy v hlavním městě 32.808 uchazečů o práci.

Počet takzvaných dosažitelných nezaměstnaných, kteří by mohli okamžitě nastoupit do práce, v Praze minulý měsíc klesl o zhruba 300 na 21.385 lidí. Vedle nich jsou v evidenci úřadu práce například lidé v pracovní neschopnosti, v rekvalifikačních kurzech, ženy na mateřské dovolené nebo uchazeči ve vazbě.

Nižší nezaměstnanost než v Praze mělo v květnu šest krajů. Nejnižší byla v Pardubickém kraji, kde činila 2,1 procenta. Následoval Jihočeský (2,2 procenta), Zlínský (2,4 procenta) a Plzeňský, Královéhradecký kraj a Kraj Vysočina s 2,5procentní nezaměstnaností. V celé republice nezaměstnanost v květnu klesla o desetinu procentního bodu na 3,2 procenta.

Z hlediska okresů byla nejnižší nezaměstnanost ke konci května v okrese Praha-východ, a to 1,1 procenta. V okresech Praha-západ a Pelhřimov shodně činila 1,5 procenta.

Vzhledem k počtu volných pracovních míst, kterých má Praha mezi kraji nejvíc, patří hlavní město k oblastem s nejnižším počtem uchazečů na jednu volnou pozici v nabídce úřadů práce. V metropoli minulý měsíc připadalo na jedno místo 0,3 zájemce, zatímco na dlouhodobě nejhorším Karvinsku je to 9,7 uchazeče. Nejlepší situace je v okrese Praha-východ, kde připadá 0,1 uchazeče na každé volné místo, celorepublikový průměr činí 0,7.


Autor: ČTK

Zemřel Vladimír Prchlík, Sokol a čestný občan Prahy 4

Dnes v 10:17

Ve věku 93 let zemřel čestný občan Prahy 4 Vladimír Prchlík, rodák ze Spořilova a dlouholetý aktivní člen spořilovského Sokola. U příležitosti životního jubilea – 90 let, obdržel Vladimír Prchlík v prosinci 2019 uznání za zásluhy o rozvoj sokolského hnutí stříbrný odznak Zasloužilého člena České...

Poznejte plodiny Nového světa v botanické zahradě v Troji

Dnes v 09:26

Od léta do pozdního podzimu patří k nejatraktivnějším expozicím Botanické zahrady hl. m. Prahy sekce, která se věnuje plodinám z oblasti Nového světa. Návštěvníci zde mohou objevovat tradiční i netradiční užitkové rostliny Jižní, Střední i Severní Ameriky. Expozice Plodin Nového světa se...

Den architektury se zaměří na rekonstrukce a vzdá poctu Josipu Plečnikovi i Aleně Šrámkové

Dnes v 08:46

Praha bude na přelomu září a října opět žít architekturou. Od 30. září až do 6. října se stane hlavním dějištěm festivalu Den architektury, který nabízí na tři sta zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. Bohatý program, který se v Praze odehraje...

Dar radnice Pohotovostní motorizované jednotce

Včera ve 20:03

Předsedkyně Výboru pro bezpečnost zastupitelstva Prahy 4 Lucie Michková předala v sídle Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy věcný dar v celkové hodnotě téměř 20 tisíc korun. Jedná se o 17 kusů speciálních taktických nosítek pro rychlou evakuaci...

Letní trhy na náměstí Republiky

15. srpna 2022 v 10:15

Náměstí Republiky se proměnilo v rozkvetlou louku. Trhovci nabízí ve dvanácti letně nazdobených stáncích vybrané pochutiny a drobné řemeslné výrobky. Návštěvníci centra Prahy se tak mohou občerstvit při procházkách hlavním městem až do 28. srpna.

Další články
Nahoru