Dnes Neděle - jasno 10°C
Zítra Pondělí - skorojasno 11°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nezaměstnanost v Praze stagnuje už třetí měsíc
Úřad práce. Foto: archiv

Nezaměstnanost v Praze stagnuje už třetí měsíc

Nezaměstnanost v Praze třetí měsíc po sobě stagnuje – v květnu činila 2,6 procenta, zůstala tak na stejné hodnotě jako v dubnu a březnu. Bez práce bylo ke konci května 23.728 lidí, o 300 méně než o měsíc dříve. Volných míst bylo skoro čtyřikrát víc, i když meziměsíčně jich mírně ubylo – úřady práce jich evidovaly 88.625, o 166 méně než na konci dubna. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Meziročně je míra nezaměstnanosti v Praze nižší. Loni v květnu činila 3,6 procenta, v evidenci úřadu práce bylo tehdy v hlavním městě 32.808 uchazečů o práci.

Počet takzvaných dosažitelných nezaměstnaných, kteří by mohli okamžitě nastoupit do práce, v Praze minulý měsíc klesl o zhruba 300 na 21.385 lidí. Vedle nich jsou v evidenci úřadu práce například lidé v pracovní neschopnosti, v rekvalifikačních kurzech, ženy na mateřské dovolené nebo uchazeči ve vazbě.

Nižší nezaměstnanost než v Praze mělo v květnu šest krajů. Nejnižší byla v Pardubickém kraji, kde činila 2,1 procenta. Následoval Jihočeský (2,2 procenta), Zlínský (2,4 procenta) a Plzeňský, Královéhradecký kraj a Kraj Vysočina s 2,5procentní nezaměstnaností. V celé republice nezaměstnanost v květnu klesla o desetinu procentního bodu na 3,2 procenta.

Z hlediska okresů byla nejnižší nezaměstnanost ke konci května v okrese Praha-východ, a to 1,1 procenta. V okresech Praha-západ a Pelhřimov shodně činila 1,5 procenta.

Vzhledem k počtu volných pracovních míst, kterých má Praha mezi kraji nejvíc, patří hlavní město k oblastem s nejnižším počtem uchazečů na jednu volnou pozici v nabídce úřadů práce. V metropoli minulý měsíc připadalo na jedno místo 0,3 zájemce, zatímco na dlouhodobě nejhorším Karvinsku je to 9,7 uchazeče. Nejlepší situace je v okrese Praha-východ, kde připadá 0,1 uchazeče na každé volné místo, celorepublikový průměr činí 0,7.


Autor: ČTK

Velká výstava bezobratlých

Včera v 06:15

Výstava v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zahrnuje tři okruhy: fotografické panely s obrázky bezobratlých, pobytové stopy a trvalé preparáty (požerky, hálky, hnízda, sušené exempláře) a především expozice velkého počtu živých...

Hard Rock Cafe oslaví 52. narozeniny

26. května 2023 v 18:22

První Hard Rock Cafe bylo otevřeno 14. června 1971 na adrese 150 Old Park Lane, Hyde Park v Londýně a jeho majiteli byli dva Američané, Isaac Tigrett a Peter Morton. Uskutečnili tím svůj sen spojit poctivé americké jídlo, skvělou muziku a memorabilia hudebních hvězd. Značka se za dobu své...

Do konce května nepoteče voda v těchto ulicích

26. května 2023 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 9: Noc kostelů na Proseku

26. května 2023 v 10:27

V pátek 2. června se v rámci akce Noc kostelů můžete podívat do kostela sv. Václava na Proseku. Připraveny jsou přednášky, koncerty a na farní zahradě program pro rodiny.

Praha 4 ocenila emeritní zaměstnance ve školství

26. května 2023 v 09:28

V první polovině května se sešli nominovaní zaměstnanci školských zařízení zřizovaných Prahou 4, aby slavnostně převzali ocenění za svoji celoživotní práci a přínos v oblasti školství a vzdělávání. Oceněné doprovázely zvuky harfy a odnášeli si jak pamětní list, tak...

Červnové letní kino v Kasárnách Karlín

26. května 2023 v 08:51

Letní kino se znovu vrací do Kasáren Karlín. Startuje už ve čtvrtek 1. června projekcí populárního českého filmu Obecná škola. Červnový program láká celkem na sedm projekcí, od prověřených filmových klasik až po aktuální hity.

Další články
Nahoru