Dnes Pondělí - prehanky-snih 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Nezaměstnanost v Praze stagnuje už třetí měsíc
Úřad práce. Foto: archiv

Nezaměstnanost v Praze stagnuje už třetí měsíc

Nezaměstnanost v Praze třetí měsíc po sobě stagnuje – v květnu činila 2,6 procenta, zůstala tak na stejné hodnotě jako v dubnu a březnu. Bez práce bylo ke konci května 23.728 lidí, o 300 méně než o měsíc dříve. Volných míst bylo skoro čtyřikrát víc, i když meziměsíčně jich mírně ubylo – úřady práce jich evidovaly 88.625, o 166 méně než na konci dubna. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Meziročně je míra nezaměstnanosti v Praze nižší. Loni v květnu činila 3,6 procenta, v evidenci úřadu práce bylo tehdy v hlavním městě 32.808 uchazečů o práci.

Počet takzvaných dosažitelných nezaměstnaných, kteří by mohli okamžitě nastoupit do práce, v Praze minulý měsíc klesl o zhruba 300 na 21.385 lidí. Vedle nich jsou v evidenci úřadu práce například lidé v pracovní neschopnosti, v rekvalifikačních kurzech, ženy na mateřské dovolené nebo uchazeči ve vazbě.

Nižší nezaměstnanost než v Praze mělo v květnu šest krajů. Nejnižší byla v Pardubickém kraji, kde činila 2,1 procenta. Následoval Jihočeský (2,2 procenta), Zlínský (2,4 procenta) a Plzeňský, Královéhradecký kraj a Kraj Vysočina s 2,5procentní nezaměstnaností. V celé republice nezaměstnanost v květnu klesla o desetinu procentního bodu na 3,2 procenta.

Z hlediska okresů byla nejnižší nezaměstnanost ke konci května v okrese Praha-východ, a to 1,1 procenta. V okresech Praha-západ a Pelhřimov shodně činila 1,5 procenta.

Vzhledem k počtu volných pracovních míst, kterých má Praha mezi kraji nejvíc, patří hlavní město k oblastem s nejnižším počtem uchazečů na jednu volnou pozici v nabídce úřadů práce. V metropoli minulý měsíc připadalo na jedno místo 0,3 zájemce, zatímco na dlouhodobě nejhorším Karvinsku je to 9,7 uchazeče. Nejlepší situace je v okrese Praha-východ, kde připadá 0,1 uchazeče na každé volné místo, celorepublikový průměr činí 0,7.


Autor: ČTK

První den na farmářském tržišti Kubáň

Včera ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze otevře dveře

Včera v 11:11

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pořádá 7. a 22. února Dny otevřených dveří. Všechny zájemce o denní i kombinované studium uvítají pracovníci školy ve Spálené ulici 14 v učebně číslo 311.       

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Další články
Nahoru