dnes
Středa - zatazeno
29°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
27°C
pozítří
Pátek - zatazeno
25°C
Nezaměstnanost v Praze počátkem roku vzrostla na dvě procenta
Ilustrační foto: archiv

Nezaměstnanost v Praze počátkem roku vzrostla na dvě procenta

Nezaměstnanost v Praze vzrostla v lednu na dvě procenta, a byla tak o 0,1 procentního bodu vyšší než o měsíc dříve. Lidí bez práce v metropoli přibylo, zároveň ale stoupl i počet nabízených míst. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR. I přes mírný meziměsíční nárůst byla lednová míra nezaměstnanosti v Praze nižší než před rokem, kdy práci hledalo 2,3 procenta obyvatel.

Pracovní úřady v metropoli evidovaly na konci ledna 18 908 lidí bez práce, zhruba o čtyři stovky více než v prosinci. Na 16 878 stoupl také počet lidí, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce. Zbylí nezaměstnaní jsou například lidé na rekvalifikačních kurzech, ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti.

Volných pracovních míst v lednu přibylo kolem 1900 na 69 225. Na jednoho uchazeče tak v hlavním městě připadají zhruba tři volné pozice.

Nezaměstnanost v Praze mírně rostla během loňských prázdnin, od září klesala každý měsíc vždy o desetinu procentního bodu. V prosinci se pokles zastavil.

Hlavní město i tak zůstává krajem s nejnižším podílem lidí bez práce. Nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji, kde nezaměstnanost dosahuje 4,9 procenta.

V metropoli zůstává také jeden z nejnižších poměrů počtu nezaměstnaných k množství volných míst. Na jedno volné místo v Praze připadá 0,3 uchazeče, celostátní průměr je 0,7 uchazeče. Nejmenší poměr nezaměstnaných k volným místům je na Pardubicku, Tachovsku a v okrese Praha-východ, kde na jednoho uchazeče připadá deset volných míst.

V celém Česku nezaměstnanost v lednu stoupla na 3,3 procenta z prosincových 3,1 procenta. Bez práce bylo přes 245 000 lidí. Navzdory meziměsíčnímu nárůstu jde o nejnižší lednovou hodnotu od roku 1997.

Nezaměstnanost v Praze:

leden 2019

prosinec 2018

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu (v procentech)

2,0

1,9

Počet nezaměstnaných

18.908

18.476

Počet dosažitelných nezaměstnaných ve věku 15–64 let

16.878

16.461

Počet volných pracovních míst

69.225

67.323

Zdroj: Úřad práce ČR

 


O budoucnosti evropské sociální politiky debatovali politici a odborníci v Evropském domě v Praze

Včera v 10:54

Pokračující stárnutí evropské populace, rostoucí digitalizace a vznik nových forem práce – to byly jedny z trendů, o kterých se včera v Praze hovořilo na debatě s názvem Sociální rozměr Evropy. Tu pořádala Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v ČR. Debata měla za cíl představit...

Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

17. června 2019 ve 21:40

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol...

Nadace Pražské děti předá šek na 1,1 milionu korun pro kliniku dětské hematologie a onkologie

17. června 2019 v 18:01

Ve čtvrtek 20. června dopoledne předá Nadace Pražské děti (předseda správní rady a 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma a další členové správní rady) šek na 1,1 milionu korun, a to přednostovi Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol Janu Starému. Předání se uskuteční na klinice...

Další články
Nahoru