dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
13°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
12°C
Nezaměstnanost v Praze je už čtvrtý měsíc v řadě pod dvěma procenty
Ilustrační foto: archiv

Nezaměstnanost v Praze je už čtvrtý měsíc v řadě pod dvěma procenty

Nezaměstnanost v Praze se v květnu už čtvrtý měsíc po sobě držela na 1,9 procenta. Lidí bez práce v hlavním městě proti předchozímu měsíci ubylo o 92 na 17 821. Počet volných pracovních míst se znovu zvýšil, oproti dubnu o více než dva tisíce na 72 690, což je nejvíc ze všech krajů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Praha patří mezi pět krajů s nejnižší mírou nezaměstnanosti.

Nezaměstnanost v Praze klesla na 1,9 procenta loni v listopadu. S výjimkou ledna, kdy byla dvouprocentní, se od té doby drží na této úrovni. O dvě desetiny procenta nižší než v hlavním městě byla na konci května míra nezaměstnanosti v Pardubickém kraji, o desetinu nižší evidovaly úřady práce v Plzeňském a Jihočeském kraji a stejná jako v Praze byla nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji.

Vedle celkového počtu nezaměstnaných se v metropoli snížil také počet lidí, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce. Pracovní úřady jich na konci dubna evidovaly 15 968, což bylo o 34 méně než o měsíc dřív. Ostatní nezaměstnaní jsou například lidé na rekvalifikačních kurzech, ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti.

Volných pracovních míst v dubnu přibylo 2050 na 72 690. Na jedno volné místo v Praze připadá 0,2 uchazeče, celostátní průměr je 0,6 zájemce. Nejmenší poměr nezaměstnaných k volným místům je na Tachovsku, Pardubicku, Domažlicku a v okrese Praha-východ, kde na jednoho uchazeče připadá deset volných míst.

V celém Česku nezaměstnanost v květnu klesla na 2,6 procenta, v dubnu byla o desetinu vyšší. Bez práce bylo 200 675 lidí, což je nejméně od května 1997. Volných pracovních míst opět přibylo, a jejich nabídka tak nadále převyšovala počty nezaměstnaných. Úřady ke konci května evidovaly 346 552 volných míst.

Nezaměstnanost v Praze:

květen 2019

duben 2019

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu (v procentech)

1,9

1,9

Počet nezaměstnaných

17.821

17.913

Počet dosažitelných nezaměstnaných ve věku 15–64 let

15.968

16.002

Počet volných pracovních míst

72.690

70.640

Zdroj: Úřad práce ČR


Sbírka na obnovu požárem zničeného kostela

Dnes ve 13:40

Ve středu odpoledne zničil požár kostel svatého Michaela v zahradě Kinských, známý také jako chrám sv. archanděla Michaela. Chrám je majetkem hlavního města Prahy, ale několik desítek let ho má ve správě a v užívání pravoslavná církev. Pražští radní odsouhlasili vznik veřejné sbírky na obnovu...

Praha 13: Kdy na úřad

Dnes ve 13:12

Radnice Prahy 13 bude pro veřejnost otevřena i nadále dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu.

Praha 5 využije prvky městského mobiliáře

Včera ve 12:39

Rada městské části Praha 5 schválila možnost využívat prvky pražského mobiliáře. Od dohody s Magistrátem hl. m. Prahy si slibuje především úsporu finančních prostředků, kterou jednotný systém uličního vybavení nabízí. Dále také nový design, který má do budoucna za cíl nahradit různorodou směs...

Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

28. října 2020 v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Praha podpoří přepravu seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním

28. října 2020 v 17:54

Rada hlavního města Prahy schválila poskytnutí finančních prostředků na specializovanou přepravu seniorů a Pražanů se zdravotním znevýhodněním, kterou poskytuje spolek HEWER. Necelý jeden milion korun poslouží k nákupu pohonných hmot, na platy řidičů nebo na zajištění zázemí...

Magistrát zajistil extra vakcíny proti chřipce

28. října 2020 v 17:49

Hlavní město zajistilo pět tisíc vakcín proti sezónní chřipce navíc, nyní je ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha distribuuje.

Další články
Nahoru