dnes
Pondělí - obcasny-dest
4°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
8°C
pozítří
Středa - oblacno
5°C
Nezaměstnanost v metropoli klesla už pod dvě procenta
Ilustrační foto: archiv

Nezaměstnanost v metropoli klesla už pod dvě procenta

Nezaměstnanost v Praze v listopadu potřetí v řadě klesla, když se snížila na 1,9 procenta z říjnových dvou procent. Spolu s úbytkem počtu lidí bez práce opět přibylo volných pracovních míst, a na jednoho uchazeče v metropoli tak dál připadají zhruba tři volná místa. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Pracovní úřady v listopadu v Praze evidovaly 65 009 volných míst, tedy o téměř 1830 více než o měsíc dříve. Počet lidí bez práce se od té doby snížil o zhruba 600 na 18 387. Tento počet ale zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. To jsou například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. V listopadu mohlo v metropoli okamžitě nastoupit do práce 16.302 lidí ve věku od 15 do 64 let.

Mezi jednotlivými kraji se Praha dál řadí k regionům s nejnižší mírou nezaměstnanosti. Tu v listopadu vykázal Pardubický kraj, kde činila 1,8 procenta. Praha skončila spolu s Plzeňským krajem na pomyslném druhém místě.

Ve srovnání se všemi okresy České republiky pak v hlavním městě zůstává jeden z nejnižších poměrů počtu nezaměstnaných k množství volných míst. Na jedno volné místo v Praze připadá 0,3 uchazeče, celostátní průměr je 0,7 uchazeče. Nejmenší poměr nezaměstnaných k volným místům je na Pardubicku, Tachovsku a v okresech Praha-východ a Plzeň- jih, kde je na uchazeče deset volných míst. Naopak nejvíce lidí na jedno místo je na Karvinsku (pět nezaměstnaných) a na Jesenicku a Ústecku (tři uchazeči).

Míra nezaměstnanosti v celém Česku v listopadu stagnovala na říjnových 2,8 procenta a bez práce bylo nejméně lidí od června 1997, konkrétně 215 010 lidí.

Nezaměstnanost v Praze:

listopad 2018

říjen 2018

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu (v procentech)

1,9

2,0

Počet nezaměstnaných

18.387

18.994

Počet dosažitelných nezaměstnaných ve věku 15–64 let

16.302

16.892

Počet volných pracovních míst

65.009

63.181

Zdroj: Úřad práce ČR


Praha se připojí k výzvě evropských měst ohledně platforem pro krátkodobé ubytování

Včera v 09:29

Praha se připojí k výzvě několika evropských měst Evropské komisi, aby začala řešit celoevropskou regulaci platforem pro krátkodobé ubytování typu Airbnb. Ve čtvrtek to schválili zastupitelé. Město také jedná s ministerstvem pro místní rozvoj o národní regulaci, dva předchozí návrhy Poslanecká...

Dotace od hlavního města podpoří výstavu dostupného bydlení, rozhodli zastupitelé

Včera v 09:19

Pražské zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo poskytnutí dotací z Fondu rozvoje dostupného bydlení městské části Praha – Ďáblice ve výši 17 milionů korun a městské části Praha – Lysolaje ve výši 89 milionů korun. Finanční prostředky budou využity k podpoře vybudování...

Pečovatelské centrum Praha 7 převzalo nový elektromobil

22. ledna 2020 v 11:26

Pečovatelské centrum Praha 7 převzalo nový elektromobil značky Nissan e-NV 200. Vůz nahrazuje dosluhující, 15 let starý Fiat Ducato. Stejně jako on bude sloužit klientům pečovatelské služby například při cestách za lékaři či do Denního stacionáře a také rozvážet obědy těm, kteří si již sami uvařit...

Další články
Nahoru