Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - zatazeno 9°C
Pátek 22. 1. 2021
Svátek má Slavomír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Než se Zdenek (73) dozvěděl diagnózu, neměl o této nemoci ani tušení. Raději odjel z Prahy
Jízdu na kole už Zdenek fyzicky nezvládal, tak ji vyměnil za procházky. Ilustrační foto: Freeimages.com

Než se Zdenek (73) dozvěděl diagnózu, neměl o této nemoci ani tušení. Raději odjel z Prahy

Před třemi lety se Zdenek (73, Praha) potýkal s virózou. Střídaly se mu při ní dny s vysokými teplotami a bez nich měl problémy s dýcháním. Léčba běžnými analgetiky a antipyretiky ale nezabírala, příznaky ho trápily téměř dva měsíce.

„Můj stav se vůbec nelepšil, naopak se mi stále hůř dýchalo,“ popisuje Zdenek, který se již v té době léčil s cukrovkou a vysokým krevním tlakem. Při jedné z pravidelných kontrol na interně se s dlouhotrvajícími dechovými obtížemi svěřil lékaři. Ten jej hned odeslal na plicní oddělení.

 „Zprvu jsem si myslel, že dušnost souvisí s mými dalšími nemocemi, ale když jsem na plicním oddělení absolvoval několik vyšetření, lékařka vyslovila podezření na plicní fibrózu a odeslala mě do specializovaného centra do Thomayerovy nemocnice,“ vzpomíná pan Zdenek.

Tam podstoupil další vyšetření včetně bronchoskopie a lékařka mu diagnózu idiopatické plicní fibrózy potvrdila. Do té doby netušil, že takové onemocnění existuje, natož jak je závažné.

Ihned po stanovení diagnózy začal užívat léky, takzvaná antifibrotika, která postup nemoci zpomalují. „Po nasazení léčby jsem ale začal mít zažívací potíže, proto mi paní doktorka původní lék vyměnila za jiný se stejným účinkem, který už mi vyhovoval lépe,“ popisuje.

Nyní se Zdenek cítí dobře. Dušnost pociťuje občas, zejména při změnách tlaku. „Bydlím v Praze, ale většinu času trávíme na chatě, kterou máme asi 50 kilometrů od města, v přírodě, kde se mi dýchá mnohem lépe. Prostředí malé vesnice je pro mě vhodnější také kvůli riziku koronavirové infekce, protože to je ve městě mnohonásobně vyšší a nákaza by pro mě mohla být velmi nebezpečná,“ vysvětluje Zdenek.

Idiopatická plicní fibróza, i ve spojitosti s dalšími zdravotními obtížemi, bohužel Zdenka připravila o možnost intenzivněji sportovat. „Kolo a tenis už fyzicky nezvládám, při plavání se mi nedostává dechu. Tyto aktivity jsem proto vyměnil za procházky a pořídil jsem si vířivku,“ sděluje.

Pravidelně dochází na kontroly k pneumoložce, která mu pečlivě kontroluje plicní funkce. Ty se mu prozatím díky léčbě významně nezhoršují.


Autor: Karel Netolický

Praha 3 může očkovat v Nemocnici Sv. Kříže

Včera v 07:03

Radnice Prahy 3 zajistila ve spolupráci Nemocnicí Sv. Kříže očkovací místo, kde lze naočkovat až 100 až 400 osob denně. 

Praha 15: Sociální pracovník pomůže s registrací na očkování

20. ledna 2021 ve 12:55

Senioři patnácté městské části, kterým nemá kdo pomoci s registrací na očkování a sami jej nezvládnou, pomůže sociální pracovník radnice.

Praha 4: Linky pro seniory 80+ poskytují pomoc a podporu

20. ledna 2021 v 11:27

Na tři informační linky, které zřídil Úřad městské části Praha 4 jako podporu pro seniory, kteří si nevědí rady s registrací do Centrálního rezervačního systému, volalo od pátku do pondělních čtyř hodin odpoledne celkem 94 osob.

Pražské domovy pro seniory dokončují první kolo očkování

20. ledna 2021 v 06:30

Ve středu ráno dorazí vakcíny proti onemocnění covid-19 do posledních dvou pražských domovů pro seniory, které projevily zájem o očkování svých klientů a personálu až v tomto týdnu. Tímto bude v zásadě dokončeno první kolo očkování v těchto pobytových...

Radotínští dostanou od radnice dezinfekci

19. ledna 2021 v 16:39

Kvůli pokračujícímu výskytu koronaviru zajistila Praha 16 dezinfekční prostředky pro občany Radotína.

Seniorská informační linka Prahy 15

19. ledna 2021 ve 12:24

Praha 15 provozuje informační linku pro seniory na čísle: 702 171 742. Radnice je zárovň připravena zajistit osobám se zhoršenou pohyblivostí dopravu na očkovací místo.

V Praze 7 již bylo naočkováno 1100 seniorů nad 80 let

19. ledna 2021 v 07:07

Sedmá městská část od minulého týdne pomáhá seniorům starším 80 let zajistit včasné očkování. Prostřednictvím praktických lékařů se v Praze 7 podařilo naočkovat již zhruba 1100 seniorů. 

Klienti Domova pro seniory Zity Kabátové v Praze 13 už byli očkováni proto covidu

18. ledna 2021 ve 22:33

Domov pro seniory Zity Kabátové v třinácté městské části dnes dokončil očkování svých klientů proti onemocnění covid-19. 

Další články
Nahoru