Dnes Úterý - skorojasno 15°C
Zítra Středa - prehanky-dest 15°C
Úterý 20. 4. 2021
Svátek má Marcela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Než se Zdenek (73) dozvěděl diagnózu, neměl o této nemoci ani tušení. Raději odjel z Prahy
Jízdu na kole už Zdenek fyzicky nezvládal, tak ji vyměnil za procházky. Ilustrační foto: Freeimages.com

Než se Zdenek (73) dozvěděl diagnózu, neměl o této nemoci ani tušení. Raději odjel z Prahy

Před třemi lety se Zdenek (73, Praha) potýkal s virózou. Střídaly se mu při ní dny s vysokými teplotami a bez nich měl problémy s dýcháním. Léčba běžnými analgetiky a antipyretiky ale nezabírala, příznaky ho trápily téměř dva měsíce.

„Můj stav se vůbec nelepšil, naopak se mi stále hůř dýchalo,“ popisuje Zdenek, který se již v té době léčil s cukrovkou a vysokým krevním tlakem. Při jedné z pravidelných kontrol na interně se s dlouhotrvajícími dechovými obtížemi svěřil lékaři. Ten jej hned odeslal na plicní oddělení.

 „Zprvu jsem si myslel, že dušnost souvisí s mými dalšími nemocemi, ale když jsem na plicním oddělení absolvoval několik vyšetření, lékařka vyslovila podezření na plicní fibrózu a odeslala mě do specializovaného centra do Thomayerovy nemocnice,“ vzpomíná pan Zdenek.

Tam podstoupil další vyšetření včetně bronchoskopie a lékařka mu diagnózu idiopatické plicní fibrózy potvrdila. Do té doby netušil, že takové onemocnění existuje, natož jak je závažné.

Ihned po stanovení diagnózy začal užívat léky, takzvaná antifibrotika, která postup nemoci zpomalují. „Po nasazení léčby jsem ale začal mít zažívací potíže, proto mi paní doktorka původní lék vyměnila za jiný se stejným účinkem, který už mi vyhovoval lépe,“ popisuje.

Nyní se Zdenek cítí dobře. Dušnost pociťuje občas, zejména při změnách tlaku. „Bydlím v Praze, ale většinu času trávíme na chatě, kterou máme asi 50 kilometrů od města, v přírodě, kde se mi dýchá mnohem lépe. Prostředí malé vesnice je pro mě vhodnější také kvůli riziku koronavirové infekce, protože to je ve městě mnohonásobně vyšší a nákaza by pro mě mohla být velmi nebezpečná,“ vysvětluje Zdenek.

Idiopatická plicní fibróza, i ve spojitosti s dalšími zdravotními obtížemi, bohužel Zdenka připravila o možnost intenzivněji sportovat. „Kolo a tenis už fyzicky nezvládám, při plavání se mi nedostává dechu. Tyto aktivity jsem proto vyměnil za procházky a pořídil jsem si vířivku,“ sděluje.

Pravidelně dochází na kontroly k pneumoložce, která mu pečlivě kontroluje plicní funkce. Ty se mu prozatím díky léčbě významně nezhoršují.


Autor: Karel Netolický

V Praze přibylo 85 nakažených covidem, opět méně než před týdnem

Včera v 09:20

Laboratoře odhalily v Praze v neděli 85 nových případů nemoci covid-19, o 63 méně než před týdnem, uvedla ČTK.

Pilotní projekt PCR testování ze slin v mateřských školách Prahy 3

17. dubna 2021 v 11:33

Praha 3 spouští pilotní projekt PCR testování ze slin v několika vybraných mateřských školách zřízených městskou částí, v období od 1. 5. do 30. 6. Cílem je zajistit dětem Prahy 3 nejlepší možnou variantu testování a prokázat, že je realizovatelné. 

Praha 3 rozdává respirátory lidem v nouzi

16. dubna 2021 v 10:22

Respirátory pro lidi v nouzi jsou přichystány v Infocentru Prahy 3.

Farmářské trhy se otevírají za přísných opatření

16. dubna 2021 v 09:25

Na náplavce u Rašínova nábřeží bude v sobotu spuštěn provoz tržitě s farmářskými produkty. Vstup je však možný při dodržování všech vládních nařízení pouze pro nákup potravin, nikoliv pro procházení a konzumaci občerstvení.

Praha 2 pomůže seniorům 65+

14. dubna 2021 v 17:36

Senioři 65 let a více mohou kontaktovat radnici na bezplatné informační lince 800 604 604. Linka je v provozu každý všední den od 8 hod do 16 hodin.

Praha 4: Zdarma cvičení s prvky Tai chi na Pankráci se vrací

14. dubna 2021 v 11:47

Pro všechny sportovní nadšence je i letos, stejně jako vloni, připraveno outdoorové Tai chi cvičení v parku Na Pankráci pod vedením Vlasty Pechové. První lekce proběhne 17. května od 18 hodin.

Další články
Nahoru