Dnes Pondělí - oblacno 14°C
Zítra Úterý - zatazeno 15°C
Pondělí 20. 9. 2021
Svátek má Oleg
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Než se Zdenek (73) dozvěděl diagnózu, neměl o této nemoci ani tušení. Raději odjel z Prahy
Jízdu na kole už Zdenek fyzicky nezvládal, tak ji vyměnil za procházky. Ilustrační foto: Freeimages.com

Než se Zdenek (73) dozvěděl diagnózu, neměl o této nemoci ani tušení. Raději odjel z Prahy

Před třemi lety se Zdenek (73, Praha) potýkal s virózou. Střídaly se mu při ní dny s vysokými teplotami a bez nich měl problémy s dýcháním. Léčba běžnými analgetiky a antipyretiky ale nezabírala, příznaky ho trápily téměř dva měsíce.

„Můj stav se vůbec nelepšil, naopak se mi stále hůř dýchalo,“ popisuje Zdenek, který se již v té době léčil s cukrovkou a vysokým krevním tlakem. Při jedné z pravidelných kontrol na interně se s dlouhotrvajícími dechovými obtížemi svěřil lékaři. Ten jej hned odeslal na plicní oddělení.

 „Zprvu jsem si myslel, že dušnost souvisí s mými dalšími nemocemi, ale když jsem na plicním oddělení absolvoval několik vyšetření, lékařka vyslovila podezření na plicní fibrózu a odeslala mě do specializovaného centra do Thomayerovy nemocnice,“ vzpomíná pan Zdenek.

Tam podstoupil další vyšetření včetně bronchoskopie a lékařka mu diagnózu idiopatické plicní fibrózy potvrdila. Do té doby netušil, že takové onemocnění existuje, natož jak je závažné.

Ihned po stanovení diagnózy začal užívat léky, takzvaná antifibrotika, která postup nemoci zpomalují. „Po nasazení léčby jsem ale začal mít zažívací potíže, proto mi paní doktorka původní lék vyměnila za jiný se stejným účinkem, který už mi vyhovoval lépe,“ popisuje.

Nyní se Zdenek cítí dobře. Dušnost pociťuje občas, zejména při změnách tlaku. „Bydlím v Praze, ale většinu času trávíme na chatě, kterou máme asi 50 kilometrů od města, v přírodě, kde se mi dýchá mnohem lépe. Prostředí malé vesnice je pro mě vhodnější také kvůli riziku koronavirové infekce, protože to je ve městě mnohonásobně vyšší a nákaza by pro mě mohla být velmi nebezpečná,“ vysvětluje Zdenek.

Idiopatická plicní fibróza, i ve spojitosti s dalšími zdravotními obtížemi, bohužel Zdenka připravila o možnost intenzivněji sportovat. „Kolo a tenis už fyzicky nezvládám, při plavání se mi nedostává dechu. Tyto aktivity jsem proto vyměnil za procházky a pořídil jsem si vířivku,“ sděluje.

Pravidelně dochází na kontroly k pneumoložce, která mu pečlivě kontroluje plicní funkce. Ty se mu prozatím díky léčbě významně nezhoršují.


Autor: Karel Netolický

Metropolitní očkovací centrum bude od příštího týdne pokračovat v novém režimu

Včera v 08:10

Velká očkovací centra mimo zdravotnická zařízení se v celé republice postupně uzavírají. Také Metropolitní očkovací centrum utlumuje svoji činnost a podle plánu skončilo k pátku 17. září s jeho provozem hlavní město. Očkovací centrum bude i nadále fungovat v omezeném...

Historie modelu Air Jordan 1

17. září 2021 v 06:30

Pokud na světě existuje jeden model tenisky, která si pro sebe ukradla nejvíce pozornosti a slávy v celé sneaker game, je to právě Air Jordan 1. Model Air Jordan 1 proslavil zejména legendární basketbalový hráč Michael Jordan. Jak to tak ale bývá, začátky této tenisky nebyly tak slavné, jak by se...

Praha pokračuje v očkování lidí bez přístřeší

16. září 2021 v 10:38

Ve snaze zajistit co nejvyšší proočkovanost Pražanů organizuje hlavní město od poloviny července očkování lidí bez přístřeší. Díky dohodě s Ministerstvem zdravotnictví očkuje Praha i cizince bez domova, kteří žijí na území hlavního města. Během osmi očkovacích akcí se podařilo podat vakcínu, která...

Originální menu spárované s pivními speciály, Berky vaří ve Fortelu

15. září 2021 ve 21:30

Smíchovská novinka na gastronomické scéně – restaurace Fortel od pivovaru Staropramen – nabídne exkluzivní menu šéfkuchaře Pavla Berkyho. Od 20. září se bude párovat s pivními speciály Smíchovského výběru. Událost vyvrcholí akcí pro širokou veřejnost 30. září, kdy bude Pavel Berky vařit v otevřené...

Ve FTN bylo naočkováno už více než 160 tisíc lidí a přes 4000 dětí od 12 let

14. září 2021 v 06:55

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) bylo naočkováno už více než 160 tisíc lidí a k tomu přes 4000 dětí od 12 do 15 let. Očkovat proti nemoci Covid-19 se ve FTN začalo na konci prosince minulého roku, a to v prostorách nového očkovacího centra v pavilonu F. 

Další články
Nahoru