dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Než se dostanou tropičtí motýli do Prahy, urazí téměř 1 200 kilometrů
Papilio palinurus. V Troji probíhá výstava tropických krasavců. Foto: archiv

Než se dostanou tropičtí motýli do Prahy, urazí téměř 1 200 kilometrů

Exotickým motýlům trvá cesta do trojské botanické zahrady zhruba 12 hodin, během kterých urazí vzdušnou čarou téměř 1 200 kilometrů. Na výstavu s názvem Lehkost motýlích křídel letecky postupně přicestuje okolo 4 500 kukel 50 druhů motýlů. Kokony pochází ze Stratfordu nad Avonou, kde se nachází největší motýlí farma v Evropě.

„První zásilku kukel dostáváme vždy 10 dní před výstavou, aby motýli ve skleníku poletovali hned od začátku. Kukly se přepravují v malých polystyrenových krabičkách s vatou. Pak nás čeká několikahodinová piplavá práce. Každou kuklu je třeba zbavit vláken vaty a opatrně ji nalepit na dřevěnou tyčku,“ popisuje proces dovážky a instalace kukel Eva Smržová, kurátorka výstavy Lehkost motýlích křídel.

Motýli se rodí s jediným posláním – rozmnožit se. „Během výstavy mohou návštěvníci vidět i páření motýlů. Díky tomu nacházíme a sbíráme jejich vajíčka. Ta musíme z rostlin odstraňovat, aby nám nezničily rostliny. Když se podaří rozmnožit martináče Attacus atlas, housenky dále odchováváme, krmíme ptačím zobem nebo šeříkem. Denně sežerou okolo jedné náruče zeleně,“ popisuje Smržová.

Výstava Lehkost motýlích křídel potrvá ve skleníku Fata Morgana v pražské Troji do 8. května. Motýly můžete obdivovat od úterý do neděle od 9 do 18 hodin.


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru