dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Než s ní zametli, připravila radní materiál o Opencard: provoz pod městskou společnost
Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Než s ní zametli, připravila radní materiál o Opencard: provoz pod městskou společnost

Provoz a správa karty opencard by měla už v příštím roce přejít pod společnost, kterou kvůli tomu Praha založí a bude i jejím vlastníkem. Sjednocení doposud roztříštěného provozu zvýší uživatelský komfort a umožní další rozvoj karty. Píše se to v materiálu, který připravila radní Eva Vorlíčková (TOP 09).

Vorlíčková připravila materiál ještě jako radní odpovědná za oblast informačních technologií. Nicméně před čtvrtečním jednáním pražského zastupitelstva mimořádně svolaná Rada hl. m. Prahy rozhodla, že Vorlíčková o své kompetence přijde a bude místo toho mít na starosti oblast majetku. Radní nečekané rozhodnutí svých starnických kolegů špatně nesla.

Konkrétní návrh na změny v provozu a správě karty opencard projednají zastupitelé v lednu. Zájem o vstup do projektu podle materiálu projevily banky a platební instituce. Podmínkou je ale sjednocení provozu pod jednu firmu.

Opencard je dosud spravována různými institucemi a její provoz provází složité a mnohdy kontroverzní smluvní vztahy, mimo jiné s firmou Haguess. Město má podle radní s Haguess, která vlastní licenci karty, uzavřeny už jen nebytné smlouvy.

A postupně se snaží z nevýhodných a problematických závazků vymanit. Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale před časem pozastavil výběrové řízení související s budoucím fungováním opencard. Podle radních tak zastavil možný rozvoj karty a šanci města vymanit se ze smluvních vztahů. Praha nyní čeká, jak ÚOHS o případu rozhodne.

Karta opencard už vyšla Prahu na více než miliardu korun. Slouží hlavně jako tramvajenka, zároveň je možné s ní platit parkování nebo získat slevy, třeba při vstupu do zoologické zahrady.

Problematický projekt pochází z doby někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Je ale kvůli němu stíhána část nynější i minulé rady včetně primátora Tomáše Hudečka (TOP 09).


Další články
Nahoru