Dnes Úterý - zatazeno 2°C
Zítra Středa - zatazeno 1°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Nevyužívaná secesní škola ve Strašnicích se dočká rekonstrukce
ZŠ V Olšinách. Foto: Taneční aktuality, o. p. s

Nevyužívaná secesní škola ve Strašnicích se dočká rekonstrukce

Desátá městská část za 205 milionů korun opraví secesní základní školu u stanice metra Strašnická. Radnice na to dostane od magistrátu dotaci 80 milionů korun, schválili na čtvrtečním jednání pražští zastupitelé. Městská část již má stavební povolení a připravuje vypsání veřejné zakázky. Škola by se dětem měla znovu otevřít v září 2023.

Praha 10 má zajištěné financování rekonstrukce ZŠ V Olšinách („staré školy“), a může tak zahájit výběr dodavatele stavebních prací. Škola, která je od roku 2009 zavřená, by mohla být žákům k dispozici už od školního roku 2023/2024.

Pražský magistrát přispěje investiční dotací 80 milionů korun, její výši včera schválilo zastupitelstvo hlavního města. Kontrolní rozpočet rekonstrukce významné secesní budovy je 205 milionů korun bez DPH.

Vzhled „nové“ školy na dohled od metra Strašnická bude maximálně vycházet z původní podoby z roku 1909. „Budova je od roku 2014 vedená jako kulturní nemovitá památka, a naším záměrem je maximálně využít potenciál stavby. Návrh vychází z původních dispozic, do zachovaných konstrukcí budeme zasahovat jen minimálně. Součástí projektu je i oprava venkovních povrchů, drobných objektů a oplocení v areálu tak, aby bylo jeho užívání bezpečné, přehledné a funkční. Studie zahrnuje také úpravu volné plochy východně od školy a vytvoření víceúčelového hřiště,“ uvedla radní Prahy 10 pro radní pro investice a budovy základních a mateřských škol Olga Koumarová (ODS).

V současné době už je zpracovaná dokumentace pro provedení stavby a bylo vydané stavební povolení. Nyní tak může městská část zahájit výběrové řízení na dodavatele stavby.

„Rekonstrukce staré školy je naší velkou prioritou, a to hned ze dvou důvodů. Zaprvé vzhledem k demografickému vývoji – do škol míří silné populační ročníky a stávající kapacity jsou na hraně. ZŠ V Olšinách přitom pojme 360 žáků. A zadruhé s ohledem na velkou kulturní hodnotu secesní budovy,“ sdělil místostarosta David Kašpar (VLASTA / STAN), jenž má na radnici v gesci oblasti kultury a školství.

Žáci se mohou těšit na 12 kmenových učeben, družinu, 4 odborné učebny a 2 tělocvičny, jejich učitelé na 5 kabinetů, 5 kanceláří a sborovnu, všichni pak na jídelnu s vlastní kuchyní.

Nebudou chybět ani venkovní lodžie s posezením a prosklený tubus s výtahem, který zajistí bezbariérový přístup do všech pater.


Autor: puc

Squatteři obsadili budovu v Praze 10, po dohodě odešli

27. listopadu 2022 v 11:32

Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty včera obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v pražských Strašnicích s cílem vytvořit tam kulturní a sociální centrum.

Další články
Nahoru