dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
pozítří
Pátek - polojasno
4°C
Nevyhrožujte krachem dopravního podniku a omluvte se, vzkazují primátorovi starostové
Podle tří pražských starostů může za krizi v dopravním podniku současný primátor Tomáš Hudeček (v pozadí) a jeho předchůdce Bohuslav Svoboda. Foto: archiv

Nevyhrožujte krachem dopravního podniku a omluvte se, vzkazují primátorovi starostové

Starostové městských částí Praha 4, Praha 5 a Praha 10 Pavel Caldr, Miroslav Zelený a Bohumil Zoufalík se dnes společně vyjádřili k výrokům o hrozícím krachu dopravního podniku, které v posledních dnech zazněly z vedení města. Starostové sdruženi ve volebním bloku Hlavu vzhůru nenechali na primátorovi Tomáši Hudečkovi „nit suchou“. „Výroky primátora Hudečka jsou skandální,“ napsali ve společném prohlášení.

Při dodržování zákonného rámce a závazků vyplývajících pro hlavní město z evropské legislativy je zcela vyloučeno, aby se pražský dopravní podnik ocitl v krachu. Jeho činnost, výkony a výše úhrady za provedené výkony, jsou totiž jednoznačně definovány evropskými normami a tuzemskou legislativou.

Podle jmenovaných pražských starostů hlavní město Praha záměrně podfinancovává Dopravní podnik hl. m. Prahy. „Dochází tím k porušování evropského práva. Za vzniklou situaci a důsledky s tím spojené nese v plném rozsahu odpovědnost metropole ať již v osobě současného primátora Hudečka, tak v osobě exprimátora Svobody,“ tvrdí starostové.

„Nelze vyvodit jiný závěr než ten, že záměrem politické reprezentace v Praze je zřejmě rozvrat, chaos a maximální snížení hodnoty ceny akcií dopravního podniku před jeho rozprodejem,“ myslí si Caldr, Zoufalík a Zelený.

Před rozprodejem majetku pod cenou důrazně varují. Podle nich by to vedlo k nevratným změnám v systému MHD v Praze, ke zhoršení dopravní dostupnosti, k poklesu přepravních výkonů a k nárůstu cen těchto výkonů. V konečném důsledku by prý došlo k sociálním konfliktům.

„Vyzýváme pana primátora, aby se veřejně omluvil za poškození dobrého jména pražského dopravního podniku,“ píší starostové.

„Již poněkolikáté apeluji na pana primátora Hudečka, aby svolal na říjen mimořádné zasedání pražského zastupitelstva. Musí nejen zastupitelům, ale i všem Pražanům co nejdříve říci, jaké řešení kritické situace dopravního podniku navrhuje. Pokud není žádného rozumného řešení schopen, měl by na svou funkci rezignovat,“ sdělil starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík.

„Není možné, aby se pracovníci dopravního podniku, potažmo ostatní Pražané, stali rukojmími těch, kdo neumí řešit problémy Prahy,“ dodal Zoufalík.

Pokud nebude svoláno mimořádné zasedání zastupitelstva, tak to řádné je naplánováno až na 7. listopadu.

S ostrou kritikou primátora Tomáše Hudečka vystoupil po společném prohlášení staorstů i exprimátor Bohuslav Svoboda.


Autor: Dalibor Kracík

Praha 2: Údržba chodníků v zimě

3. ledna 2018 ve 13:12

Radnice Prahy 2 bude pro zimní sezonu  2017/18  zajišťovat schůdnost na chodnících, které jsou zařazeny ve vyhlášce hl. m. Prahy mezi neudržované komunikace.

Další články
Nahoru