dnes
Pondělí - polojasno
29°C
zítra
Úterý - prehanky-dest
29°C
pozítří
Středa - skorojasno
30°C
Nevyhazujte vánoční stromky do popelnic, apelují na obyvatele metropole Pražské služby
Vánoční stromky by se měly odkládat ke kontejnerům, určitě ne do nich. Foto: PSAS

Nevyhazujte vánoční stromky do popelnic, apelují na obyvatele metropole Pražské služby

Vánoční stromek zaplní téměř celou popelnici a do dalšího svozu tak znemožní její užívání. Správný postup likvidace tradičního vánočního stromku se liší podle přístupnosti popelnic na směsný odpad. S umělým stromkem musíte zamířit do sběrného dvora. 

„V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad, lze stromky volně odložit vedle nich. To se týká například pražských sídlišť,“ popisuje nejjednodušší způsob likvidace vánočního stromku tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Veřejná a neveřejná popelnice

Jiný postup platí v případě umístění směsných odpadních nádob ve vnitroblocích nebo pro majitele rodinných domků. „Popelnice za plotem rodinného domu nebo ve dvoře vnitrobloku se považuje za neveřejnou. Ani její pravidelné přistavování před objekt tento stav nemění. Z toho důvodu žádáme občany, aby neodkládali stromky vedle takových nádob, a to ani v momentě kdy je popelnice přistavena před objekt k pravidelnému svozu. Správné místo pro vysloužilý stromek je v těchto případech separační stanoviště s barevnými kontejnery,“ vysvětluje mluvčí Mana.

Odložené vánoční stromky u nádob na směsný odpad, takvané černé popelnice či kontejnery, jsou sváženy v obvyklých svozových dnech. V ideálním případě by zde stromek neměl být odložen dříve než 24 hodin před výsypem popelnic. Při dodržení harmonogramu nebudou stromky v ulicích zůstávat příliš dlouho. U barevných kontejnerů na tříděný odpad je situace s odvozem jiná, stromečky odveze speciální vozidlo v rámci pravidelných úklidů separačních stanovišť. 

Stromky putují k odběrateli

Pražské služby očekávají, že během ledna a února svezou přes 300 tisíc vánočních stromků. Jejich cesta končí u odběratele zabývajícího se zpracováním dřeva. Špatně znečištěné či odstrojené stromky putují k energetickému využití do ZEVO Malešice. Společnost Pražské služby nedoporučuje odnášení stromků do lesa. Zapomenuté ozdoby a dekorace představují hrozbu pro divokou zvěř. 


Dotazník: Průzkum spokojenosti občanů Prahy 9

Dnes v 16:54

Praha 9 v současné době zpracovává Strategický plán rozvoje. Na základě tohoto dokumentu chce vypracovat podklady pro rozhodnutí, jakým směrem se bude rozvoj Devítky ubírat v následujících letech. 

Zdravotnický materiál do Libanonu

Dnes v 16:11

Ochranné rukavice, ústenky, respirátory, jednorázové jehly, obinadla, ochranné overaly a další zdravotnické pomůcky poslali dnes zástupci Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) do libanonského Bejrútu.

Život v Praze 13. Radnice zve na veřejné forum

Dnes ve 13:25

Praha 13 zve na veřejnost: Přijďte diskutovat se zastupiteli a vedoucími odborů o tématech, která se týkají třinácté městské části.

V Počernicích praskl přivaděč vody, do jámy se propadla dvě auta

8. srpna 2020 v 19:43

Více než sto let starý přivaděč z káranské vodárny do Prahy dnes ráno prasknul v Dolních Počernicích. Vytvořila se kaverna, do které se propadly dvě zaparkovaná auta. Dodávky do Prahy nebyly omezeny, z Káraného vedou do metropole další dva přivaděče. Oprava potrvá do 18. srpna. Auta vytáhnula...

Odměna za práci v okrskových volebních komisích Prahy 5

7. srpna 2020 ve 22:53

Volby do Senátu Parlamentu ČR se konají 2. a 3. října 2020. Úřad městské části Praha 5 zajišťuje volby do Senátu za volební obvod č. 21.

Další články
Nahoru