Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - skorojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nevracejte bezdomovce z hotelů na ulici, vyzvaly Prahu neziskové organizace
Ilustrační kresba: archiv Bezpřístřešníci

Nevracejte bezdomovce z hotelů na ulici, vyzvaly Prahu neziskové organizace

Zástupci pražských neziskových organizací vyzvali v otevřeném dopisu magistrát, aby zajistil ubytování pro všechny lidi bez domova, kteří jsou ubytování v hotelech pronajímaných městem od pandemie koronaviru. Smlouvy o pronájmu skončí v polovině roku a podle organizací hrozí desítkám lidí, že skončí zpátky na ulici. Radní města Adam Zábranský (Piráti) dnes ČTK řekl, že magistrát otevře dvě nové ubytovny pro asi 90 lidí a zvažuje, že nájem některých hostelů prodlouží. Ubytovaných je nyní podle něj asi 180.

Hotelová zařízení město pronajalo v roce 2020, aby zajistilo ubytování stovek lidí bez domova v souvislosti s pandemií. Pronájmy magistrát vícekrát prodloužil, naposledy loni o rok. Nyní jsou lidé ubytováni ve čtyřech zařízeních, jejichž pronájmy skončí na konci června. Město jejich kapacity využilo i pro ubytování osob bez přístřeší v zimních měsících.

Podle neziskových organizací, které v zařízeních působí, hrozí desítkám lidí návrat na ulici. „Návrat těchto lidí na ulici může znamenat značné ohrožení jejich zdravotního stavu, u některých z nich i života. Také tím bude mimo jiné do značné míry znehodnocena hodnota sociálního poradenství, která byla těmto lidem v uplynulých měsících a letech poskytnuta," uvedly organizace Armáda Spásy, Naděje a Jako doma – Homelike v otevřeném dopise.

Podle Zábranského zkomplikovalo situaci využití hostelů pro zimní opatření, což oproti původním předpokladům znamenalo opětovný nárůst jejich klientů. Magistrát nyní zvažuje možnosti, protože v plánovaných dvou ubytovnách nebude místo pro všechny aktuálně ubytované.

V úvahu tak podle radního připadá i další prodloužení části hotelových zařízení. Dodal, že neziskové organizace by také měly městu sdělit, jestli dokážou i nadále zajistit pro ubytované sociální služby.

Magistrát nicméně podle Zábranského nemůže pronájmy prodlužovat do nekonečna a od počátku bylo jasné, že pomohou jenom zlomku z tisíců pražských lidí bez domova.

Systémovým řešením má být zprovoznění dostatečného počtu městských ubytoven. Radní dodal, že i kdyby se nezdařilo zajistit trvalé ubytování pro všechny, stále by projekt považoval za úspěšný, protože u více než stovky lidí se podařilo najít trvalé bydlení.


Autor: ČTK

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

Dnes ve 13:47

Druhý městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

Dnes ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

Dnes v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

Dnes v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

Včera v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Hanspaulský festival

24. června 2022 v 11:16

Hudba, občerstvení a koutek pro děti 26. června na louce pod Hanspaulským zámečkem.

PIKI příběhy v parku Portheimka

23. června 2022 ve 13:35

Pátá městská část podpořila projekt „PIKI příběhy v parku“ nad nímž přezvali záštitu místostarostové Lukáš Herold a Lubomír Brož. Tento projekt tak úspěšně navazuje na jiné městské části Prahy. Na Smíchově je poprvé s cílem zavést novou letní tradici v parku...

Další články
Nahoru