Dnes Čtvrtek - zatazeno 4°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Čtvrtek 8. 12. 2022
Svátek má Květoslava
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Nevracejte bezdomovce z hotelů na ulici, vyzvaly Prahu neziskové organizace
Ilustrační kresba: archiv Bezpřístřešníci

Nevracejte bezdomovce z hotelů na ulici, vyzvaly Prahu neziskové organizace

Zástupci pražských neziskových organizací vyzvali v otevřeném dopisu magistrát, aby zajistil ubytování pro všechny lidi bez domova, kteří jsou ubytování v hotelech pronajímaných městem od pandemie koronaviru. Smlouvy o pronájmu skončí v polovině roku a podle organizací hrozí desítkám lidí, že skončí zpátky na ulici. Radní města Adam Zábranský (Piráti) dnes ČTK řekl, že magistrát otevře dvě nové ubytovny pro asi 90 lidí a zvažuje, že nájem některých hostelů prodlouží. Ubytovaných je nyní podle něj asi 180.

Hotelová zařízení město pronajalo v roce 2020, aby zajistilo ubytování stovek lidí bez domova v souvislosti s pandemií. Pronájmy magistrát vícekrát prodloužil, naposledy loni o rok. Nyní jsou lidé ubytováni ve čtyřech zařízeních, jejichž pronájmy skončí na konci června. Město jejich kapacity využilo i pro ubytování osob bez přístřeší v zimních měsících.

Podle neziskových organizací, které v zařízeních působí, hrozí desítkám lidí návrat na ulici. „Návrat těchto lidí na ulici může znamenat značné ohrožení jejich zdravotního stavu, u některých z nich i života. Také tím bude mimo jiné do značné míry znehodnocena hodnota sociálního poradenství, která byla těmto lidem v uplynulých měsících a letech poskytnuta," uvedly organizace Armáda Spásy, Naděje a Jako doma – Homelike v otevřeném dopise.

Podle Zábranského zkomplikovalo situaci využití hostelů pro zimní opatření, což oproti původním předpokladům znamenalo opětovný nárůst jejich klientů. Magistrát nyní zvažuje možnosti, protože v plánovaných dvou ubytovnách nebude místo pro všechny aktuálně ubytované.

V úvahu tak podle radního připadá i další prodloužení části hotelových zařízení. Dodal, že neziskové organizace by také měly městu sdělit, jestli dokážou i nadále zajistit pro ubytované sociální služby.

Magistrát nicméně podle Zábranského nemůže pronájmy prodlužovat do nekonečna a od počátku bylo jasné, že pomohou jenom zlomku z tisíců pražských lidí bez domova.

Systémovým řešením má být zprovoznění dostatečného počtu městských ubytoven. Radní dodal, že i kdyby se nezdařilo zajistit trvalé ubytování pro všechny, stále by projekt považoval za úspěšný, protože u více než stovky lidí se podařilo najít trvalé bydlení.


Autor: ČTK

Zákaznické centrum innogy se přestěhovalo

Včera v 07:01

Z Chodova na Pankrác se přestěhovalo zákaznické centrum innogy.

Výstava: Andělíčci, Andělé …a Andělky

6. prosince 2022 v 08:08

Až do Nového roku najdete v Praze 3, ve vinotéce a galerii U Posledního soudu výstavu obrazů, kreseb, šperků, keramiky a skla.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Další články
Nahoru