Dnes Úterý - zatazeno 19°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nevracejte bezdomovce z hotelů na ulici, vyzvaly Prahu neziskové organizace
Ilustrační kresba: archiv Bezpřístřešníci

Nevracejte bezdomovce z hotelů na ulici, vyzvaly Prahu neziskové organizace

Zástupci pražských neziskových organizací vyzvali v otevřeném dopisu magistrát, aby zajistil ubytování pro všechny lidi bez domova, kteří jsou ubytování v hotelech pronajímaných městem od pandemie koronaviru. Smlouvy o pronájmu skončí v polovině roku a podle organizací hrozí desítkám lidí, že skončí zpátky na ulici. Radní města Adam Zábranský (Piráti) dnes ČTK řekl, že magistrát otevře dvě nové ubytovny pro asi 90 lidí a zvažuje, že nájem některých hostelů prodlouží. Ubytovaných je nyní podle něj asi 180.

Hotelová zařízení město pronajalo v roce 2020, aby zajistilo ubytování stovek lidí bez domova v souvislosti s pandemií. Pronájmy magistrát vícekrát prodloužil, naposledy loni o rok. Nyní jsou lidé ubytováni ve čtyřech zařízeních, jejichž pronájmy skončí na konci června. Město jejich kapacity využilo i pro ubytování osob bez přístřeší v zimních měsících.

Podle neziskových organizací, které v zařízeních působí, hrozí desítkám lidí návrat na ulici. „Návrat těchto lidí na ulici může znamenat značné ohrožení jejich zdravotního stavu, u některých z nich i života. Také tím bude mimo jiné do značné míry znehodnocena hodnota sociálního poradenství, která byla těmto lidem v uplynulých měsících a letech poskytnuta," uvedly organizace Armáda Spásy, Naděje a Jako doma – Homelike v otevřeném dopise.

Podle Zábranského zkomplikovalo situaci využití hostelů pro zimní opatření, což oproti původním předpokladům znamenalo opětovný nárůst jejich klientů. Magistrát nyní zvažuje možnosti, protože v plánovaných dvou ubytovnách nebude místo pro všechny aktuálně ubytované.

V úvahu tak podle radního připadá i další prodloužení části hotelových zařízení. Dodal, že neziskové organizace by také měly městu sdělit, jestli dokážou i nadále zajistit pro ubytované sociální služby.

Magistrát nicméně podle Zábranského nemůže pronájmy prodlužovat do nekonečna a od počátku bylo jasné, že pomohou jenom zlomku z tisíců pražských lidí bez domova.

Systémovým řešením má být zprovoznění dostatečného počtu městských ubytoven. Radní dodal, že i kdyby se nezdařilo zajistit trvalé ubytování pro všechny, stále by projekt považoval za úspěšný, protože u více než stovky lidí se podařilo najít trvalé bydlení.


Autor: ČTK

Čtyři týdny zbývají do uzavření literární soutěže O zlatý klíč

Včera ve 21:51

Maximálně tři normostrany libovolného žánru mohou kreativní obyvatelé Prahy 11 zasílat na radnici. Téma soutěže zůstává: Praha 11. Nejzazší termín dodání je 30. června. Do začátku června už přišlo do Zlatého klíče víc prací než za celé soutěžní období loňského roku. Největší počet přírůstků se...

Na Kampě se budou zpívat lidové písničky

Včera v 18:19

Společné zpívání lidových písniček se koná ve čtvrtek 15. června v 16 hodin na Kampě.

Přednáška v Praze 10: Josef Čapek ve vinohradském divadle

Včera ve 12:43

Přednáška Pavly Pečinkové představí v úterý 13. června Josefa Čapka také jako scénografa pro Městské divadlo na Královských Vinohradech, kde působil jeho bratr Karel jako dramaturg, a kde vytvořil dvacet jevištních výprav.

Praha 14 zve na komentovanou prohlídku mokřadu

Včera v 11:31

Přijďte ve čtvrtek 8. června od 16 hodin na komentovanou prohlídku mokřadu v areálu Coca Cola v Kyjích a seznamte se s vývojem tohoto projektu i s novou načnou stezkou pro školy.

První pokuta pro hlavní město za protisoutěžní loterijní vyhlášky byla potvrzena

5. června 2023 v 08:19

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil prvostupňové rozhodnutí, jímž byla hlavnímu městu Praze uložena pokuta ve výši 2 679 000 korun za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže v souvislosti s loterijními vyhláškami. Rozklad podaný hlavním městem předseda...

Za hmyzem do Letňan

5. června 2023 v 07:55

Poznejte náš hmyz na naučné procházce za drobnou havětí se spolkem Darwin ve středu 14. června.

Jedlá školní zahrada ve Stodůlkách

5. června 2023 v 07:48

Nová jedlá školní zahrada se otevírá ve čtvrtek 8. června při Fakultní základní škole profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK ve Stodůlkách díky spolupráci mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola.

Muzejní noc na 1. lékařské fakultě UK otevře běžně nepřístupná místa

5. června 2023 v 05:32

I letos se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zúčastní Festivalu muzejních nocí. V pátek 16. června bude možné navštívit anatomické muzeum, stomatologické muzeum a Faustův dům. Před zahájením prohlídek proběhne v Anatomickém ústavu 1. LF UK přednáškové odpoledne, na kterém zazní například...

Praha 1: Spolkový den v parku Kampa

4. června 2023 v 18:10

Spolkový den se koná ve čtvrtek 15. června od 15 hodin v parku Kampa.

V pítku v parku u Chodovské tvrze neteče voda, hnízdí tady modřinka

4. června 2023 v 16:30

Sýkorka modřinka se ke hnízdění vybrala i letos netypické místo, pítko v parku u Chodovské tvrze.

Barvám neutečeš v Centrálním parku Prahy 13

4. června 2023 ve 14:38

Barvám neutečeš, běžecký závod, kterého se účastní nejen dospělí běžci, ale i děti, senioři nebo celé rodiny, kdy nejde o čas, ale především o zábavu se koná v sobotu 10. června od 9 do 16 hodin.

Další články
Nahoru