dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Neviditelná, nemastná, neslaná. Politologové hodnotí pražskou radu
Rada hl. m. Prahy, kterou vede primátorka Adriana Krnáčová (na snímku), by se měla podle mínění politologů probudit. Ilustrační foto: archiv

Neviditelná, nemastná, neslaná. Politologové hodnotí pražskou radu

Nepříliš pochvalně hovoří politologové o stávající Radě hlavního města Prahy. Zdeněk Zbořil by vedení města nerad křivdil, podle něj to ale vypadá, jakoby koalice pracovala tak trochu za zavřenými dveřmi. Podle Jiřího Pehe Pražané příliš nerozumí stanoviskům ano-ne. Je to podle něj zvláštní styl managementu, který může koalici škodit. Více se ale podle politologů ukáže až za čas.

Pražské zastupitelstvo nedávno zvolilo novou Radu hlavního města Prahy. Do čela radnice usedla první žena v historii – Adriana Krnáčová reprezentující hnutí ANO.

V koalici jsou spolu s ANO ještě ČSSD a Trojkoalice, skládající se ze tří subjektů – Strany zelených, KDU-ČSL a Starostů a nezávislých. Jak radu po dvou měsících, respektive její start, hodnotí politologové?

Zbořil: Není zřejmé, na čem koalice pracuje

„Vedení města se mi zatím hodnotí obtížně. Zdá se mi, že ještě nejsou vidět žádné výsledky. Vyjma toho, že Blanka bude asi už někdy opravdu otevřena. Jakoby ale ta koalice pracovala tak trochu za zavřenými dveřmi,“ uvedl Zdeněk Zbořil.

Na první pohled není podle něho zřejmé skoro nic. „Není vůbec zřejmé, o čem koalice jedná a na čem pracuje. Bojím se novým radním křivdit a říkat, že nic nedělají, protože to jistě není pravda, navíc byly Vánoce a Nový rok. Ale vidět to tedy není. Nevíme, co vypukne za měsíc, za dva,“ dodal.

Pehe: Nová koalice zatím ničím nezaujala

Podobně to vidí politolog Jiří Pehe. „Koalice se mi zdá být taková neviditelná, zatím nezaujala ničím, co by bylo nějakou jasnou, razantní zprávou – ať už jde o tunel Blanka, kartu Opencard nebo spoustu dalších věcí. To jediné, co zatím vedení města mediálně provází, je spor o nové stavební předpisy Prahy,“ uvedl pro server Pražský patriot.

Pražské stavební předpisy prosadil bývalý primátor Tomáš Hudeček, ministerstvo pro místní rozvoj je nedávno zastavilo, ve stávající pražské radě na ně panovaly různé názory, nakonec budou zřejmě novelizovány.

Jde o souboj ANO se zbytkem politické scény?

Pehe má pocit, že v otázce Pražských stavebních předpisů „jde mnohem spíš o souboj hnutí ANO se zbytkem politické scény než o cokoli jiného“.

Účinkování této koalice je podle něj velmi zvláštní. „Na jednu stranu není možné říci, že bychom viděli náznaky nepravostí a skandálů, jaké jsme viděli v minulosti – to zatím ne, a možná, že k tomu ani nedojde. Na druhou stranu se mi ale nová rada zdá být taková nemastná neslaná,“ dodal.

Svolala zastupitelstvo až po protestech opozice

Krnáčová původně nechtěla svolat lednové Zastupitelstvo hlavního města Prahy, posléze si to rozmyslela a zastupitelstvo na čtvrtek 22. ledna svolala. Nejprve Krnáčová uvedla, že plánovaný termín lednového zastupitelstva se ruší.

Následně je ale svolala s odůvodněním, že opozice, která její původní rozhodnutí kritizovala, by stejně byla schopna sehnat třetinu hlasů z 65 pro svolání mimořádného zastupitelstva. Jak se politologové dívají na tuhle změnu postoje?

Politický záměr? Neschopnost? Může jim to škodit?

„To je právě to zákulisí. Pokud člověk není novinář nebo detektiv, který sedí za každým jejich krokem, neví, o co jde. Může to být politický záměr, neschopnost, nebo prostě jenom obyčejný omyl. „Pokud nesedím mezi nimi a nevím, o čem se přesně baví, netroufnu si vyvozovat z toho nějaké obecné hodnocení,“ řekl Zbořil.

„Situace kolem svolání zastupitelstva je právě ten styl jejich vedení. Ano-ne. Napřed se řekne ne, potom ano, a není jasné, proč. Obyvatelé Prahy ne úplně dobře rozumí, proč nejdřív ne, potom ano. To je zvláštní styl managementu, který, pokud se nezmění, jim myslím bude škodit,“ uvedl Pehe.

Připomeňte si s úsměvem první jednání zastupitelstva:

FOTOfóry z pražského zastupitelstva: Zívačky, šlofíky, cenění zubů, meditace 


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru