dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Nevhodné chování rodičů může poškodit sportující děti, tvrdí psycholožka
Projekt Neberte nám naši hru podpořila Dukla Praha. Ilustrační foto: archiv NNNH

Nevhodné chování rodičů může poškodit sportující děti, tvrdí psycholožka

V tomto týdnu vrcholí druhý ročník projektu „Neberte nám naši hru“, jehož organizátorem je Pražský fotbalový svaz. K hlavnímu tématu projektu, tedy k problematickým projevům chování rodičů při sportování jejich dětí, se otevřeně vyjádřila uznávaná sportovní psycholožka Eva Šauerová, která spolupracuje i s olympijskými medailisty.

Setkáváte se ve své profesi s problematickým chováním rodičů k dětem během jejich sportovního tréninku či utkání, popřípadě závodu?
Ano, občas se s tím setkávám. Nejčastěji s křikem, se srovnáváním s vrstevníky a citovým vydíráním.

Zdá se Vám, že se situace v této oblasti zhoršuje nebo zlepšuje?
Spíše bych řekla, že se zhoršuje. Ve sportu se točí čím dál tím více peněz a lidé jsou ambicióznější a mnozí si chtějí plnit sny skrze své dítě. Ve společnosti je i celkově větší agresivita.

Může nevhodné chování rodičů k dětem při sportu zanechat na dítěti dlouhodobé následky?
To jistě může. Následky bývají i takové, že jakmile to dítěti věk dovolí, se sportem skončí. Rovněž to nepřidá vztahům v rodině. V jiných případech zase může dítě v budoucnu kopírovat chování svých rodičů.

Jaké nevhodné projevy chování rodičů vůči dětem při sportu považujete z hlediska dlouhodobých následků za nejvíce rizikové?
Já považuji za nejhorší ponižování vlastního dítěte, nerespektování soupeře a pravidel hry. Dítěti se to může později vrátit v pracovním i partnerském životě, protože normy získané v dětství se prolínají celým životem.

psycholozka-sauerova-nahled

Eva Šauerová

Lze říci, v jakém věku vnímá dítě nevhodné chování svých rodičů nejvíce, tedy kdy pro něho představuje největší riziko a kdy naopak na psychiku dítěte již nemá takový vliv?
Obecně můžeme říci, že nejcitlivějším rokem pro formování charakteru dítěte je věk 5 let. To však může být velmi individuální, záleží na mnoha proměnných. Za nejzranitelnější období bych označila období mezi 5 až 12 rokem.

Původcem nevhodného chování může být i trenér. Často od nich slýcháme, že oni ze své pozice mohou na své svěřence křičet. Jak se na takové chování trenéra díváte z pohledu psychiky dítěte?
Není to jen o křiku. Může být trenér, který mluví potichu, přesto mohou jeho věty zranit víc, než důrazně řečená věta. Jde o takzvaně pasivně agresivní chování. Křik jako takový do sportu k mladým začínajícím sportovcům nepatří, ale je velký rozdíl, jestli trenér zařve, protože někdo nedodržel zásadní pravidlo nebo zařve kvůli tomu, že se někomu něco nepovedlo.

Zvláště při sportovních začátcích dětí působí na dítě rodič a trenér velmi výrazně. Jakou ideální roli z pohledu dítěte by měl hrát trenér a jakou rodič?
To je otázka na celou knihu. Rodič by měl dítě ke sportu přivézt, naučit ho, aby mělo ke sportu kladný vztah. Trenér by měl naučit dítě disciplíně, píli, fair play, kooperaci s ostatními. Oba by měli být pro dítě především kladným vzorem.

Jak se tyto role mění s rostoucím věkem dítěte?
S věkem by samozřejmě dítě mělo více vnímat roli trenéra, ale pokud má dítě rodiče, který ve sportu dosáhl na nejvyšší mety nebo je sám jako trenér velice úspěšný, tak v tomto případě bude role rodiče velmi výrazná.

Každý má nějaký sen, ale..

Velmi častým jevem jsou rodiče, kteří ve svém dítěti vidí budoucí sportovní hvězdu, a stává se, že takový rodič dostává své dítě pod nesmyslný tlak. Jak byste s takovým rodičem jednala z pozice trenéra nebo například rodiče dítěte ze stejného týmu?
Každý člověk má nějaký sen. Jde o to, aby se sny realizovaly velmi korektně pro všechny zainteresované strany. Ono po pravdě s takovým rodičem bude velmi těžká práce. Je vhodné, pokud nějaká autorita v daném sportu takovému rodiči vysvětlí, že jeho chováním dítěti spíše škodí.

Vidíte možnosti, jak by se s problémem nevhodného chování rodičů a trenérů dalo bojovat? A jak hodnotíte projekt „Neberte nám naši hru“, který již podruhé organizuje Pražský fotbalový svaz?
Vhodným nástrojem je publicita daného problému. A z tohoto důvodu vnímám projekt „Neberte nám naši hru“ velmi pozitivně. Je skvělé, že Pražský fotbalový svaz upozorňuje na problém, o kterém se nemluví, avšak je pro celé sportovní hnutí v ČR velmi zásadní.


Svaz aerobiku pořádá workshop pro sportovce i instruktory

17. listopadu 2017 v 07:05

Ať už jste trenéři různých sportů, instruktoři nebo prostě jen máte rádi pohyb, tenhle workshop vás nadchne. Pořádá ho 9. prosince Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz a odborníci vás při něm za jeden den seznámí se vším důležitým, co potřebujete vědět o zlepšení kondice pomocí běžných...

Do branek! S ČT sport na vrchol za podpory innogy

7. listopadu 2017 ve 13:14

Další ročník populární reality show S ČT sport na vrchol je za dveřmi. Už po osmé budou lyžařští amatéři před televizními kamerami České televize měřit síly na svazích českých skiareálů v obřím slalomu. Ve hře je opravdu hodně, účast na semifinálovém kempu na konci března ve Špindlerově Mlýně, kde...

V Praze 9 se uskuteční fotbalové mistrovství, při každém zápase hrají jen dva hráči

28. září 2017 v 18:23 | Aktualizováno 29. září 2017, 06:48

Jsi fotbalista a chceš si vyzkoušet něco nového a netradičního? Zastav se v obchodním centru Galerie Harfa, kde proběhne Mistrovství ČR ve fotbale 1vs1. Hlavní výhra 5000 korun + další hodnotné výhry pro prvních 8 hráčů.

Smrt Spartě, papouškoval slávista Stoch. Případ řeší disciplinárka

25. září 2017 ve 12:39

Když fotbalová Slavia minulou středu porazila v pohárovém utkání na svém hřišti Třinec 5:1, tradiční děkovačky s fanoušky se účastnil i Miroslav Stoch. Jelikož byl strůjcem obratu favorita v druhém poločase, ujal se předříkání. Jeden z členů kotle mu však poradil starou verzi, jejíž součástí je...

Dukla opět podpoří dětské hemofiliky, věnuje jim derby se Spartou

25. září 2017 v 11:26

I v letošní sezoně pokračuje partnerství Dukly s neziskovou organizací Hemojunior, která sdružuje dětské hemofiliky. Tentokrát jim věnuje fotbalový klub domácí utkání se Spartou, které se odehraje v sobotu 30. září od 20 hodin. 

H-Triatlon chystá pražský podzimní čtyřboj - hod oštěpem, sprint, vrh koulí a skok daleký

22. září 2017 v 08:00

Sdružení H-Triatlon pořádá již tradiční podzimní čtyřboj, který se uskuteční v neděli 24. 9. 2017 ve sportovním centru Prosek na Praze 9. Všichni aktivní sportovci a sportovní nadšenci se mohou těšit na kombinaci čtyř disciplín – hod oštěpem, sprint, vrh koulí a skok daleký. Účastníci mohou...

Další články
Nahoru