Dnes Sobota - obcasny-dest 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
NeverMore 68. Festival o svobodě a pravdě
21 srpen
Setkání
Foto: navystavisti.cz

NeverMore 68. Festival o svobodě a pravdě

21. 8. 2023
NeverMore 68, další ročník úspěšného kulturního festivalu, jehož hlavním cílem je připomínka událostí z roku 1968 a invaze vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa, se odehraje na Výstavišti 21. srpna od 16 do 22 hodin. Druhý ročník NeverMore 68, který v loňském roce připomněl historickou analogii naší tehdejší a aktuální invaze na Ukrajinu, letos připravilo Výstaviště Praha ve spolupráci s Ústavem nezávislé žurnalistiky a spolkem Díky, že můžem. 

Nadcházející ročník, kterým si připomeneme 55. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do ČSR, nese podtitul dezinformace a danému tématu se v rámci hlavních diskusí k invazi budou věnovat jak hosté, tak i doprovodné aktivity. NeverMore 68, to jsou koncerty, diskuse, výstava, projekce a zejména vzájemný dialog a oslava svobody a pravdy.

Diskusní panel, výstava i koncerty
NeverMore 68 je kulturní festival, jehož hlavním cílem je pro letošní rok nejen připomenout památku 55. výročí invaze ruských vojsk na území tehdejšího Československa, ale také apelovat primárně na mladší generaci stejně jako další vnímavé posluchače a diváky v otázce dezinformací, které dnes představují jednu z nejsilnějších geopolitických zbraní. Dezinformace jako téma se objeví napříč diskusními panely v hlavním stanu u Skateplazy na konci Bruselské cesty, který bude mít po celý den pod svou taktovkou Ústav nezávislé žurnalistiky a spolek Díky, že můžem. 

„Právě teď se nacházíme v době, kdy se musíme všichni denně pomyslně poprat s dezinformacemi snad už ve všech aspektech našich životů. A v případě historie je tak snadné překrucovat a zneužívat. Proto jsme se rozhodli v rámci letošního ročníku, kdy si připomínáme 55 let od vniknutí vojsk Varšavské smlouvy na naše území, dát prostor jako podtématu samotné invaze právě dezinformacím. Protože co se týče historie, je až alarmující, jak velkou hrozbou dezinformace jsou. Jednoduše když nebudeme mluvit nahlas a fakticky o událostech, které se staly, ať už před stovkami nebo nejen desítkami let, a které formovaly naše současné životy, brzy je bude někdo vyprávět za nás. Jen jinak a ku obrazu svému. Pak pravda i ta svoboda zmizí do propadliště dějin,“ komentuje akci Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha, a.s. 

Hlavní programovou část budou tvořit diskuse za účasti mnoha hostů. Diskusní stan otevře své plachty v 16 hodin, kdy se prvního bloku ujme Ústav nezávislé žurnalistiky a Hlídací pes. „Nejúčinnější zbraní proti dezinformacím jsou relevantní a ověřené informace. Informace, které lidem předkládají důvěryhodní novináři, historici, vědci. Není náhoda, že první útok vedou uzurpátoři po celém světě na svobodná média, že prvním z kroků nastupujících totalitních vládců je zavedení cenzury. Stejně tomu bylo i po 21. srpnu 1968," říká Ondřej Neumann, zakladatel analyticko-investigativního webu HlídacíPes.org, jehož vydavatelem je Ústav nezávislé žurnalistiky.

Mezi dalšími diskutujícími hosty se pak představí zástupci magazínu Refresher, který cílí zejména na mladší publikum, Paměť národa, Český rozhlas Radiožurnál, magazín Respekt nebo spolek Díky, že můžem, který každoročně pořádá oslavy sametové revoluce na Národní třídě a zaměřuje se také na vzdělávání mladé generace. Podobně tomu bude v případě chystané debaty o mladých, informovanosti a využívání digitálních platforem.

Hudební část akce přinese koncerty I Love You Honey Bunny nebo skupiny Tamara, chybět ale nebudou ani tematické výstavy. Další doprovodný program pak zajistí organizace Gulag.cz a Memorial, které nabídnou mimo jiné stan s rozšířenou realitou. Na úplný závěr proběhne ve večerních hodinách několikaminutová projekce na Maroldovo panoráma.

Vstupné na akci je zdarma. Hlavní část programu se odehraje na konci Bruselské cesty.Autor: Alo

Výstava: Žijeme lidsky? Svaz československého díla 1914–1948, hnutí za reformu bydlení

Dnes v 10:07

Název výstavy cituje dlouholetého předsedu Svazu architekta Pavla Janáka a vyjadřuje třicetileté úsilí o reformu bydlení. Proti měšťanským pseudohistorickým interiérům, jejichž produkce přetrvávala dlouho do třicátých let 20. století, Svaz usiloval o funkční, jednodušší, zdravější, levnější...

Galerie Na Věky: Bližní

Dnes v 07:22

Nová výstava s názvem Bližní v Galerii Na Věky představí tvorbu současných mladých autorek, které reagují na téma mezilidských vztahů a pečování o ně. Naše rodina, přátelé a osoby nám blízké tvoří neodlučitelnou součást našeho života. Věnujeme však dostatek pozornosti a péče těm osobám, které nám...

Kvásek a jak na něj

Včera v 11:02

Akce v knihovně ve Vikově ulici se koná 27. května v 15 hodin.

Posezení s architekty: Oživení parku Lotyšská

16. května 2024 ve 14:34

Setkání s architekty a zástupci radnice Prahy 6 k parku Lotyšská se koná v sobotu 18. května.

V Praze 9 se bude tančit

16. května 2024 ve 13:29

Začátkem roku proběhlo setkání občanů z rozvojových Vysočan v Colben centru s místostarostkou Kamilou Matějkovou. Tématem byl plácek kolem budovy Afi City a jeho využití.

Na vysočanské radnici uslyšíte Barokní perly

16. května 2024 v 10:26

Cyklus komorních koncertů na vysočanské radnici v Praze 9 pokračuje 23. května od 19 hodin. Kvarteto Musica Affecta představí Barokní perly.

Praha 6 slaví 45 let linky 180

16. května 2024 v 08:17

Třikrát byla zavedená, dvakrát zrušená. Od 28. května 1979 jezdí linka 180 v trase, která z velké části vede Prahou 6. Ve čtvrtek 30. května od 18 hodin můžete oslavit 45 let linky 180 na šestce jízdou muzejním autobusem jak v historické, tak současné trase.

Dny zdraví na Desítce

15. května 2024 v 19:06

Dny zdraví se v Praze 10 konají ve čtvrtek 16. a v pátek 17. května.

Festival základních uměleckých škol ZUŠ Open

15. května 2024 v 08:44

Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechťujeme uměním nabídne od 23. května do 9. června 600 akcí. ZUŠ Open je v počtu účinkujících i rozsahem programu bezesporu největší kulturní událostí v České republice. ZUŠky vedle...

Královny, šlechtičny, měšťanky: kulturní aktivity žen ve středověku

15. května 2024 v 08:40

Od 17. května bude k vidění výstava Královny, šlechtičny, měšťanky: kulturní aktivity žen ve středověku.

Májová veselice

15. května 2024 v 07:51

Tradiční Májová veselice v Praze 15 se koná v neděli 19. května.

Svět budoucnosti v knihovně

14. května 2024 v 10:28

Deskové odpoledne v Praze 15 ve čtvrtek 16. května od 17 hodin.

Berlín - hlavní město vědkyň

14. května 2024 v 10:23

V prostorách rektorátu Univerzity Karlovy byla včera zahájena výstava Berlín – hlavní město vědkyň. Smyslem výstavního projektuje představit příběhy žen, které se navzdory překážkám staly úspěšnými vědkyněmi.

Další články
Nahoru