Dnes Úterý - skorojasno 28°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
NeverMore 68. Festival o svobodě a pravdě
21 srpen
Setkání
Foto: navystavisti.cz

NeverMore 68. Festival o svobodě a pravdě

21. 8. 2023
NeverMore 68, další ročník úspěšného kulturního festivalu, jehož hlavním cílem je připomínka událostí z roku 1968 a invaze vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa, se odehraje na Výstavišti 21. srpna od 16 do 22 hodin. Druhý ročník NeverMore 68, který v loňském roce připomněl historickou analogii naší tehdejší a aktuální invaze na Ukrajinu, letos připravilo Výstaviště Praha ve spolupráci s Ústavem nezávislé žurnalistiky a spolkem Díky, že můžem. 

Nadcházející ročník, kterým si připomeneme 55. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do ČSR, nese podtitul dezinformace a danému tématu se v rámci hlavních diskusí k invazi budou věnovat jak hosté, tak i doprovodné aktivity. NeverMore 68, to jsou koncerty, diskuse, výstava, projekce a zejména vzájemný dialog a oslava svobody a pravdy.

Diskusní panel, výstava i koncerty
NeverMore 68 je kulturní festival, jehož hlavním cílem je pro letošní rok nejen připomenout památku 55. výročí invaze ruských vojsk na území tehdejšího Československa, ale také apelovat primárně na mladší generaci stejně jako další vnímavé posluchače a diváky v otázce dezinformací, které dnes představují jednu z nejsilnějších geopolitických zbraní. Dezinformace jako téma se objeví napříč diskusními panely v hlavním stanu u Skateplazy na konci Bruselské cesty, který bude mít po celý den pod svou taktovkou Ústav nezávislé žurnalistiky a spolek Díky, že můžem. 

„Právě teď se nacházíme v době, kdy se musíme všichni denně pomyslně poprat s dezinformacemi snad už ve všech aspektech našich životů. A v případě historie je tak snadné překrucovat a zneužívat. Proto jsme se rozhodli v rámci letošního ročníku, kdy si připomínáme 55 let od vniknutí vojsk Varšavské smlouvy na naše území, dát prostor jako podtématu samotné invaze právě dezinformacím. Protože co se týče historie, je až alarmující, jak velkou hrozbou dezinformace jsou. Jednoduše když nebudeme mluvit nahlas a fakticky o událostech, které se staly, ať už před stovkami nebo nejen desítkami let, a které formovaly naše současné životy, brzy je bude někdo vyprávět za nás. Jen jinak a ku obrazu svému. Pak pravda i ta svoboda zmizí do propadliště dějin,“ komentuje akci Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha, a.s. 

Hlavní programovou část budou tvořit diskuse za účasti mnoha hostů. Diskusní stan otevře své plachty v 16 hodin, kdy se prvního bloku ujme Ústav nezávislé žurnalistiky a Hlídací pes. „Nejúčinnější zbraní proti dezinformacím jsou relevantní a ověřené informace. Informace, které lidem předkládají důvěryhodní novináři, historici, vědci. Není náhoda, že první útok vedou uzurpátoři po celém světě na svobodná média, že prvním z kroků nastupujících totalitních vládců je zavedení cenzury. Stejně tomu bylo i po 21. srpnu 1968," říká Ondřej Neumann, zakladatel analyticko-investigativního webu HlídacíPes.org, jehož vydavatelem je Ústav nezávislé žurnalistiky.

Mezi dalšími diskutujícími hosty se pak představí zástupci magazínu Refresher, který cílí zejména na mladší publikum, Paměť národa, Český rozhlas Radiožurnál, magazín Respekt nebo spolek Díky, že můžem, který každoročně pořádá oslavy sametové revoluce na Národní třídě a zaměřuje se také na vzdělávání mladé generace. Podobně tomu bude v případě chystané debaty o mladých, informovanosti a využívání digitálních platforem.

Hudební část akce přinese koncerty I Love You Honey Bunny nebo skupiny Tamara, chybět ale nebudou ani tematické výstavy. Další doprovodný program pak zajistí organizace Gulag.cz a Memorial, které nabídnou mimo jiné stan s rozšířenou realitou. Na úplný závěr proběhne ve večerních hodinách několikaminutová projekce na Maroldovo panoráma.

Vstupné na akci je zdarma. Hlavní část programu se odehraje na konci Bruselské cesty.Autor: Alo

V Arše zazní hlas Filipa Topola

Dnes v 11:57

Hlas zpěváka, pianisty, skladatele a básníka Filipa Topola zazní v jedenácti písních, které pro osmnáctičlenné hudební těleso Agon Orchestra aranžoval Petr Kofroň. Koncert připomene nejen deset let od Topolovy smrti, ale především projekt, který se uskutečnil před dvaadvaceti lety na popud...

Premiéra GEO z dílny Temporary Collective v divadle Ponec

Dnes v 11:51

Divadelně-taneční platforma Temporary Collective, jejíž jádro tvoří tanečnice a choreografka Tereza Ondrová a režisérka Petra Tejnorová, poprvé představí novinku GEO. Premiéra se uskuteční 7. října od 20 hodin v Ponci – divadle pro tanec v rámci programu festivalu 4+4 dny...

Praha 6: Den zvířat na faře

Dnes v 09:45

Mši s požehnáním zvířatům, divadlo pro děti a táborák nabídne Den zvířat, který se bude konat na faře u sv. Matěje v Dejvicích.

Papír Fest

Dnes v 07:25

Milujete vůni papíru? Jste vášniví sběratelé sešitů, bloků, plánovačů a dalších papírenských pokladů? Nenechte ujít podzimní edici Papír Festu, který spojuje lásku k papírnictví s originální lokální tvorbou.  

Senioři Prahy 1 oslaví ve čtvrtek svátek

Včera ve 20:42

Ve čtvrtek 5. října proběhne v parku Kampa Svátek seniorů Prahy 1. Na celodenní akci je připraven nejen pro seniory bohatý program.

Praha 9 zve v říjnu do Plzeňky U Brabců

Včera v 08:49

Koncerty, soutěže, moderovaný program. Plzeňka U Brabců zve na říjnové akce.

Dvojka filmová zve do kina

Včera v 08:22

V pondělí 9. října se od 17:30 v Kině MAT můžete těšit na další film z cyklu Dvojka filmová. Uvidíte film Muž, který stál v cestě režiséra Petra Nikolaeva a následovat bude beseda s tvůrci.

Modrá Vopice zveřejnila říjnový program

1. října 2023 v 18:23

MusicClub Modrá Vopice (ul. K Žižkovu) zveřejnil svůj říjnový program. Návštěvníci se mohou těšit na řadu koncertů punkových i metalových kapel.

Zítra: Svět podle Čapků

1. října 2023 v 10:52

V pondělí 2. října se od 18 hodin uskuteční v Prostě Kafe v Kodaňské ulici v Praze 10 Storytelling: Svět podle Čapků.

Praha 6: Říjen v Kaštanu

1. října 2023 v 09:10

I v říjnu připravil Kaštan v Praze 6 koncerty, přednášky, poslechovky, audiovizuální večery, divadelní představení i vernisáž výstavy, tentokrát výtvarníka a hudebníka Petra Hilského.

Roman Čerňák vystavuje v Galerii 14

30. září 2023 v 08:24

Ve středu 4. října otevře Praha 14 v Galerii 14 na náměstí Plk. Vlčka výstavu obrazů a dekorací ze dřeva autora Romana Čerňáka.

Cyklus Hybatelé rezonance otevře klavírista Jan Bartoš

30. září 2023 v 07:23

V pořadí šestý ročník cyklu sólových recitálů Hybatelé rezonance, který nabízí mimořádná setkání s českou klavírní špičkou, otevře v pondělí 2. října Jan Bartoš. Umělec, jehož mezinárodní kritika označuje za jednoho z nejlepších evropských klavíristů, vystoupí s programem z oceňovaného posledního...

Koncert: 130 let s vámi v chrámu sv. Ludmily

29. září 2023 v 09:41

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily na náměstí Míru se pojí řada oslavných akcí. Kromě posvěcení vína, výstavy nebo hudebně dramatického pásma to bude i slavnostní koncert v chrámu sv. Ludmily v sobotu 7. října od 19 hodin.

Homo faber-člověk tvůrce

29. září 2023 v 08:12

V úterý 3. října v 18 hodin bude v Galerii 1 v Praze 1 zahájena výstava Spolek pražských výtvarných umělců, která navazuje na dobu První republiky, kdy spolky a sdružení zajišťovaly nové a tradiční ideje, zrcadlící život výtvarného umění.

Další články
Nahoru