dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Pražský život

Nevěříte svému vodoměru? Pozvěte kontrolu přímo k němu

Český metrologický institut nabízí nový způsob ověření funkčnosti vodoměrů, a to přímo na místě instalace. V současnosti je drtivá většina stížností na správnost řešena tak, že vodoměr je demontován z místa instalace a odeslán dodavatelem vody do autorizovaného metrologického střediska (AMS) k přezkoušení.

Při tomto přezkoušení je vyhodnocena skutečná chyba měření vodoměru při několika určených průtocích. Pokud jsou tyto vyhodnocené chyby menší než tzv. největší dovolené chyby, je vodoměr označen za vyhovující a jeho indikace se považuje za správnou.

Při demontáži vodoměru může dojít ke změně jeho technického stavu (vypláchnutí nečistot s vytékající vodou apod.), že k vypláchnutí od volných mechanických nečistot dojde i před zkouškami v AMS a že instalační podmínky při zkoušce v AMS se často ve vztahu ke správnosti měření výrazně liší od podmínek v místě původní instalace vodoměru. V důsledku těchto okolností vznikalo podezření, že takový způsob přezkušování vodoměrů není dostatečně průkazný. Proto se institut provádět kontroly přímo na místě instalace.

Výše uvedený a dnes uplatňovaný způsob přezkoušení vodoměrů není schopen takovou závadu, zřejmě způsobenou instalačními podmínkami, odhalit. Existují i další důvody, proč spotřebitelé často takové přezkoušení zpochybňují (samovolné odstranění nečistot v průběhu manipulací, možný střet zájmů dodavatel vody versus dané AMS atd.). Systém nově zaváděný ČMI jakékoliv zpochybnění výsledků přezkoušení vylučuje.

Žadateli bude po provedení zkoušek na místě vydán tzv. Odborný metrologický posudek ČMI s výrokem vyhověl/nevyhověl s přílohou, obsahující popis příslušných technických zjištění (ČMI je též znaleckým ústavem v oblasti metrologie, registrovaným u Ministerstva spravedlnosti). Žadatel pak v případě záporného výsledku zkoušky může uplatnit tento posudek u subjektu, který údaje vodoměrů používá pro rozpočet nákladů na vodné a stočné, popř. v extrémním případě až u soudu, nebude-li zjednána náprava.

Cena za kontrolu bytového vodoměru přímo na místě se pohybuje od jednoho do dvou tisíc korun bez DPH.

Kape vám vodovodní kohoutek? Máte ucpané odpady?
Pokud řešíte havárii na vnitřních rozvodech, obraťte se na zákaznickém centrum PVK, Dykova 3, Praha 10 nebo na: http://www.pvk.cz/sluzby-2/sluzby-za-vodomerem/

 

Další články
Nahoru