dnes
Středa - skorojasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Neurolog: Najděte si sami v mozku zkratky, díky kterým se budete lépe bránit podvodníkům
Ilustrační foto: freeimages

Neurolog: Najděte si sami v mozku zkratky, díky kterým se budete lépe bránit podvodníkům

Proč se nedokážeme poučit z předchozích chyb? Jakou funkci mají v našem mozku takzvané zkratky? Jak se nenechat napálit a zneužít od podvodníků? Jak nás ovlivňují statistiky a jak se líp rozhodovat? Server Pražský patriot si povídal s neurologem Martinem Janem Stránským.

MUDr. Martin Jan Stránský, MD, FACP

Narodil se v roce 1956.

V roce 1993 založil Polikliniku na Národní v Praze. Zde působí dodnes jako lékař a ředitel.

Současně je primářem na Yaleské Univerzitě a mezinárodním expertem na zdravotní systémy.

Od roku 2010 je zastupitelem Prahy 1.

Co se děje v naší hlavě, že přestože jsme již prožili mnoho dobrého a špatného, nedokážeme se stoprocentně poučit a nedělat chyby?
Náš mozek upřednostňuje především jednu věc: odměnu, a to i za cenu, že není předem zaručena a může být dokonce spojena s nebezpečím. Příkladem je řidič závodního auta, kterému hrozí při každém závodu až desetiprocentní šance vážného zranění či smrti. On to však kvůli slávě riskuje.

V mozku prý existují zkratky, které ovlivňují to, jak se rozhodujeme. Jak se vytváří?
Zkratky se vytvářely během evoluce, aby nám „usnadnily“ rozhodování, nicméně mohou fungovat i proti nám. Vzorným příkladem je takzvaný „rámovací efekt“, při kterém výše původní nabídky tvoří základ pro další jednání a tedy rozhodování. Například, když vám nabídnu vůz za 500 000 korun a pak slevím o 100 000, vy ho snadněji koupíte, než kdybych začal u ceny 420 000 korun a slevil pouze o 20 000.     

neurolog-stransky-nahled

Martin Jan Stránský

Existuje způsob, jak mozek naučit, aby se nenechal lapit do pastí různých podvodníků?
Stačí číst či vyhledat si zkratky, které mozek používá (a které dokonale znají všichni prodavači či podvodníci), abychom se jich vyvarovali. Jde například o šikovné prohození významu: „máte devadesátiprocentní šanci, že vám tento vysavač vydrží dva roky“ oproti „máte desetiprocentní šanci, že vám tento vysavač nevydrží dva roky.“ Obě věty mají stejný význam, ale na základě té druhé vysavač nekoupíte.

Můžeme mozek naučit, aby nenaletěl i  slibům některých politiků, jejich populismu a demagogii, například v předvolební kampani?
Tady si myslím, že nejde ani o výuku mozku, ale spíše o míru inteligence voliče. Čím nižší, tím snadněji se volí komunista či populista.   

Jak nás ovlivňují statistiky a jak je lze používat k matení lidí?
Každá statistika je sama od sebe zavádějící tím, že za ní stojí mnoho faktorů, především širší a důležitější referenční body, které nejsou uvedeny. S výjimkou dobře provedených vědeckých studií, ve kterých nesmí chybět ani takzvaná „kontrolní“ skupina, statistiky mají i svého zadavatele. To je osobu/organizaci, která za ně platí, což může ovlivnit výsledek.  

Jak se rozhodovat líp a na základě vlastních objektivních závěrů?
Uvědomit si to, co víme, i to, co nevíme a v případě toho druhého vědět, kde to najít. A hlavně nejlépe rozhodnout se v tu správnou dobu a necítit se, že musíme rozhodnout předčasně.

Čtěte také:

Neurolog: Horko leze lidem na mozek, může to přispět k jejich nežádoucím projevům

Neurolog: Českým zlozvykem si ničíme zdraví

Uznávaný odborník říká 10 důvodů, proč pít kávu: šlechtí mozek, játra, krásu, pomáhá při cukrovceToto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru