dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Neurolog: Jakými změnami prochází na jaře lidský mozek a jak mu nejlépe ulevíte po práci
Ilustrační foto: freeimages

Neurolog: Jakými změnami prochází na jaře lidský mozek a jak mu nejlépe ulevíte po práci

Žádná fundovaná vědecká studie dosud nedokázala, že takzvaná jarní únava skutečně existuje jako diagnostikovaná nemoc. Nicméně, na jaře se děje hodně změn a právě ony mohou znamenat stres či adaptaci, tvrdí Martin Jan Stránský, neurolog pražské Polikliniky na Národní.

Mění se počasí, to může mnoho lidí podcenit a začnou fungovat „naplno“, aniž by na to byli fyzicky či psychicky připraveni. „Mohou samozřejmě vyrazit ven bez kabátu a dostat rýmu či dokonce chřipku, která může řádit až do dubna. Někteří lidé tvrdí, že na ně má špatný vliv změna času, ve skutečnosti ale hodinový rozdíl nehraje až tak podstatnou roli,“ říká Stránský.

Dobrá zpráva podle něj je, že více slunce nastartuje produkci vitaminu D, na němž do značné míry může záviset dobrá nálada. „Když k tomu přidáme zvýšený pohyb, na únavu se tak či onak brzy zapomene,“ podotýká.

Jak nejlépe ulevíme po práci či po nějakém nervovém vypětí svému mozku? „S předpokladem, že zmíněné vypětí souvisí s prací, je nejlepší ponořit se do něčeho jiného.  Může to být jiná aktivita nebo naopak klidná relaxace,“ pokračuje pražský neuorolog.

„Velice dobré a bohužel stále nedoceněné je aerobní cvičení či sport. Tedy potit se a pálit kalorie. Nejen, že je to dobré pro celkovou kondici, ale zvyšuje to produkci endorfinů, tedy látek, které zvyšují pozitivní emoce a dobrou náladu,“ dodává Martin Jan Stránský.


Saunia připravila vánoční akci, hodinovou masáž zdarma

Včera ve 12:47

Saunový svět Saunia připravil vánoční akci 2+1 zdarma na masáže v Saunii. Co to znamená? Pokud si pořídíte 2 poukazy na masáž v délce 60 minut, dostanete třetí poukaz na masáž v hodnotě 400 korun zdarma.

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Další články
Nahoru