dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Neurolog: Českým zlozvykem si ničíme zdraví
Psychické vyčerpaní organismu škodí. Ilustrační foto: sxc.hu

Neurolog: Českým zlozvykem si ničíme zdraví

Časté střídání pracovních směn je pro lidské zdraví nenápadnou katastrofou. Náš organismus se neustálým změnám rytmu spánku a bdění nikdy nepřizpůsobí. Vzniká chaos, který ovlivňuje produkci životně důležitých hormonů a mozkových funkcí. Důsledkem je nejen psychické vyčerpání, ale také zvýšené riziko výskytu cukrovky 2. typu, infarktu a rakoviny. S tímto tvrzením přišel neurolog z pražské Polikliniky na Národní Martin Jan Stránský.

„Studie potvrdily, že například riziko karcinomu prsu je u žen, které několikrát v měsíci střídají směny, téměř dvojnásobné, než u těch, které pracují v přirozeném cyklu,“ konstatuje Stránský. Lidskému organismu trvá sedm až deset dní, než si dokáže zvyknout na nový cyklus spánku a bdění.

„V České republice však není neobvyklé, že se směna mění několikrát za týden. Máte například dva dny denní, pak den volna a dva dni noční. Tři až čtyři dny odpočíváte a vše začne nanovo. Organismus tak nemá šanci dostat se do jakéhokoli přirozeného rytmu. A ten je pro mozkové funkce, jako jsou myšlení, paměť, soustředění a koordinace nesmírně důležitý,“ říká Martin Jan Stránský.

Řešením není ani střídání směn po týdnu, protože sotva si hormonálně i neurologicky na změnu zvykneme, už je zase vše jinak. „Logické řešení je měnit směny maximálně jednou za měsíc nebo i za delší dobu. Ostatně právě k tomu v posledních letech přicházejí v jiných zemích,“ podotýká neurolog.

„Člověk je permanentně vyváděn ze své organicky přirozené rovnováhy, což nemůže mít jiné než negativní důsledky. A to nejen v práci, ale i v rodině. Je pozoruhodné, že i přes téměř univerzální stížnosti pracovníků neefektivnost častého střídání směn ještě mnoha zaměstnavatelům nedošla,“ sděluje Stránský.

„Práce na směny v českém pojetí je v zemích bývalého sovětského bloku a zemích třetího světa běžnější než jinde. Jde o zlozvyk z minulosti, kterého se neumíme zbavit," dodává.

Čtěte také: Psychiatr – nepodceňujte příznaky depresí. Ženy jsou více ohrožené, u mužů se šíří nový fenomén


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru