dnes
Středa - obcasny-dest
14°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
18°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
20°C
Neudržovaný hrob autora budov Národního muzea a Rudolfina se dočkal opravy
Opravený hrob Josefa Schulze na Vyšehradském hřbitově je, pohledem od vchodu u kostela, v levé části areálu.

Neudržovaný hrob autora budov Národního muzea a Rudolfina se dočkal opravy

V těchto dnech byla dokončena oprava hrobu Josefa Schulze na Vyšehradě. Architekt navrhl podobu historické budovy Národního muzea na Václavském náměstí. Za svou podobu mu vděčí i další významné stavby v historickém centru metropole.

Josef Schulz patří k nejvýznamnějším architektům české novorenesance. Byl pokračovatelem a i spolupracovníkem Josefa Zítka při stavbě Rudolfina a dokončení Národního divadla po jeho požáru v roce 1881. Své stěžejní dílo, Národní muzeum, navrhl podle vzoru vídeňských muzeí a pařížského Louvru a vytvořil tak doslova reprezentační symbol vrcholícího obrození českého národa. Podle jeho návrhu byla postavena řada bytových domů v centru Prahy. byl také architektem Uměleckoprůmyslového muzea.

Hrob Josefa Schulze byl již ve stavu, při kterém byly některé opravy nezbytné. Spáry mezi jednotlivými díly rámu byly rozpadlé a žula, ze které je hrob vyroben, byla zčernalá od nečistot a starého vosku ze svící. Nápisová deska z bílého mramoru časem zvětrala a zčernala.

Na vytvoření hrobu byla před 101 lety (Schulz zemřel 15. 7. 1917) použita šedobílá Nečínská žula, která se těžila v lomech u Příbrami. Ty jsou však už dáno opuštěné či zatopené. Aby byly zachována podobnost, byl použit materiál z lomu ve stejné oblasti.

Objednavatelem opravy hrobu Josefa Schulze byla Společnost Národního muzea a projekt finančně sponzorovala společnost Metrostav. Náklady dosáhly částky 30 000 korun. Dalších 10 000 stála nová náhrobní deska. Tuto suma byla uhrazena ze soukromého daru.

schulz-nahrobek-deska


Zápisy do 1. tříd ZŠ v Praze 5: Na první pohled to může vypadat jinak, ale míst pro prvňáčky je dostatek

20. května 2019 v 16:50

Po proběhlých zápisů do 1. tříd základních škol v Praze 5 pro školní rok 2019/2020 sice ještě ředitelé škol neznají konečný počet prvňáčků, které zařadí do prvních tříd na „svých“ školách, nicméně se neobávají, že by na základních školách na území Prahy 5 byl míst...

Další články
Nahoru