Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Netřesk střešní zakryl dvě školy v Praze 14, další zelené střechy jsou v plánu
Střechy Základní školy Bratří Venclíků na Černém Mostě pokryl Netřesk střešní. Foto: Archiv MČ Praha 14

Netřesk střešní zakryl dvě školy v Praze 14, další zelené střechy jsou v plánu

Na ZŠ Bratří Venclíků a ZŠ Generála Janouška v Praze 14 byla dokončena realizace takzvaných zelených střech. Střech porostlých suchomilným netřeskem by mělo ve čtrnácté městské části přibývat, připravují se další projekty. Informovala o tom 1. místostarostka Zuzana Jelenová (STAN).

„Fyzicky jsou obě střechy již dokončeny, momentálně se připravuje dokumentace potřebná pro kolaudaci. Tu předpokládáme během léta,“ sdělila Jelenová. Úpravy obou střech stály dohromady téměř 63 milionů korun, téměř všechny náklady pokryjí dotace od hlavního města a Státního fondu životního prostředí.

Součástí projektů je vybudování nejen zelených střech, ale také retencí na hospodaření s dešťovou vodou. Dešťová voda z retence bude používána pro zálivku. Trvalou péči zelené střechy nevyžadují, pouze občasnou kontrolu, likvidaci náletů a vyčištění odtoků.

Obrostlé střechy plní nejen estetickou funkci, ale podle místostarostky školním budovám a zejména pak lidem, kteří na nich tráví čas, přinášejí řadu benefitů. Zelený porost snižuje teplotu střechy, prašnost v okolí i energetickou náročnost, celkově přispívá ke zlepšení klima v budovách, včetně zvýšení vlhkosti v letním období.

Aktuálně je v přípravě projekt na další zelenou střechu v ZŠ Vybíralova. „Uvažujeme rovněž o budovách ZŠ Chvaletická. Pokud se podaří zajistit financování, v příštím roce by městská část mohla tyto projekty realizovat,“ upřesnila Jelenová.

Na střechách roste Netřesk střešní. Jde o nenáročnou rostlinu, které se daří přežívat například i na skalách a má tudíž předpoklady pro to, aby se udržela i na často rozpálených) střechách.


Autor: puc

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Zákaznické centrum PVK se vrací do Dykovy ulice

3. srpna 2022 ve 21:09

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací se vrací a od pondělí 8. srpna bude opět fungovat v Dykově ulici na pražských Vinohradech.

Hlasujte online v soutěži Adapterra

3. srpna 2022 v 10:37

Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší...

Směna pozemků umožní vybudování spojení mezi Barrandovem a Slivencem

3. srpna 2022 v 09:59

Praha 5 připravuje směnu pozemků v lokalitě ulice Wassermanova se soukromým investorem. To umožní vybudování nového chodníku a spojení se Slivencem přes ulici K Barrandovu.

Další články
Nahoru