Dnes Sobota - polojasno 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 12°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Netřesk střešní zakryl dvě školy v Praze 14, další zelené střechy jsou v plánu
Střechy Základní školy Bratří Venclíků na Černém Mostě pokryl Netřesk střešní. Foto: Archiv MČ Praha 14

Netřesk střešní zakryl dvě školy v Praze 14, další zelené střechy jsou v plánu

Na ZŠ Bratří Venclíků a ZŠ Generála Janouška v Praze 14 byla dokončena realizace takzvaných zelených střech. Střech porostlých suchomilným netřeskem by mělo ve čtrnácté městské části přibývat, připravují se další projekty. Informovala o tom 1. místostarostka Zuzana Jelenová (STAN).

„Fyzicky jsou obě střechy již dokončeny, momentálně se připravuje dokumentace potřebná pro kolaudaci. Tu předpokládáme během léta,“ sdělila Jelenová. Úpravy obou střech stály dohromady téměř 63 milionů korun, téměř všechny náklady pokryjí dotace od hlavního města a Státního fondu životního prostředí.

Součástí projektů je vybudování nejen zelených střech, ale také retencí na hospodaření s dešťovou vodou. Dešťová voda z retence bude používána pro zálivku. Trvalou péči zelené střechy nevyžadují, pouze občasnou kontrolu, likvidaci náletů a vyčištění odtoků.

Obrostlé střechy plní nejen estetickou funkci, ale podle místostarostky školním budovám a zejména pak lidem, kteří na nich tráví čas, přinášejí řadu benefitů. Zelený porost snižuje teplotu střechy, prašnost v okolí i energetickou náročnost, celkově přispívá ke zlepšení klima v budovách, včetně zvýšení vlhkosti v letním období.

Aktuálně je v přípravě projekt na další zelenou střechu v ZŠ Vybíralova. „Uvažujeme rovněž o budovách ZŠ Chvaletická. Pokud se podaří zajistit financování, v příštím roce by městská část mohla tyto projekty realizovat,“ upřesnila Jelenová.

Na střechách roste Netřesk střešní. Jde o nenáročnou rostlinu, které se daří přežívat například i na skalách a má tudíž předpoklady pro to, aby se udržela i na často rozpálených) střechách.


Autor: puc

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru