Dnes Středa - prehanky-dest 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 5°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Netřesk střešní zakryl dvě školy v Praze 14, další zelené střechy jsou v plánu
Střechy Základní školy Bratří Venclíků na Černém Mostě pokryl Netřesk střešní. Foto: Archiv MČ Praha 14

Netřesk střešní zakryl dvě školy v Praze 14, další zelené střechy jsou v plánu

Na ZŠ Bratří Venclíků a ZŠ Generála Janouška v Praze 14 byla dokončena realizace takzvaných zelených střech. Střech porostlých suchomilným netřeskem by mělo ve čtrnácté městské části přibývat, připravují se další projekty. Informovala o tom 1. místostarostka Zuzana Jelenová (STAN).

„Fyzicky jsou obě střechy již dokončeny, momentálně se připravuje dokumentace potřebná pro kolaudaci. Tu předpokládáme během léta,“ sdělila Jelenová. Úpravy obou střech stály dohromady téměř 63 milionů korun, téměř všechny náklady pokryjí dotace od hlavního města a Státního fondu životního prostředí.

Součástí projektů je vybudování nejen zelených střech, ale také retencí na hospodaření s dešťovou vodou. Dešťová voda z retence bude používána pro zálivku. Trvalou péči zelené střechy nevyžadují, pouze občasnou kontrolu, likvidaci náletů a vyčištění odtoků.

Obrostlé střechy plní nejen estetickou funkci, ale podle místostarostky školním budovám a zejména pak lidem, kteří na nich tráví čas, přinášejí řadu benefitů. Zelený porost snižuje teplotu střechy, prašnost v okolí i energetickou náročnost, celkově přispívá ke zlepšení klima v budovách, včetně zvýšení vlhkosti v letním období.

Aktuálně je v přípravě projekt na další zelenou střechu v ZŠ Vybíralova. „Uvažujeme rovněž o budovách ZŠ Chvaletická. Pokud se podaří zajistit financování, v příštím roce by městská část mohla tyto projekty realizovat,“ upřesnila Jelenová.

Na střechách roste Netřesk střešní. Jde o nenáročnou rostlinu, které se daří přežívat například i na skalách a má tudíž předpoklady pro to, aby se udržela i na často rozpálených) střechách.


Autor: puc

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

30. ledna 2023 ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru