Dnes Neděle - jasno 10°C
Zítra Pondělí - skorojasno 11°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Netřesk střešní zakryl dvě školy v Praze 14, další zelené střechy jsou v plánu
Střechy Základní školy Bratří Venclíků na Černém Mostě pokryl Netřesk střešní. Foto: Archiv MČ Praha 14

Netřesk střešní zakryl dvě školy v Praze 14, další zelené střechy jsou v plánu

Na ZŠ Bratří Venclíků a ZŠ Generála Janouška v Praze 14 byla dokončena realizace takzvaných zelených střech. Střech porostlých suchomilným netřeskem by mělo ve čtrnácté městské části přibývat, připravují se další projekty. Informovala o tom 1. místostarostka Zuzana Jelenová (STAN).

„Fyzicky jsou obě střechy již dokončeny, momentálně se připravuje dokumentace potřebná pro kolaudaci. Tu předpokládáme během léta,“ sdělila Jelenová. Úpravy obou střech stály dohromady téměř 63 milionů korun, téměř všechny náklady pokryjí dotace od hlavního města a Státního fondu životního prostředí.

Součástí projektů je vybudování nejen zelených střech, ale také retencí na hospodaření s dešťovou vodou. Dešťová voda z retence bude používána pro zálivku. Trvalou péči zelené střechy nevyžadují, pouze občasnou kontrolu, likvidaci náletů a vyčištění odtoků.

Obrostlé střechy plní nejen estetickou funkci, ale podle místostarostky školním budovám a zejména pak lidem, kteří na nich tráví čas, přinášejí řadu benefitů. Zelený porost snižuje teplotu střechy, prašnost v okolí i energetickou náročnost, celkově přispívá ke zlepšení klima v budovách, včetně zvýšení vlhkosti v letním období.

Aktuálně je v přípravě projekt na další zelenou střechu v ZŠ Vybíralova. „Uvažujeme rovněž o budovách ZŠ Chvaletická. Pokud se podaří zajistit financování, v příštím roce by městská část mohla tyto projekty realizovat,“ upřesnila Jelenová.

Na střechách roste Netřesk střešní. Jde o nenáročnou rostlinu, které se daří přežívat například i na skalách a má tudíž předpoklady pro to, aby se udržela i na často rozpálených) střechách.


Autor: puc

V Praze 11 zasedne kontrolní výbor, radnice zveřejnila program

25. května 2023 v 10:44 | Aktualizováno 24. května 2023, 10:44

Jednání kontrolního výboru jedenácté městské části je veřejné, koná se ve středu dne 31. května od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova v budově Úřadu MČ Praha 11.

Na protidrogové programy ve školách dá Praha 18 letos 75 tisíc korun

25. května 2023 v 08:37

V rámci primární protidrogové prevence osmnáctá městská část podporuje jednotlivé školy příspěvky na protidrogové programy podle individuálního výběru základními nebo mateřskými školami. Pro letošní rok je v rozpočtu počítáno s částkou 75 tisíc korun. Informovala o tom místostarostka Prahy...

Jednání Komise pro kulturu a spolky RMČ Praha 11

24. května 2023 v 07:01

Komise pro kulturu a spolky v Praze 11 se bude mimo jiné věnovat nabídce Letního putovního kina, akcím a výstavám na radnici nebo literární soutěži O zlatý klíč. Jednání komise pro kulturu a spolky je veřejné. Koná se ve čtvrtek dne 25. května od 17:30 hodin v kanceláři vedoucího odboru školství a...

Další články
Nahoru