dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Neštěstí dosavadního průběhu prázdnin: Vážná zranění způsobil padák, káva, lešení i krtek
U některých zranění asistoval vrtulník záchranářů. Ilustrační foto: archiv ZZSHMP

Neštěstí dosavadního průběhu prázdnin: Vážná zranění způsobil padák, káva, lešení i krtek

Výjezdové skupiny pražských záchranářů už zasahovaly o prázdninách u mnoha rozmanitých případů. Bohužel šlo v některých případech o vážná zranění, která se nevyhnula ani dětem.

Záchranářský vrtulník vzlétl do Středočeského kraje k několika dopravním nehodám, při kterých došlo například ke zranění parašutisty v tandemu na Kolínsku. Muž utrpěl vážná vícečetná poranění a po akutním ošetření na místě byl předán do střešovické nemocnice. Do stejného zařízení putoval i muž zraněný při dopravní nehodě v obci Pozdeň, kdy byl nepřipoutaný katapultován z vozidla.

Z obce Bezno transportoval vrtulník na vinohradské popáleniny ročního chlapečka opařeného kávou. V obci Sulice si pětatřicetiletý muž po pádu do bazénu způsobil poranění páteře. Po ošetření byl předán do motolské nemocnice.

Záchranáři zasahovali i na  Císařském ostrově, kde na devatenáctiletého mladíka spadlo lešení. Pacient utrpěl zhmoždění zad a kyčlí. V Uhříněvsi spadla sedmnáctiletá slečna z koně a přivodila si zlomeninu nohy a otřes mozku. Ze Štefánikova mostu v centru Prahy spadnul do Vltavy muž, který byl bez zjevných zranění převezen k preventivnímu vyšetření do nedaleké Nemocnice Na Františku.

Uplynulé úterý vyjeli záchranáři do Košíř v Praze 5, odkud byla na tísňovou linku 155 hlášena otrava granulovaným čističem odpadů, takzvaným Krtkem, u teprve dvouletého dítěte.

„Vlivem požití hydroxidu sodného u něj došlo k závažnému, pravděpodobně nevratnému poleptání dutiny ústní a zažívacího traktu,“ uvedl mluvčí pražské záchranky Dominik Horn.

Na místě byl chlapeček zdravotníky ošetřen a následně transportován v život ohrožujícím stavu k další odborné péči do dětského traumacentra Fakultní nemocnice v Motole.

„Apelujeme proto na rodiče, ať nenechávají tyto a ostatní nebezpečné, agresivní chemikálie v dosahu dětí. Otevřít láhev i přes bezpečnostní uzávěr, není bohužel nijak náročné i pro dvouletého chlapečka,“ dodal Horn.

Pokud dojde byť jen k minimálnímu pozření louhu či kyseliny, nikdy by se lidé neměli snažit vyvolat zvracení. Zraněnému je potřeba podat větší sklenici čisté vody, která po vypití sníží koncentraci pozřené látky v trávícím ústrojí a neprodleně zavolat záchranáře.


Další články
Nahoru