Dnes Středa - jasno 26°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 28. 7. 2021
Svátek má Viktor
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Nešťastné omezení, podívejte se na supermarkety. Provozovatelé trhů píší vládě, vadí jim jedna podmínka
Dočasně byly zrušeny i trhy na Vítězném náměstí v Praze 6. Foto: archiv

Nešťastné omezení, podívejte se na supermarkety. Provozovatelé trhů píší vládě, vadí jim jedna podmínka

I když vláda nezakázala konání farmářských trhů, po minulém víkendu, kdy se v médiích a na sociálních sítích vedla diskuse nad snímky „přeplněných“ trhů na pražské náplavce, zpřísnila ve středu podmínky pro jejich konání. Podle Asociace farmářských tržišť České republiky je jedna z podmínek diskriminační a napsala kvůli tomu vládě otevřený dopis. 

„Vážený pane ministře zdravotnictví, vážená vládo ČR, jsme rádi, že jste nyní farmářské trhy nezakázali plošně, jako tomu bylo během takzvané první vlny koronavirové krize, i když ostatní prodejny potravin i supermarkety zůstaly otevřeny. S novým nařízením pro farmářské trhy, jako je rozvolnění mezer mezi stánky na minimálně čtyři metry nebo zákaz konzumace na místě, posílení hlídek atd., souhlasíme, jsou logická, v souladu s myšlenkou podpory našim farmářům a výrobcům,“ píše asociace.

„Vnímáme, že vláda na jednu stranu chce trhy pro farmáře i pro nakupující zachovat, což by bylo pozitivní, na druhou stranu nové nařízení zároveň předepisuje, že na farmářském trhu nesmí být více než 20 osob na 400 metrů čtverečních. Tato jedna podmínka nového nařízení je však prakticky nerealizovatelná,“ sděluje asociace.

Pro reálnou představu – jde o 20 osob na čtverci 20×20 metrů, čili na každého člověka má připadat plocha v průměru 4×5 metrů, což podle asociacce mnohonásobně převyšuje obecně předepsaný dvoumetrový odstup (čili plochu 2×2 metry) nařízený například pro vnitřní prostory supermarketů.

Dále, rovněž na rozdíl od supermarketů, činí organizátora přímo odpovědným za to, kolik lidí se tu pohybuje. S tím, že farmářské trhy se vždy odehrávají na veřejném prostoru, kde se mohou vyskytnout nejen nakupující, ale i ti, kdo místem prostě jen procházejí.

„Pevně doufáme, že toto nešťastné omezení 20 lidí na 400 metrů čtverečních ještě zrevidujete. Tím je totiž momentálně zcela zabit dobrý vládní úmysl – podpořit české zemědělce a zároveň spotřebitele,“ dodává asociace, jejíž předsedou je Jiří Sedláček, který provozuje, mimo jiné, zmíněné sobotní pražské farmářské tržiště na pravobřežní vltavské náplavce.

V reakci na středeční vládní nařízení se poslední říjnovou sobotu tržiště na náplavce neotevře. „I pokud bychom farmářský trh oplotili a zanechali jeden až dva vstupy, nakumulovalo by se u vstupů větší množství lidí, což by opět šlo proti nařízení nebo by se tvořily neúměrně dlouhé fronty s odstupy nejméně čtyři metry. Proto jsme se rozhodli, vzhledem k situaci, farmářské trhy tuto sobotu na Náplavce raději zrušit,“ sdělil Sedláček.

Uzavřeny budou v sobotu 31. října i nestarší farmářské trhy v Praze na Vítězném náměstí. „Společně s organizátory trhu, spolkem Farmářské trhy jsme se dohodli, že splnění opatření k pořádání trhů, která jsou nyní požadována, nelze bezpečně garantovat,“ uvádí radnice šesté městské části. 

Ruší se i další velké farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad. „Bohužel, v důsledku vladních nařízení, kdy bychom nebyli schopni personálně zajistit dodržování všech opatření a vystavovali se riziku sankcí, jsme byli nuceni trh tuto sobotu uzavřít. Moc nás to mrzí, protože vám tím upíráme možnost si jít nakoupit, ale v případě, kdy by došlo k nějakému pochybení z naší strany, mohlo by to pro trhy na Jiřáku znamenat i dlouhodobější problémy a to bychom nechtěli," uvedli na Facebooku provozovatelé.

Asociace zastupující farmářská tržiště navrhuje revizi na úroveň srovnatelnou s dnes platným nařízením pro nakupování v supermarketech, kde platí odstup minimálně dvou metrů.

„Jinak se obáváme, že organizátoři za této podmínky farmářský trh nebudou raději pořádat, a naplnil by se znovu statut diskriminace, proti kterému jsme společně na jaře bojovali,“ dodává asociace v otevřeném dopise.


Dětské poklady se vrátily malému majiteli

Včera v 10:41

Každé malé dítě nosí ve svém batohu věci, bez kterých se neobejde. Panenky, autíčka, plyšáky, kamínky, dinosaury, pití v oblíbené barevné láhvi. A kolik je pláče, když se takový batůžek ztratí.

Anketa Prahy 6: Zůstane „Šiška“ na Ladronce nastálo?

Včera v 07:03

Železné sochy z dílny Čestmíra Sušky instalovala městská část naproti usedlosti Ladronka na zkoušku díky bezplatné výpůjčce děl na jeden a půl roku. Oba objekty se během krátké doby staly přirozenou součástí parku a zajímavou atrakcí pro návštěvníky, která snoubí estetickou funkci s volnočasovou....

V mateřinkách a školách Prahy 1 panuje čilý stavební ruch

25. července 2021 v 11:38

Praha 1 každým rokem před prázdninami spolupracuje s řediteli a ředitelkami škol, kteří předkládají své návrhy na to, jak by chtěli využít zavření budov a školních hřišť k opravám, úpravám a doplnění. Všechny jedničkové školy, tedy jak mateřské, tak i základní, jsou v historických, mnohdy více než...

Na Kampě končí výstava Rudé století. Sto let KSČ bude i tématem debaty s historiky

24. července 2021 ve 20:52

Pražané i návštěvníci hlavního města mají posledních pár dní příležitost navštívit plenérovou výstavu Rudé století, kterou ke 100 letem vzniku Komunistické strany Československa připravilo společně Muzeum paměti XX. století a Museum Kampa – Nadace Jana a Medy...

Koncem července nepoteče voda v těchto ulicích

23. července 2021 v 07:04

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 2 navýšila peníze na pomoc obětem domácího násilí

21. července 2021 v 06:57

Praha 2 dlouhodobě pomáhá lidem, kteří se dostali do krizové životní situace. Organizacím, které nabízejí pomoc obětem domácího násilí či uskutečňují preventivní programy na školách zřizovaných Prahou 2, poskytne v letošním roce finanční prostředky ve výši 920 tisíc korun. Navýšení veřejné...

Stromy v Sadech Svatopluka Čecha prohlédl dendrolog

20. července 2021 v 16:43

V neděli se v důsledku nepříznivého počasí vyvrátil jeden z jerlínů v Sadech Svatopluka Čecha v Praze 2.

Hlasování o nejoblíbenější strom v Praze 6 je ve finále

20. července 2021 v 16:31

Anketa Strom roku Prahy 6 dospěla k finále a do užšího výběru postoupilo celkem 12 stromů, mezi nimiž se rozhodne o definitivním vítězi. Hlasovat pro některý z nich můžete až do 3. srpna.

Další články
Nahoru