Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 9°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 6°C
Čtvrtek 6. 5. 2021
Svátek má Radoslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Nešťastné omezení, podívejte se na supermarkety. Provozovatelé trhů píší vládě, vadí jim jedna podmínka
Dočasně byly zrušeny i trhy na Vítězném náměstí v Praze 6. Foto: archiv

Nešťastné omezení, podívejte se na supermarkety. Provozovatelé trhů píší vládě, vadí jim jedna podmínka

I když vláda nezakázala konání farmářských trhů, po minulém víkendu, kdy se v médiích a na sociálních sítích vedla diskuse nad snímky „přeplněných“ trhů na pražské náplavce, zpřísnila ve středu podmínky pro jejich konání. Podle Asociace farmářských tržišť České republiky je jedna z podmínek diskriminační a napsala kvůli tomu vládě otevřený dopis. 

„Vážený pane ministře zdravotnictví, vážená vládo ČR, jsme rádi, že jste nyní farmářské trhy nezakázali plošně, jako tomu bylo během takzvané první vlny koronavirové krize, i když ostatní prodejny potravin i supermarkety zůstaly otevřeny. S novým nařízením pro farmářské trhy, jako je rozvolnění mezer mezi stánky na minimálně čtyři metry nebo zákaz konzumace na místě, posílení hlídek atd., souhlasíme, jsou logická, v souladu s myšlenkou podpory našim farmářům a výrobcům,“ píše asociace.

„Vnímáme, že vláda na jednu stranu chce trhy pro farmáře i pro nakupující zachovat, což by bylo pozitivní, na druhou stranu nové nařízení zároveň předepisuje, že na farmářském trhu nesmí být více než 20 osob na 400 metrů čtverečních. Tato jedna podmínka nového nařízení je však prakticky nerealizovatelná,“ sděluje asociace.

Pro reálnou představu – jde o 20 osob na čtverci 20×20 metrů, čili na každého člověka má připadat plocha v průměru 4×5 metrů, což podle asociacce mnohonásobně převyšuje obecně předepsaný dvoumetrový odstup (čili plochu 2×2 metry) nařízený například pro vnitřní prostory supermarketů.

Dále, rovněž na rozdíl od supermarketů, činí organizátora přímo odpovědným za to, kolik lidí se tu pohybuje. S tím, že farmářské trhy se vždy odehrávají na veřejném prostoru, kde se mohou vyskytnout nejen nakupující, ale i ti, kdo místem prostě jen procházejí.

„Pevně doufáme, že toto nešťastné omezení 20 lidí na 400 metrů čtverečních ještě zrevidujete. Tím je totiž momentálně zcela zabit dobrý vládní úmysl – podpořit české zemědělce a zároveň spotřebitele,“ dodává asociace, jejíž předsedou je Jiří Sedláček, který provozuje, mimo jiné, zmíněné sobotní pražské farmářské tržiště na pravobřežní vltavské náplavce.

V reakci na středeční vládní nařízení se poslední říjnovou sobotu tržiště na náplavce neotevře. „I pokud bychom farmářský trh oplotili a zanechali jeden až dva vstupy, nakumulovalo by se u vstupů větší množství lidí, což by opět šlo proti nařízení nebo by se tvořily neúměrně dlouhé fronty s odstupy nejméně čtyři metry. Proto jsme se rozhodli, vzhledem k situaci, farmářské trhy tuto sobotu na Náplavce raději zrušit,“ sdělil Sedláček.

Uzavřeny budou v sobotu 31. října i nestarší farmářské trhy v Praze na Vítězném náměstí. „Společně s organizátory trhu, spolkem Farmářské trhy jsme se dohodli, že splnění opatření k pořádání trhů, která jsou nyní požadována, nelze bezpečně garantovat,“ uvádí radnice šesté městské části. 

Ruší se i další velké farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad. „Bohužel, v důsledku vladních nařízení, kdy bychom nebyli schopni personálně zajistit dodržování všech opatření a vystavovali se riziku sankcí, jsme byli nuceni trh tuto sobotu uzavřít. Moc nás to mrzí, protože vám tím upíráme možnost si jít nakoupit, ale v případě, kdy by došlo k nějakému pochybení z naší strany, mohlo by to pro trhy na Jiřáku znamenat i dlouhodobější problémy a to bychom nechtěli," uvedli na Facebooku provozovatelé.

Asociace zastupující farmářská tržiště navrhuje revizi na úroveň srovnatelnou s dnes platným nařízením pro nakupování v supermarketech, kde platí odstup minimálně dvou metrů.

„Jinak se obáváme, že organizátoři za této podmínky farmářský trh nebudou raději pořádat, a naplnil by se znovu statut diskriminace, proti kterému jsme společně na jaře bojovali,“ dodává asociace v otevřeném dopise.


Soutěž: Voda Prahy 15 ve všech skupenstvích

Dnes ve 14:23

Praha 15 vyhlásila amatérskou fotografickou soutěž pro všechny věkové kategorie. V termínu od 4. května do 27. srpna budou přijímány fotografie do této soutěže, která je pořádaná v rámci „Dnů Prahy 15“ od 11. do 19. září.

V Karlíně a ve Vysočanech nepoteče příští týden voda

Dnes v 10:59

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Máma, co bych podpořil. Palmovka podporuje matky samoživitelky společně s Norou Fridrichovou

Dnes v 10:20

U příležitosti Dne matek dnešním dnem startuje v Divadle pod Palmovkou nový projekt s názvem Máma, co bych podpořil. Patronkou projektu je herečka divadla Tereza Dočkalová. Pod záštitou Nory Fridrichové a zakoupením dárkového voucheru budou podpořeny matky samoživitelky, které si návštěvu...

Praha 1 podpoří komunitní zahrádky

Včera v 16:21

Pěstování vlastní zeleniny a bylinek není jen výsadou venkovských zahrádek, ale zabydlelo se i v centru. Radnice Prahy 1 proto podporuje zakládání komunitních zahrádek a financuje jejich provoz.

Studenti z Prahy 9 v projektu Příběhy našich sousedů uspěli

Včera v 07:08

Praha 9 již potřetí podpořila projekt Příběhy našich sousedů, díky kterému se žáci a studenti místních škol setkávali s pamětníky ze své městské části.

Novoměstská radnice se dnes otevřela

4. května 2021 v 10:18

Vyhlídku z ochozu věže a stálou expozici o historii Nového Města pražského si opět můžete užít od úterý 4. května. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin, v pondělí je zavírací den.

Praha 11 zakládá další louky

3. května 2021 ve 13:23

Na Jižním Městě zakládá radnice dalších sedm květnatých luk. Od podzimu 2019 jich v různých koutech městské části založili už deset.

Ladronka se bude sekat mozaikově

3. května 2021 v 11:22

Komise životního prostředí Prahy 6 schválila návrh kosit trávu na vybraných místech Ladronky takzvanou mozaikovou sečí.  

První květnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

30. dubna 2021 v 09:28

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

V Praze 9 se bude uklízet, přidá se starosta

29. dubna 2021 ve 14:16

Připojte se k oslavám Dne Země a Světového dne životního prostředí, které probíhají od 22. dubna do 5. června 2021, úklidem svého okolí nebo jiné lokality na území Prahy 9.

Další články
Nahoru