dnes
Pondělí - polojasno
3°C
zítra
Úterý - zatazeno
1°C
pozítří
Středa - oblacno
0°C
Nešťastné omezení, podívejte se na supermarkety. Provozovatelé trhů píší vládě, vadí jim jedna podmínka
Dočasně byly zrušeny i trhy na Vítězném náměstí v Praze 6. Foto: archiv

Nešťastné omezení, podívejte se na supermarkety. Provozovatelé trhů píší vládě, vadí jim jedna podmínka

I když vláda nezakázala konání farmářských trhů, po minulém víkendu, kdy se v médiích a na sociálních sítích vedla diskuse nad snímky „přeplněných“ trhů na pražské náplavce, zpřísnila ve středu podmínky pro jejich konání. Podle Asociace farmářských tržišť České republiky je jedna z podmínek diskriminační a napsala kvůli tomu vládě otevřený dopis. 

„Vážený pane ministře zdravotnictví, vážená vládo ČR, jsme rádi, že jste nyní farmářské trhy nezakázali plošně, jako tomu bylo během takzvané první vlny koronavirové krize, i když ostatní prodejny potravin i supermarkety zůstaly otevřeny. S novým nařízením pro farmářské trhy, jako je rozvolnění mezer mezi stánky na minimálně čtyři metry nebo zákaz konzumace na místě, posílení hlídek atd., souhlasíme, jsou logická, v souladu s myšlenkou podpory našim farmářům a výrobcům,“ píše asociace.

„Vnímáme, že vláda na jednu stranu chce trhy pro farmáře i pro nakupující zachovat, což by bylo pozitivní, na druhou stranu nové nařízení zároveň předepisuje, že na farmářském trhu nesmí být více než 20 osob na 400 metrů čtverečních. Tato jedna podmínka nového nařízení je však prakticky nerealizovatelná,“ sděluje asociace.

Pro reálnou představu – jde o 20 osob na čtverci 20×20 metrů, čili na každého člověka má připadat plocha v průměru 4×5 metrů, což podle asociacce mnohonásobně převyšuje obecně předepsaný dvoumetrový odstup (čili plochu 2×2 metry) nařízený například pro vnitřní prostory supermarketů.

Dále, rovněž na rozdíl od supermarketů, činí organizátora přímo odpovědným za to, kolik lidí se tu pohybuje. S tím, že farmářské trhy se vždy odehrávají na veřejném prostoru, kde se mohou vyskytnout nejen nakupující, ale i ti, kdo místem prostě jen procházejí.

„Pevně doufáme, že toto nešťastné omezení 20 lidí na 400 metrů čtverečních ještě zrevidujete. Tím je totiž momentálně zcela zabit dobrý vládní úmysl – podpořit české zemědělce a zároveň spotřebitele,“ dodává asociace, jejíž předsedou je Jiří Sedláček, který provozuje, mimo jiné, zmíněné sobotní pražské farmářské tržiště na pravobřežní vltavské náplavce.

V reakci na středeční vládní nařízení se poslední říjnovou sobotu tržiště na náplavce neotevře. „I pokud bychom farmářský trh oplotili a zanechali jeden až dva vstupy, nakumulovalo by se u vstupů větší množství lidí, což by opět šlo proti nařízení nebo by se tvořily neúměrně dlouhé fronty s odstupy nejméně čtyři metry. Proto jsme se rozhodli, vzhledem k situaci, farmářské trhy tuto sobotu na Náplavce raději zrušit,“ sdělil Sedláček.

Uzavřeny budou v sobotu 31. října i nestarší farmářské trhy v Praze na Vítězném náměstí. „Společně s organizátory trhu, spolkem Farmářské trhy jsme se dohodli, že splnění opatření k pořádání trhů, která jsou nyní požadována, nelze bezpečně garantovat,“ uvádí radnice šesté městské části. 

Ruší se i další velké farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad. „Bohužel, v důsledku vladních nařízení, kdy bychom nebyli schopni personálně zajistit dodržování všech opatření a vystavovali se riziku sankcí, jsme byli nuceni trh tuto sobotu uzavřít. Moc nás to mrzí, protože vám tím upíráme možnost si jít nakoupit, ale v případě, kdy by došlo k nějakému pochybení z naší strany, mohlo by to pro trhy na Jiřáku znamenat i dlouhodobější problémy a to bychom nechtěli," uvedli na Facebooku provozovatelé.

Asociace zastupující farmářská tržiště navrhuje revizi na úroveň srovnatelnou s dnes platným nařízením pro nakupování v supermarketech, kde platí odstup minimálně dvou metrů.

„Jinak se obáváme, že organizátoři za této podmínky farmářský trh nebudou raději pořádat, a naplnil by se znovu statut diskriminace, proti kterému jsme společně na jaře bojovali,“ dodává asociace v otevřeném dopise.


Místa sběru použitého oleje z domácností v Praze 9

Včera ve 21:33

Speciálně upravené zelené 120 litrové nádoby na jedlý olej najdou obyvatelé Prahy 9 na deseti místech. Olej se do sběrných nádob ukládá v PET lahvích, skleněné se nesmí používat. Do nádob v žádném případě nepatří minerální oleje, barvy a rozpouštědla.

Praha 15 poslala energii zdravotníkům

28. listopadu 2020 v 09:01

Úředníci a zástupci radnice poslali v úterý 24. listopadu energii zdravotníkům z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Praha 4 vaří online

26. listopadu 2020 ve 20:21

Praha 4 a InBáze pořádají 27. listopadu od 17 hodin workshop přípravy „vareniků“ sladkých i slaných. Vzhledem k aktuální epidemické situaci se organizátoři rozhodli uspořádat akci on-line přes aplikace ZOOM.

Začátkem prosince nepoteče voda v těchto ulicích

26. listopadu 2020 v 19:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Veletrh vzdělávání Schola Pragensis začíná ve čtvrtek, startuje i nový web Praha Školská

25. listopadu 2020 ve 21:24

Rozhovory, debaty s odborníky i poradnu pro diváky nabídnou tři dny živého vysílání 25. ročníku veletrhu vzdělávání Schola Pragensis. Jubilejní přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol začne již tento čtvrtek 26. listopadu v 10 hodin a poprvé v historii se uskuteční pouze na...

Praha 8 zve na první z Adventních koncertů

24. listopadu 2020 v 11:58

Adventní koncerty připravila Praha 8 letos celkem čtyři. Poslechnou si je můžete online.

Praha 11 pořádá Netradiční mikulášské tvoření

24. listopadu 2020 v 08:48

Netradiční mikulášské tvoření je on-line alternativa Mikulášského průvodu Jižním Městem, která se bude konat v sobotu 5. prosince v 18 hodin.

Praha 1 upozorňuje: Na náměstí Jana Palacha se budou testovat palné zbraně

23. listopadu 2020 v 16:23

V noci z 24. na 25. listopadu budou filmaři na náměstí Jana Palacha pro účely natáčení testovat různé druhy palných zbraní. Zvuková zkouška proběhne od cca 20 nejpozději do 2 hodin.

Ve školách a školkách v Praze 7 na děti čeká nové vybavení

23. listopadu 2020 ve 13:30

Děti v celé republice se pomalu začínají vracet do škol. Na ty v Praze 7 čeká překvapení v podobě nového vybavení, didaktických pomůcek, elektroniky, her, knížek a mnoha dalšího. 

Před kostelem sv. Václava v Praze 5 je vánoční stromeček

22. listopadu 2020 ve 12:13

V pátek 20. listopadu byl před kostel usazen smrk ztepilý, vysoký 12,5 metru.

Další články
Nahoru