Dnes Pondělí - oblacno 11°C
Zítra Úterý - polojasno 13°C
Úterý 26. 10. 2021
Svátek má Erik
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Nešťastné omezení, podívejte se na supermarkety. Provozovatelé trhů píší vládě, vadí jim jedna podmínka
Dočasně byly zrušeny i trhy na Vítězném náměstí v Praze 6. Foto: archiv

Nešťastné omezení, podívejte se na supermarkety. Provozovatelé trhů píší vládě, vadí jim jedna podmínka

I když vláda nezakázala konání farmářských trhů, po minulém víkendu, kdy se v médiích a na sociálních sítích vedla diskuse nad snímky „přeplněných“ trhů na pražské náplavce, zpřísnila ve středu podmínky pro jejich konání. Podle Asociace farmářských tržišť České republiky je jedna z podmínek diskriminační a napsala kvůli tomu vládě otevřený dopis. 

„Vážený pane ministře zdravotnictví, vážená vládo ČR, jsme rádi, že jste nyní farmářské trhy nezakázali plošně, jako tomu bylo během takzvané první vlny koronavirové krize, i když ostatní prodejny potravin i supermarkety zůstaly otevřeny. S novým nařízením pro farmářské trhy, jako je rozvolnění mezer mezi stánky na minimálně čtyři metry nebo zákaz konzumace na místě, posílení hlídek atd., souhlasíme, jsou logická, v souladu s myšlenkou podpory našim farmářům a výrobcům,“ píše asociace.

„Vnímáme, že vláda na jednu stranu chce trhy pro farmáře i pro nakupující zachovat, což by bylo pozitivní, na druhou stranu nové nařízení zároveň předepisuje, že na farmářském trhu nesmí být více než 20 osob na 400 metrů čtverečních. Tato jedna podmínka nového nařízení je však prakticky nerealizovatelná,“ sděluje asociace.

Pro reálnou představu – jde o 20 osob na čtverci 20×20 metrů, čili na každého člověka má připadat plocha v průměru 4×5 metrů, což podle asociacce mnohonásobně převyšuje obecně předepsaný dvoumetrový odstup (čili plochu 2×2 metry) nařízený například pro vnitřní prostory supermarketů.

Dále, rovněž na rozdíl od supermarketů, činí organizátora přímo odpovědným za to, kolik lidí se tu pohybuje. S tím, že farmářské trhy se vždy odehrávají na veřejném prostoru, kde se mohou vyskytnout nejen nakupující, ale i ti, kdo místem prostě jen procházejí.

„Pevně doufáme, že toto nešťastné omezení 20 lidí na 400 metrů čtverečních ještě zrevidujete. Tím je totiž momentálně zcela zabit dobrý vládní úmysl – podpořit české zemědělce a zároveň spotřebitele,“ dodává asociace, jejíž předsedou je Jiří Sedláček, který provozuje, mimo jiné, zmíněné sobotní pražské farmářské tržiště na pravobřežní vltavské náplavce.

V reakci na středeční vládní nařízení se poslední říjnovou sobotu tržiště na náplavce neotevře. „I pokud bychom farmářský trh oplotili a zanechali jeden až dva vstupy, nakumulovalo by se u vstupů větší množství lidí, což by opět šlo proti nařízení nebo by se tvořily neúměrně dlouhé fronty s odstupy nejméně čtyři metry. Proto jsme se rozhodli, vzhledem k situaci, farmářské trhy tuto sobotu na Náplavce raději zrušit,“ sdělil Sedláček.

Uzavřeny budou v sobotu 31. října i nestarší farmářské trhy v Praze na Vítězném náměstí. „Společně s organizátory trhu, spolkem Farmářské trhy jsme se dohodli, že splnění opatření k pořádání trhů, která jsou nyní požadována, nelze bezpečně garantovat,“ uvádí radnice šesté městské části. 

Ruší se i další velké farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad. „Bohužel, v důsledku vladních nařízení, kdy bychom nebyli schopni personálně zajistit dodržování všech opatření a vystavovali se riziku sankcí, jsme byli nuceni trh tuto sobotu uzavřít. Moc nás to mrzí, protože vám tím upíráme možnost si jít nakoupit, ale v případě, kdy by došlo k nějakému pochybení z naší strany, mohlo by to pro trhy na Jiřáku znamenat i dlouhodobější problémy a to bychom nechtěli," uvedli na Facebooku provozovatelé.

Asociace zastupující farmářská tržiště navrhuje revizi na úroveň srovnatelnou s dnes platným nařízením pro nakupování v supermarketech, kde platí odstup minimálně dvou metrů.

„Jinak se obáváme, že organizátoři za této podmínky farmářský trh nebudou raději pořádat, a naplnil by se znovu statut diskriminace, proti kterému jsme společně na jaře bojovali,“ dodává asociace v otevřeném dopise.


Autor: Jan Puci

Praha 2: Den válečných veteránů připadá na 11. listopad, přispět ale můžete už nyní

Včera ve 13:56

Od dnešní dne až do 19. listopadu máte možnost zapojit se do sbírky při příležitosti Dne válečných veteránů. Výše příspěvku je libovolná a je jen na vás, kolik se rozhodnete na válečné veterány přispět. Za příspěvek obdržíte květ vlčího máku, který je symbolem...

Dobrý nápad pro Dvojku představuje první návrhy

Včera v 09:13

Prvního srpna odstartoval pilotní projekt participativního rozpočtu Prahy 2, který nyní postoupil do další fáze – setkání nad návrhy.

Zlepšuj pětku. Hlasovat můžete do konce měsíce

Včera v 07:45

Nové lavičky, hřiště, minigolf. V participativním rozpočtu Prahy 5 je v roce 2021 vyčleněno celkem deset milionů korun na návrhy, jak zlepšit městskou část.

Jaký bude parčík U Dobráků? Přijďte diskutovat

22. října 2021 v 11:35

Místní Agenda 21 a Odbor životního prostředí Prahy 13 zvou na veřejné projednání týkající se parčíku v ulici U Dobráků. Přijďte diskutovat a vyjádřit se k možným úpravám parku.

Radnice Prahy 4 podpoří zdobení stromků v ulicích

22. října 2021 v 10:04

Praha 4 už několik let podporuje komunitní zdobení vánočních stromků komunitou, partou rodičů nebo přátel, obyvateli domu či ulice. Stejně tomu bude i letos.

Praha 14 píše kroniku

21. října 2021 ve 13:13

Přestože městské části Praha 14 bude teprve 27 let, historie jejího území sahá do podstatně vzdálenější minulosti.

Kde do konce října nepoteče voda

21. října 2021 v 10:31

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Douglaska tisolistá bude na Vánoce ozdobena

20. října 2021 ve 20:44

Dnešní Mezinárodní den stromů si v Praze 11 připomněli vysazením douglasky tisolisté před Komunitním centrem Matky Terezy v Hájích.

Praha 4: Přispějte svým názorem k revitalizaci Branických skal

20. října 2021 v 09:53

Navštěvujete rádi Branické skály a máte nápady, jak zlepšit a zpříjemnit prostředí této jedinečné přírodní památky ve správě radnice Prahy 4? Městská část připravila anketu.

Cukrárna Astra v Perlovce zůstane

20. října 2021 v 09:12

Radní Prahy 1 včera rozhodli, že oblíbená cukrárna Astra Evy Hruškové zůstane i nadále v Perlové 8, a to do března 2026 s možností opce o dalších pět let.

Vize revitalizace Chodoveckého potoka je dokončena, klade důraz na zeleň, cesty a mobiliář

16. října 2021 ve 12:00

Praha 4 navázala v loňském roce spolupráci s Katedrou zahradní a krajinné architektury ČZU s cílem zhodnotit krajinný a rekreační potenciál Chodoveckého potoka v bezprostředním sousedství sídliště Spořilov II.

V bikeparku bude nové veřejné osvětlení

16. října 2021 v 10:53

V bikeparku v Praze 14 započnou příští týden práce související s výstavbou nového veřejného osvětlení. Probíhat budou podle klimatických možností tak, aby se do zimní sezony podařilo osvětlení dokončit.

Další články
Nahoru