Dnes Středa - mlha 5°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 11°C
Středa 3. 3. 2021
Svátek má Kamil
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Nešťastné omezení, podívejte se na supermarkety. Provozovatelé trhů píší vládě, vadí jim jedna podmínka
Dočasně byly zrušeny i trhy na Vítězném náměstí v Praze 6. Foto: archiv

Nešťastné omezení, podívejte se na supermarkety. Provozovatelé trhů píší vládě, vadí jim jedna podmínka

I když vláda nezakázala konání farmářských trhů, po minulém víkendu, kdy se v médiích a na sociálních sítích vedla diskuse nad snímky „přeplněných“ trhů na pražské náplavce, zpřísnila ve středu podmínky pro jejich konání. Podle Asociace farmářských tržišť České republiky je jedna z podmínek diskriminační a napsala kvůli tomu vládě otevřený dopis. 

„Vážený pane ministře zdravotnictví, vážená vládo ČR, jsme rádi, že jste nyní farmářské trhy nezakázali plošně, jako tomu bylo během takzvané první vlny koronavirové krize, i když ostatní prodejny potravin i supermarkety zůstaly otevřeny. S novým nařízením pro farmářské trhy, jako je rozvolnění mezer mezi stánky na minimálně čtyři metry nebo zákaz konzumace na místě, posílení hlídek atd., souhlasíme, jsou logická, v souladu s myšlenkou podpory našim farmářům a výrobcům,“ píše asociace.

„Vnímáme, že vláda na jednu stranu chce trhy pro farmáře i pro nakupující zachovat, což by bylo pozitivní, na druhou stranu nové nařízení zároveň předepisuje, že na farmářském trhu nesmí být více než 20 osob na 400 metrů čtverečních. Tato jedna podmínka nového nařízení je však prakticky nerealizovatelná,“ sděluje asociace.

Pro reálnou představu – jde o 20 osob na čtverci 20×20 metrů, čili na každého člověka má připadat plocha v průměru 4×5 metrů, což podle asociacce mnohonásobně převyšuje obecně předepsaný dvoumetrový odstup (čili plochu 2×2 metry) nařízený například pro vnitřní prostory supermarketů.

Dále, rovněž na rozdíl od supermarketů, činí organizátora přímo odpovědným za to, kolik lidí se tu pohybuje. S tím, že farmářské trhy se vždy odehrávají na veřejném prostoru, kde se mohou vyskytnout nejen nakupující, ale i ti, kdo místem prostě jen procházejí.

„Pevně doufáme, že toto nešťastné omezení 20 lidí na 400 metrů čtverečních ještě zrevidujete. Tím je totiž momentálně zcela zabit dobrý vládní úmysl – podpořit české zemědělce a zároveň spotřebitele,“ dodává asociace, jejíž předsedou je Jiří Sedláček, který provozuje, mimo jiné, zmíněné sobotní pražské farmářské tržiště na pravobřežní vltavské náplavce.

V reakci na středeční vládní nařízení se poslední říjnovou sobotu tržiště na náplavce neotevře. „I pokud bychom farmářský trh oplotili a zanechali jeden až dva vstupy, nakumulovalo by se u vstupů větší množství lidí, což by opět šlo proti nařízení nebo by se tvořily neúměrně dlouhé fronty s odstupy nejméně čtyři metry. Proto jsme se rozhodli, vzhledem k situaci, farmářské trhy tuto sobotu na Náplavce raději zrušit,“ sdělil Sedláček.

Uzavřeny budou v sobotu 31. října i nestarší farmářské trhy v Praze na Vítězném náměstí. „Společně s organizátory trhu, spolkem Farmářské trhy jsme se dohodli, že splnění opatření k pořádání trhů, která jsou nyní požadována, nelze bezpečně garantovat,“ uvádí radnice šesté městské části. 

Ruší se i další velké farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad. „Bohužel, v důsledku vladních nařízení, kdy bychom nebyli schopni personálně zajistit dodržování všech opatření a vystavovali se riziku sankcí, jsme byli nuceni trh tuto sobotu uzavřít. Moc nás to mrzí, protože vám tím upíráme možnost si jít nakoupit, ale v případě, kdy by došlo k nějakému pochybení z naší strany, mohlo by to pro trhy na Jiřáku znamenat i dlouhodobější problémy a to bychom nechtěli," uvedli na Facebooku provozovatelé.

Asociace zastupující farmářská tržiště navrhuje revizi na úroveň srovnatelnou s dnes platným nařízením pro nakupování v supermarketech, kde platí odstup minimálně dvou metrů.

„Jinak se obáváme, že organizátoři za této podmínky farmářský trh nebudou raději pořádat, a naplnil by se znovu statut diskriminace, proti kterému jsme společně na jaře bojovali,“ dodává asociace v otevřeném dopise.


Vrcholí boj o titul Sportovec Prahy 4

Včera ve 14:10

Anketa o nejlepší sportovce Prahy 4 za rok 2020 vstupuje do svého druhého kola. 

Praha 6: Kde najdete v nejbližších dnech velkoobjemové kontejnery

1. března 2021 ve 12:02

Vkládat do kontejnerů lze nábytek, koberce a linolea, zrcadla, umyvadla, vany a WC mísy, staré sportovní náčiní, autosklo a kovové předměty.

Barrandov: Místní obyvatelé oceňují bezpečnost a dostupnost MHD, trápí je špatné parkování

28. února 2021 ve 21:16

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Radnice nyní zveřejnila, jak si v anketě vedl Barrandov.  

Sběr olejů a tuků v Praze 5

28. února 2021 v 19:31

Praha 5 ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy rozmístila na deseti stanovištích tříděného odpadu nádoby na sběr použitých potravinářských olejů a tuků z domácností. Pokud se nádoby osvědčí, plánuje jejich rozšíření na více míst.

Druhý březnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

28. února 2021 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na druhý březnový týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Chabr: V realitním portálu hlavního města nyní vidím přidanou hodnotu

27. února 2021 v 18:40

Realitní portál hl. m. Prahy byl spuštěn už v roce 2018. Iniciativa si kladla za cíl především vytvoření přehledné a souborné online platformy, která navíc pomůže zvýšit transparentnost hospodaření s městským majetkem. Do projektu se zapojila i řada městských částí a příspěvkových organizací, a...

Začátkem března nepoteče voda v ulicích Libně

25. února 2021 v 10:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Úpravy severní části Roztylského náměstí přinesou workoutové sportoviště

24. února 2021 ve 22:39

Praha 4 letos chystá několik investic do veřejného prostranství, informoval mluvčí městské části Jiří Bigas.

Další články
Nahoru