dnes
Neděle - obcasny-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
11°C
Nespolehliví pražští taxikáři přijdou o osvědčení
Ilustrační foto: archiv MHMP

Nespolehliví pražští taxikáři přijdou o osvědčení

Od 1. ledna 2014 se změnila vyhláška, která upravuje pravidla ověřování znalostí řidičů taxislužby na území Hlavního města Prahy. Jedna ze zásadních změn se týká ustanovení podmínky platnosti osvědčení řidiče pro přihlášení ke zkoušce.

„Řidič taxislužby ztratí osvědčení, jakmile přestane být spolehlivý. To se stane v případě, že mu byla například v posledních 5 letech dvakrát nebo vícekrát uložena sankce za přestupek z důvodu poškození cestujícího na ceně jízdného nebo porušení cenových předpisů,“ připomněl radní Lukáš Manhart.

Pokud se chce řidič k provozování taxislužby vrátit, musí znovu absolvovat povinnou zkoušku. Tato nová podmínka zajišťuje, že bude řidič skládat zkoušku v okamžiku, kdy v testu nastavené otázky, právní předpisy a místopis budou odpovídat době, kdy hodlá řidič znovu zahájit výkon práce řidiče taxislužby.

Mezi další změny patří například povinnost prokázat se u zkoušky dvěma platnými průkazy. Mění se poměr otázek v testu – obsahuje nyní 30 otázek z místopisu a 30 otázek z právních předpisů.

Pokud řidič neuspěje u zkoušky, může podat sice stejně jako dosud přihlášku k opravné zkoušce okamžitě, ale její termín bude určen nejdříve za měsíc od podání přihlášky. Nikoli tedy na nejbližší termín, jak tomu bylo dříve, a to s ohledem na poskytnutí dostatečného času na přípravu na opravnou zkoušku.

Dva případy neseriózních taxikářů

Uběhly teprve dvě a půl hodiny roku 2014, když si strážníci Městské policie z Prahy 2 povšimli nestandardně označeného vozidla „taxi“. Řidič během otáčení vozidla v křižovatce navíc telefonoval bez hadsfree zařízení. Když řidič vozidlo, které bylo již odsazeno pasažéry, otáčel přímo před zraky strážníků městské policie, ti zahlédli, že ve vozidle „taxi“ není umístěn taxametr. Proto se strážníci rozhodli vozidlo zastavit.

Během kontroly bylo zjištěno, že mladý řidič není odborně způsobilý k provozování taxislužby a ani nevlastní průkaz profesní způsobilosti řidiče. Pasažéři, cizí státní příslušnosti, strážníkům uvedli, že si vozidlo zastavili v ulici Vinohradská, v domnění, že se jedná o skutečné vozidlo taxi. Mladý řidič se strážníkům k přestupku doznal a dobrovolně jim vydal střešní svítilnu žluté barvy s černým nápisem „TAXI“. Celá věc byla řešena oznámením příslušnému správnímu orgánu.

Další případ neseriózního jednání zaznamenali strážníci ze speciální Skupiny taxi Městské policie Praha ve čtvrtek v dopoledních hodinách.
Při kontrolní činnosti zaměřené převážně na kontrolu řidičů vozidel taxi služby si hlídka strážníků v ulici U nemocnice, Praha 2 všimla zaparkovaného vozidla, které sice mělo na střeše umístěnou žlutou svítilnu s nápisem „TAXI“, ale na vozidle chybělo viditelné označení společnosti, která toto vozidlo provozuje.

Proto hlídka městské policie přistoupila ke kontrole řidiče vozidla. Ten byl strážníkům schopen předložit pouze osvědčení o registraci vozidla, nikoli však svůj řidičský průkaz. Následnou kontrolou hlídka zjistila proč. Tomuto muži byl úředně vysloven zákaz řízení motorových vozidel, a to již v záři loňského roku. Pro podezření ze spáchání trestného činu maření úředního rozhodnutí strážníci muže omezili na osobní svobodě a předali jej kolegům z Policie ČR k dalšímu opatření.


Autor: Dalibor Kracík

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru