dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Nespokojená demokracie: Do Prahy přijede na konferenci bývalý oligarcha Chodorkovskij
Michail Chodorkovskij. Foto: Wikimedia Commons

Nespokojená demokracie: Do Prahy přijede na konferenci bývalý oligarcha Chodorkovskij

Hostem osmnáctého ročníku mezinárodní konference Forum 2000, který se v Praze a v dalších městech odehraje 12. až 15. října, bude donedávna vězněný ruský oligarcha Michail Chodorkovskij. Konference ponese název Nespokojená demokracie: čtvrt století od železné opony a masakru na Tchien-an-men. Vedle Chodorkovského se jí zúčastní řada dalších osobností, organizátoři počítají s více než 170 delegáty.

Program konference nabídne kritickou reflexi období demokratických transformací posledních několika desetiletí. Stranou zájmu nezůstanou aktuální světové problémy. Řada panelových diskusí se bude zabývat současnou situací na Blízkém východě, v Latinské Americe, na Ukrajině a v Rusku.

„Jedním z důležitých témat letošní konference, která spojuje problematiku posilujícího extremismu v Evropě a stále agresivnějšího chování Vladimíra Putina, bude také série akcí na téma vazeb Kremlu na evropské extrémně pravicové strany. Kromě Prahy proběhne jedna z těchto debat ve spolupráci s našimi maďarskými partnery i v Budapešti," uvedl výkonný ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal.

Kromě Budapešti se debaty odehrají také v Ostravě, Plzni, Bratislavě, Krakově a nově také v Košicích, Banské Bystrici, Kutné Hoře, Liberci, Opavě, Litomyšli či Brně.

Program konference se letos rozroste i o kulturně zaměřená témata. Tradičně se budou delegáti věnovat debatě o nutnosti dodržování lidských práv ve světě.

Konference bude stejně jako v uplynulých měsících otevřená veřejnosti. Pro účast na většině diskusí v Praze je nezbytné se předem zaregistrovat, a to přes online registrační systém do konce září. Odkaz na registraci je zde.

Chodorkovskij byl jako šéf ropného koncernu Jukos největší ruský ropný boháč a měl úzké vazby na politiky. V roce 2003 byl zatčen a strávil deset let ve vězení za údajné daňové uniky a zpronevěry. Putin Chodorkovského loni překvapivě nechal propustit na svobodu.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru