dnes
Sobota - skorojasno
3°C
zítra
Neděle - polojasno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Neschopnost Stropnického ohrožuje Prahu, řekla primátorka Krnáčová. Vzala mu stavební předpisy
Pražská primátorka se umí na veřejnosti pořádně rozčílit a nadávat, ale myslí i na relaxaci a zdravý spánek. Foto: archiv

Neschopnost Stropnického ohrožuje Prahu, řekla primátorka Krnáčová. Vzala mu stavební předpisy

Pražští radní dnes neschválili ani jeden z klíčových materiálů, které předkládal náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ). Problematiku pražských stavebních předpisů převzala místo Stropnického do gesce primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Trojkoalice už dřív uvedla, že by takový krok považovala za porušení koaliční smlouvy. Neschopnost Stropnického podle Krnáčové začala ohrožovat zájmy Prahy. Vyjádření Stropnického a Trojkoalice ČTK shání. Podle informací ČTK dnes mimořádně zasedne zastupitelský klub Trojkoalice.

„Neschopnost náměstka Stropnického vyřešit problém s pozastavenými stavebním předpisy začala vážně ohrožovat zájmy Prahy a hrozí nám odejmutí práva vydávat si samostatně pražské stavební předpisy," uvedla Krnáčová. „V takové situaci už není nadále možné přihlížet experimentům pana Stropnického a musela jsem zasáhnout," doplnila.

Kvůli dnešnímu hlasování rady se mimořádně sejde zastupitelský klub Trojkoalice. Zasedání by se mělo uskutečnit po skončení jednání rady hlavního města a klub by měl k dnešnímu dění přijmout stanovisko. ČTK to potvrdil jeden ze zastupitelů Trojkoalice. Zároveň bude o situaci dnes večer jednat vedení pražské Strany zelených.

Stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, obecně definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby. Přináší mimo jiné novou regulaci velkoplošné reklamy a změny při výstavbě v metropoli. Zavádí výškovou regulaci budov, kladou důraz na volnou prostupnost města, na alternativní způsoby dopravy a na energetickou šetrnost budov. Bouřlivou mediální roztržku tehdy přinesla především nová regulace reklamy, s níž nesouhlasí billboardová lobby.

Anketa

Měl by Matěj Stropnický zůstat nadále ve funkci náměstka pražské primátorky?

25.3%
(25.3%)
74.7%
(74.7%)
V účinnost měly předpisy vejít v lednu. Ministerstvo pro místní rozvoj ale na začátku roku na 15 měsíců účinnost předpisů pozastavilo. Ministerstvo to zdůvodnilo tím, že mají formální nedostatky a chybí notifikace Evropské komise. Stropnický varoval, že pokud rada tento týden upravené předpisy neschválí, pak hrozí, že nestihnou vejít v účinnost včas, a že je ministerstvo pro místní rozvoj zruší.

Na celostátní úrovni je problematika stavebních předpisů upravena vyhláškami ministerstva pro místní rozvoj, návrh pražských stavebních předpisů zpracoval Institut plánování a rozvoje hlavního města. Ministerstvo zvažuje, že v rámci novely stavebního zákona Praze odebere pravomoc tvořit vlastní stavební předpis.


Další články
Nahoru