Dnes Pátek - zatazeno 4°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 28. 1. 2022
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Neschopnost, nebo překážka pro financování kampaně? V Praze 14 se přou kvůli změně ve vedení organizace
Součástí příspěvkové organizace Praha 14 kulturní je Kulturní dům Kyje, který zve na promítání, koncerty nebo třeba divadelní představení, oblíbené jsou pohádky. Zdroj foto: Praha 14 kulturní / KD Kyje

Neschopnost, nebo překážka pro financování kampaně? V Praze 14 se přou kvůli změně ve vedení organizace

I když od změn ve vedení Prahy 14 uplynulo už pět měsíců, téma v městské části na východě metropole stále rezonuje i kvůli tomu, že politická škatulata s sebou přinesla i personální změnu v příspěvkové organizaci Praha 14 kulturní.

V druhé polovině června starosta Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09) kvůli údajným sporům v koalici a jeho nespokojenosti s rozvojem školství, kultury či postupům při hledání dotací rezignoval. Skončili i zbylí členové vedení městské části. 

Následně se starostou stal dosavadní 1. místostarosta Jiří Zajac (ODS), uvolněnou pozici obsadil Vondra. Zároveň zastupitelé zvolili také další členy Rady městské části – místostarosty a uvolněné i neuvolněné radní. 

Z vedení městské části vypadli zástupci STAN a KDU-ČSL. Rozpadl se tak klub Spojených sil pro Prahu, který tvořily strany TOP 09, STAN a KDU-ČSL. Zatímco původní koalice měla v jednatřicetičlenném zastupitelstvu pohodlnou většinu 21 hlasů, od června je to těsná většina 16 hlasů. 

V původní koalici odpovídala za kulturu z pozice místostarostky Zuzana Jelenová (za STAN), v nové koalici má tuto oblast na starost místostarosta Pavel Mašek (TOP 09). Jen pro připomenutí, nespokojenost s prací Jelenové uvedl Vondra jako jeden z důvodů pro svou rezignaci. 

Na výše popsané změny navázala změna ve vedení organizace Praha 14 kulturní. K 1. červenci sice nastoupila na post ředitelky Kateřina Blažková, která vzešla z výběrového řízení, ale už na konci letních prázdnin byla odvolána. „Bez varování nebo odůvodnění, bez opodstatnění. Nebyl mi sdělen žádný důvod, na žádné pochybení jsem nebyla upozorněna a nebylo mi dopřáno ani 100 dní hájení, “ dodnes cítí křivdu Blažková. 

S odvoláním Blažkové nesouhlasí Zuzana Jelenová. „Ve výběrovém řízení jsme vybrali kvalifikovanou a nadšenou ředitelku Prahy 14 kulturní, která se okamžitě pustila do práce. Spolu se svým týmem zorganizovala několik velmi úspěšných akcí. Po dvou měsících výborné práce však byla na žádost TOP 09 odvolána a propuštěna na hodinu,“ uvádí. 

Server Pražský patriot požádal o reakci na tato tvrzení nástupce Jelenové místostarostu Maška. Podle něj, když se v červnu ujímal funkce ve vedení městské části, byla situace v kulturní oblasti velmi špatná. 

„Prahu 14 kulturní musí vést kreativní člověk s velkou erudicí a zkušenostmi v dané oblasti, který je zároveň schopným manažerem. Bohužel se u bývalé paní ředitelky tyto schopnosti neprokázaly. Ukázalo se, a to již v prvních měsících jejího působení, že pro plnění zadaných úkolů nemá dostatečnou kompetenci,“ sdělil. 

Podle něj městská část u Blažkové zaznamenala například mezery ve schopnosti řídit organizaci a navrhnout smysluplný plán stabilizace personální situace. „Městská část si další vyčkávání nemohla dovolit. Museli jsme konat. Výsledky jsou vidět už teď a čas nepochybně ukáže, že jsme se rozhodli správně,“ pokračoval. 

Blažková si stojí za tím, že její bylo politicky motivované. „Neboť nepatřím k těm, kteří jsou obdivovateli bývalého starosty, dnes místostarosty za TOP 09 Radka Vondry. A stále tvrdím, že vše je pouze zástupný důvod o obsazení pozic na Praze 14 kulturní lidmi loajálními, kteří budou s nadšením dělat volební kampaň zejména panu Vondrovi,“ sdělila. 

Ředitelem Prahy 14 kulturní je nyní Pavel Filip, který stejnou pozici mnoho let zastával v podobné organizaci v Mladé Boleslavi. „Městská část zvolila pana doktora Filipa nejen pro jeho odbornou erudici ve vztahu k náplni organizace, ale i pro jeho schopnosti krizového manažera. Prahu 14 kulturní je třeba velmi rychle stabilizovat,“ uvedl místostarosta Mašek. Filil podle něj prošel výběrovým řízením. 

Jak se dívá na výtky opozice, že skrze příspěvkovou organizaci bude financována předvolební kampaň pro současnou koalici? „Praha 14 kulturní je založena za účelem zajišťování kulturních, sportovních a dalších volnočasových aktivit pro obyvatele Prahy 14. Jediné, co chceme, je, aby se organizace zase postavila na nohy a mohla tak co nejrychleji plnohodnotně sloužit občanům. Ovšem pokud má kdokoliv podezření, že jsou zneužívány veřejné prostředky, ať okamžitě koná,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Nový zastupitel Prahy Brückner (ANO) složil slib, nahradil Brože

Včera ve 22:09

Klub hnutí ANO v pražském zastupitelstvu byl obměněn. Lubomíra Brože, který svůj mandát složil k 20. lednu, nahradil náhradník Filip Brückner, který na úvod dnešního jednání složil slib zastupitele. Zastupitelský klub hnutí ANO má v 65členném zastupitelstvu 12 mandátů. Brückner je rovněž...

Předsedkyně kontrolního výboru pražského zastupitelstva Udženija bude funkci vykonávat zdarma

Včera ve 21:26

Poté, co se Jana Černochová stala ministryní obrany, rezignovala na funkci starostky Prahy 2. V prosinci jí nahradila dosavadní místostarostka Alexandra Udženija (obě ODS), která za to na radnici druhé městské části pobírá plat. Ten pobírala i ve funkci uvolněné předsedkyně kontrolního výboru...

Vyrovnaný rozpočet Prahy 4 na letošní rok dosáhl výše 1,124 miliardy korun

23. ledna 2022 v 18:30

Zastupitelstvo městské části Praha 4 schválilo 17. prosince 2021 jako jedna z prvních městských částí rozpočet na rok 2022. Praha 4 bude podle něj v příštím roce opět hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Ke schválení rozpočtu se nyní městská část vrátil v tiskové...

Další články
Nahoru