Dnes Pátek - zatazeno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 15°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nerušte povinnost nosit v létě respirátory, žádá po vládě vedení Prahy
Při cestování v metru musí mít lidé nasazeny respirátory. Foto: Jan Puci

Nerušte povinnost nosit v létě respirátory, žádá po vládě vedení Prahy

Bezpečnostní rada hl. m. Prahy včera vzala na vědomí informace o stávající epidemiologické situaci v hlavním městě a obrátila se na vládu s žádostí o vydání či úpravu některých mimořádných opatření.

Mezi regiony Česka je Praha v absolutním čísle aktuálně krajem s nejvyšším výskytem covidu-19. Nových případů za týden na 100 000 obyvatel bylo v metropoli ke středě 17,2, zatímco celostátní průměr byl 7,5. Aktuálně je v Praze číslo R na hodnotě 1.34 a dochází ke komunitním šíření mutace delta.

„Vyzýváme vládu, aby zachovala nutnost nošení respirátorů nebo nanoroušek v MHD. Opatrnost se osvědčila i v první vlně pandemie, kdy Praha jako jedno z prvních měst v Evropě nošení ochrany úst a nosu v MHD vyžadovala,” uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). 

„Ačkoliv se život postupně vrací k normálu, musíme zůstat obezřetní a nepodlehnout iluzi, že pandemie ze dne na den skončila. Vzhledem k tomu, že v Česku už je prokazatelně mutace delta a můžou se objevovat i další, není možné tuto situaci podcenit. Navíc přes prázdniny lidé plánují vyjet na dovolenou nejen po Česku, ale i do zahraničí,” pokračoval Hřib. 

„V kombinaci s nízkým zájmem o očkování u mladších ročníku je zde velké riziko náhlého příchodu další vlny epidemie. Proto se obracím na všechny, abychom nepolevovali v dodržování protiepidemických opatření a pak také na ty, kteří mohou, aby se nechali očkovat, aby pro Pražany neskončily prázdniny už na začátku července," uvedla radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Praha po středečním jednání Rady žádá vládu o neprodlenou úpravu formuláře pro cestující do České republiky o uvedení přesné adresy pro pobyt v karanténě, aby pražští hygienici mohli uskutečnit trasování a kontroly. 

„Cestou, jak zmírnit možné riziko nákazy zůstává jednoznačně co nejširší proočkování populace, trasování, pravidelné testování a dodržování všech pravidel,” dodal primátor.

Podle Rady je také zapotřebí vydat opatření, kterým se ukládá uložení povinnosti laboratořím sekvenovat pozitivní výsledky na výskyt mutací ve zpracovávaných vzorcích z odběrových míst na covid-19.

„Poslední žádostí Prahy směrem k Vládě ČR je, aby v systému ISIN byly označeny osoby, které přijíždějí do České republiky z oblastí s vysokým výskytem a extrémně vysokým výskytem onemocnění covid-19,“ uvedl magistrát v tiskovém prohlášení.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru