Dnes Sobota - jasno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 11°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Neruda má svou hrušeň pod Petřínem, další významné stromy čekají na znovuobjevení
Stařičká hrušeň na úbočí Petřína je pojmenována po Janu Nerudovi, který se narodil nedaleko odtud. Strom v dubnu obsype záplava květů. Foto: Aleš Rudl

Neruda má svou hrušeň pod Petřínem, další významné stromy čekají na znovuobjevení

Mnoho stromů kolem nás připomíná důležité historické okamžiky. Jen zřídka se však o nich všeobecně ví. Nově vyhlášená soutěž „Objevme významné stromy“ má pomoci pátrat po zajímavých velikánech, jenž budou následně zařazeny do databáze významných stromů Prahy. Zapojit se může každý a dobré tipy budou oceněny knižními novinkami.

Soutěž vyhlašuje web „Pražské stromy“, který již nyní eviduje 204 významných stromů. „Pojďme se rozhlédnout kolem sebe a najděme velikány zasluhující si pozornost, úctu a ochranu,“ říká autor webu Aleš Rudl. 

Za významné stromy jsou považovány dřeviny spojené s důležitou událostí, nesoucí určité poselství či jsou zajímavé z hlediska vzrůstu. Ty se mohou stávat atraktivními cíli vycházek za poznáním. V databázi se především objevují lípy republiky, lípy svobody, stromy spojené s osobnostmi a další pozoruhodné dřeviny. 

„V Praze můžeme najít Nerudovu hrušeň na Malé Straně nebo Masarykovu lípu na Pražském hradě, pod kterou sedával i prezident Masaryk či Lípu republiky v Klementinu, jenž byla vysazena v roce 1968 na paměť 50 let od vzniku Československa," dává příklady dendrolog Aleš Rudl.

Důležitý historický náboj též nese Alej Evropské unie na Stodůlkách připomínající integraci ČR do EU. Další desítky stromů však čekají na „znovuobjevení". Pakliže nebyly po výsadbě řádně označeny, tak se jejich poselství postupně vytrácí. 

Své návrhy na významné stromy můžete posílat na email prazskestromy@seznam.cz až do konce září. Nezapomeňte připsat, kde strom roste a jeho poselství. Na autory dobrých tipů čeká řada knižních novinek. Přímý odkaz na soutěž je zde.


Autor: red

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

Včera v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru