Dnes Pátek - polojasno 29°C
Zítra Sobota - oblacno 28°C
Pátek 19. 7. 2024
Svátek má Čeněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Neruda má svou hrušeň pod Petřínem, další významné stromy čekají na znovuobjevení
Stařičká hrušeň na úbočí Petřína je pojmenována po Janu Nerudovi, který se narodil nedaleko odtud. Strom v dubnu obsype záplava květů. Foto: Aleš Rudl

Neruda má svou hrušeň pod Petřínem, další významné stromy čekají na znovuobjevení

Mnoho stromů kolem nás připomíná důležité historické okamžiky. Jen zřídka se však o nich všeobecně ví. Nově vyhlášená soutěž „Objevme významné stromy“ má pomoci pátrat po zajímavých velikánech, jenž budou následně zařazeny do databáze významných stromů Prahy. Zapojit se může každý a dobré tipy budou oceněny knižními novinkami.

Soutěž vyhlašuje web „Pražské stromy“, který již nyní eviduje 204 významných stromů. „Pojďme se rozhlédnout kolem sebe a najděme velikány zasluhující si pozornost, úctu a ochranu,“ říká autor webu Aleš Rudl. 

Za významné stromy jsou považovány dřeviny spojené s důležitou událostí, nesoucí určité poselství či jsou zajímavé z hlediska vzrůstu. Ty se mohou stávat atraktivními cíli vycházek za poznáním. V databázi se především objevují lípy republiky, lípy svobody, stromy spojené s osobnostmi a další pozoruhodné dřeviny. 

„V Praze můžeme najít Nerudovu hrušeň na Malé Straně nebo Masarykovu lípu na Pražském hradě, pod kterou sedával i prezident Masaryk či Lípu republiky v Klementinu, jenž byla vysazena v roce 1968 na paměť 50 let od vzniku Československa," dává příklady dendrolog Aleš Rudl.

Důležitý historický náboj též nese Alej Evropské unie na Stodůlkách připomínající integraci ČR do EU. Další desítky stromů však čekají na „znovuobjevení". Pakliže nebyly po výsadbě řádně označeny, tak se jejich poselství postupně vytrácí. 

Své návrhy na významné stromy můžete posílat na email prazskestromy@seznam.cz až do konce září. Nezapomeňte připsat, kde strom roste a jeho poselství. Na autory dobrých tipů čeká řada knižních novinek. Přímý odkaz na soutěž je zde.


Autor: red

Na trati mezi Zličínem a Hostivicí srazil vlak člověka

17. července 2024 v 09:18

Na železniční trati mezi stanicemi Praha-Zličín a Hostivice srazil v úterý před 22:30 hodin osobní vlak člověka. Provoz na trati kvůli tomu stál zhruba hodinu a půl.

Další články
Nahoru