dnes
Úterý - jasno
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
Nerovná politická soutěž? Oddělení komunikace spadající pod primátora propaguje jeho priority
Historická budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Nerovná politická soutěž? Oddělení komunikace spadající pod primátora propaguje jeho priority

„Vedení pražské radnice, reprezentované TOP 09 v čele s primátorem Tomášem Hudečkem, má za sebou zhruba polovinu z 500 dní v čele města. V následujících týdnech do konce současného volebního období pak má primátor Tomáš Hudeček následující priority…,“ zní úvod prohlášení, které dnes vydal magistrát prostřednictvím svého tiskového oddělní.

Mezi primátorovy priority patří dokončení jednání s dodavatelem tramvají. „Díky tomu město ušetří na zakázce další miliardy korun,“ zní v prohlášení. Dalšími prioritami jsou schválení nových stavebních předpisů, spuštění pilotního projektu na podporu talentovaných žáků, projekty na podporu férové taxislužby, poslání zhruba dvou stovek pražských strážníků z kanceláří do terénu a také nový manuál veřejného prostoru. „Veřejná prostranství budou řešena vkusně a účelně,“ uvádí magistrát.

Pehe: Není správné, aby magistrát rozesílal reklamu

V příštím roce pak metropoli čeká například obnova Karlova a Václavského náměstí, změny se dotknou také okolí hlavního nádraží a letiště v Ruzyni. „Tyto brány do města v příštím roce změníme tak, aby splňovaly požadavky moderní metropole 21. století. Cílem je zvýšení bezpečnosti i estetické hodnoty těchto míst,“ sdělil primátor Hudeček.

Pokud by výše uvedené informace pocházely z předvolebního letáku nebo tiskové zprávy TOP 09, nebylo by na tom nic zvláštního. Pokud se jedná o zprávu rozeslanou Oddělením komunikace, které spadá pod odbor Kancelář primátora, nabízí se otázka, zda je to etický a korektní postup.

„Není správné, aby magistrát rozesílal reklamu pro jakoukoli stranu, která je momentálně nejsilnější. Obávám se, že je to v české politice rozšířená praxe. Radnice si pod kontrolou nějaké strany dělají permanentní kampaň. Velmi často je to i tak, že ovládají místní noviny a dělají si tam reklamu,“ uvádí pro server Pražský patriot politolog Jiří Pehe.

„Tiskové oddělení magistrátu by nemělo dělat propagaci jedné politické straně. Magistrát má informovat o činnosti magistrátu, nikoli o programu jedné strany,“ je přesvědčena politoložka Vladimíra Dvořáková.

Poche: přebírají odpovědnost za aktuální problémy

Co si o takové propagaci priorit TOP 09 myslí zástupci dalších stran v Zastupitelstvu hl. m. Prahy? „Jistě to správné není, my jsme nikdy takto stranu nepropagovali. Alespoň tím TOP 09 přebírá odpovědnost za veškeré aktuální problémy města a jeho občanů,“ sděluje zastupitel Miroslav Poche z ČSSD. Právě díky sociální demokracii mohla TOP 09 loni sestavit jednobarevnou Radu hl. m. Prahy.

„Je to čím dál legračnější, ani mě to nepřekvapuje. Není to první ani poslední příklad. Na magistrátu se zaměstnávají aktivisté TOP 09. Jsou zneužívány veřejné peníze, které se investují do televizního kanálu. Dřív se vydával časopis, který byl otevřený pro všechny politické strany na pražském zastupitelstvu, od určité doby jdou peníze do TV Metropol, kde mluví jen členové rady. Doufám, že si to pražští voliči spočítají a přijmou závěry při říjnových volbách,“ říká zastupitel Lubomír Ledl z KSČM.

Vyjádření k magistrátem zveřejněným prioritám pražské TOP 09 zaslal redakci asistent primátora Martin Churavý. „Prezentace bilancovala působení současného vedení města a informovala o tom, které započaté městské projekty budou dokončeny v nejbližším období. Jednalo se tedy o soupis ,komunální´ problematiky, striktně jsme se při tom drželi bodů, které vznikly z iniciativy nebo na nichž má hlavní podíl současná Rada hlavního města Prahy. K zjednodušení v prezentaci došlo s ohledem na skutečnost, že radu města tvoří výhradně členové TOP 09. Na druhé straně TOP 09 přijala plnou odpovědnost za vedení města, proto se k ní hlásí i ve svých tiskových vyjádřeních,“ sdělil.


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru