Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - zatazeno 3°C
Pondělí 1. 3. 2021
Svátek má Bedřich
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Neprožívala se, jako by se styděla za citlivost. Biskup Malý a herečka Holubová vzpomínají na Olgu Havlovou
Olga Havlová (vpravo) uměla lidem rozdávat naději. Foto: archiv VDV - NOH

Neprožívala se, jako by se styděla za citlivost. Biskup Malý a herečka Holubová vzpomínají na Olgu Havlovou

Dnes je to 25 let od úmrtí Olgy Havlové. Na první dámu republiky zavzpomínal biskup Václav Malý, herečka Eva Holubová, dlouholetý osobní tajemník Václava Havla Vladimír Hanzel nebo Blanka Dvořáková, zakladatelka Nadačního fondu Slunce pro všechny.

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc,“ řekla paní Olga a přesně v duchu těchto slov Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové naplňuje její odkaz.

„Olga Havlová založila Výbor dobré vůle se svými přáteli z Charty 77 v roce 1990, o dva roky později získal přidružený název Nadace Olgy Havlové,“ říká Monika Granja, ředitelka VDV, a dodává: „paní Olga patřila v 90. letech k průkopnicím charity. Založila organizaci, která se zaměřila na pomoc lidem se zdravotním postižením, lidem opuštěným a diskriminovaným a stala se tak první ombudsmanskou pro lidi, kteří se ocitli na okraji společenského zájmu.“

Pětadvacáté výročí odchodu paní Olgy si zástupci nadace připomenou s ohledem na epidemická opatření v komorním duchu. Dnes v dopoledních hodinách položí květiny na hrob Olgy a Václava Havlových na Vinohradském hřbitově. Veřejnost se k připomínce této výjimečné ženy může připojit tichou vzpomínkou či zapálením svíčky.

Jak vzpomínají na Olgu Havlovou

Václav Malý, světící biskup pražský, člen správní rady Výboru dobré vůle

„Lidé při běžném setkání s Olgou Havlovou mohli mít pocit odtažitosti, rezervovanosti a přílišné racionality. Já jsem ale poznal, jak těžce prožívá věznění svého manžela. Nebyla ženou sentimentální, své pocity a city příliš neukazovala, spíše působila jako žena přímá, racionální a rozhodná, která se dovede postavit na vlastní nohy. Zažil jsem s ní však několik okamžiků, kdy se jí objevila slza v oku. Neříkám to proto, abych tu vzbuzoval nějaké sentimentální vzpomínky. Bylo to velmi rezervované, ale bylo to hluboce v ní. A to mě oslovilo. Byla v ní citlivost, kterou skrývala, jako by se za ni styděla.“ 

Eva Holubová, herečka

„Určitě mne už za ,totáče´ovlivnily její nesmlouvavé názory a odvážné postoje, vážím si jí za její soucítění s potřebnými. Ale co si na Olze nejvíce cením, že nikdy nepodlehla aroganci moci, ani jako první dáma ,se neprožívala´, jednala důstojně, sebevědomě, nikoliv však okázale. Nikdy mně ani nikomu přede mnou nepředhazovala svoji odvahu a nebojácné postoje, které projevovala už před listopadem 1989. Vysvětlovala pevně a zásadně svá stanoviska, ale nechávala na člověku, až si k nim dojde sám.“

Vladimír Hanzel, bývalý místopředseda správní rady VDV – Nadace Olgy Havlové, dlouholetý osobní tajemník Václava Havla

„S Olgou Havlovou jsem se poprvé setkal koncem roku 1986 v pražské restauraci Na Rybárně v Gorazdově ulici. O pár let později se z ní prakticky přes noc stala první dáma republiky. Fascinovalo mne, jak Olga – pocházející z žižkovské proletářské rodiny – suverénně a po svém uchopila novou funkci. Zůstávala tou starou Olgou, někdy hubatou a kritickou, jindy kamarádskou a empatickou. Zároveň však s lehkou samozřejmostí usedala po boku králů, královen či prezidentů při státní večeři na Hradě.“

Blanka Dvořáková, zakladatelka Nadačního fondu Slunce pro všechny

„Paní Olga vždy splnila, co řekla, nikdy na nic nezapomněla. Měla jsem několikrát možnost se s ní setkat a pohovořit o plánech naší neziskové organizace. Mluvila jsem s ní i o domově pro těžce handicapované děti, bohužel jeho otevření proběhlo až po její smrti v roce 2000. Zařízení nese jméno Domov dobré vůle, služby klientům poskytujeme s přesvědčením, že by se to líbilo i paní Olze. Díky ní jsme se dostali blíže k Výboru dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové, se kterou dodnes spolupracujeme.“

Jak a komu pomohl za 31 let existence Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové? Nadace přerozdělila příspěvky ve výši 816,8 milionu korun a pomoc získalo téměř 32 000 jednotlivců či neziskových organizací. Nadace zorganizovala ozdravné pobyty pro více než 23 000 severočeských dětí s chronickým onemocněním dýchacích cest.

Nadace umožnila 1180 lékařům všech oborů zúčastnit se špičkových lékařských seminářů v Rakousku nebo online formou. Nadace pomohla více než 11 700 dětem z dětských domovů strávit prázdniny v Chorvatsku.

Po povodních v letech 1997 a 2002 pomohla nadace při odstraňování následků záplav v 86 případech. Cenu Olgy Havlové nadace udělila 26 osobnostem, které se i přes svůj zdravotní handicap aktivně angažují v pomoci ostatním znevýhodněným.  Nadace na pomoc neziskovým organizacím zasaženým následky koronavirové pandemie přispěla finanční a materiální pomocí ve výši 10,3 milionu korun.


Praha 2: Omezení činnosti matričního úřadu

Včera ve 20:58

Od pondělí 1. března bude z důvodu karanténního opatření dočasně omezena matriční agenda radnice Prahy 2. V provozu zůstává pouze vydávání matričních dokladů.

V Praze 13 začala závěrečná etapa revitalizace vnitrobloku Fingerova

26. února 2021 v 11:09

Ve středu 24. února byla zahájena třetí, závěrečná etapa revitalizace vnitrobloku Fingerova. Projekt rekonstrukce celého vnitrobloku byl v roce 2018 projednán s veřejností v rámci místní Agendy 21.

Praha 1 opět podpoří Městskou knihovnu na Pohořelci

25. února 2021 v 09:42

Radnice Prahy 1 odsouhlasila poskytnutí účelové dotace pro Městskou knihovnu, pobočku Hradčany, a to ve výši půl milionu korun na tento rok.

Další články
Nahoru